jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Jeden Aparat 4.0
Zapraszam do wzięcia udziału w czwartej edycji zabawy Jeden Aparat. Regulamin trzeciej edycji znajduje się pod linkiem: http://pentax.org.pl/viewtopic.php?p=1255337 A tutaj miejsce, gdzie publikowano prace kolejnych edycji zabawy: http://pentax.org.pl/viewforum.php?f=100

Nazwa konkursu:

1 aparat 1 obiektyw 12 miesięcy 12 zdjęć (w skrócie: Jeden Aparat 4.0)

Inspiracja:
Projekt "Leica Year" propagowany m.in. przez Mike'a Johnstona: http://theonlinephotograp...leica-year.html Weź jeden aparat, jeden obiektyw ze stałą ogniskową (28, 35, 50), jeden czarno-biały film. Fotografuj tym dużo, regularnie, regularnie wybieraj najlepsze zdjęcia, powiększaj, analizuj wyniki, fotografuj dalej. I tak przez cały rok.

Kto:
Wszyscy użytkownicy P@PL, którzy zgłoszą swój udział do 12 stycznia 2018 roku.

Główne zasady:
1. Uczestnik przez cały rok fotografuje:
a) jednym małoobrazkowym aparatem analogowym (marka dowolna, typ dowolny, ale rekomendowany aparat manualny),
b) z jednym obiektywem stało-ogniskowym (marka dowolna, ogniskowa dowolna - ale rekomendowany jasny standard),
c) z założonym jednym rodzajem filmu czarno-białego, który nie ulega zmianie przez cały okres trwania zabawy (rekomendowane filmy do samodzielnego wywołania, ale dopuszcza się filmy do procesu C-41, czyli Ilforda XP2 czy co tam jeszcze jest jeszcze na rynku; rekomendacją jest także ta sama czułość i ten sam wywoływacz, ale nie jest to warunek konieczny). Filmy mają być 36-klatkowe.

2. Uczestnik fotografuje w cyklu miesięcznym. Oznacza to, że w miesiącu wykonuje co najmniej jedną rolkę (nie ma ograniczenia co do liczby rolek, można robić ich dowolną ilość, ważne by skończyć (skończyć, to znaczy wykonać 36 zdjęć. Na mocy koleżeńskiej umowy Uczestnik deklaruje, że wykonał co najmniej 36 klatek, a nie zwinął film po np. 10), wywołać, przeskanować i wybrać zdjęcie w terminie), wywołuje ją, skanuje oraz wybiera jedno zdjęcie miesiąca, po czym do 12 każdego kolejnego miesiąca (czyli zdjęcia styczniowe przysyłamy do 12. lutego) przysyła na adres jeden.aparat@pentax.org.pl.

Pliki nazywamy wg szablonu:
nrUczestnika_nrEdycji.jpg
np. w odsłonie lutowej:
01_02.jpg

Pliki z innym formatem nazwy będą bezwzględnie odrzucane.

W trakcie zgłaszania konieczne dodanie klauzuli:
Cytat
Do nadesłanych zdjęć posiadam pełne prawa autorskie. Zgadzam się na publikację tych fotografii pod moim nickiem.
Oświadczam, że biorę na siebie rozwikłanie ewentualnych roszczeń osób przedstawionych na zdjęciach w razie dochodzenia ich praw do wizerunku, a organizator konkursu nie będzie stroną w sprawie.


Dopuszczona jest standardowa obróbka graficzna: kadrowanie, poziomy, plamkowanie, itp. czynności, które można zrobić z odbitką ciemniową.

Istnieje możliwość przesłania skanu odbitki, zamiast skanu negatywu.

Równocześnie Organizator zachęca do sporządzania odbitki/ wydruku z każdego z wybranych zdjęć, jako wglądówki lub zwieńczenia dzieła

3. Tematyka zdjęć dowolna. Każde może być z innej parafii. Nie muszą być w żaden sposób powiązane. Rekomendowany jest tylko progres i wzrost satysfakcji z fotografowania.

4. Do każdego zdjęcia załączyć należy podsumowanie miesiąca oraz procesu wyboru tego akurat zdjęcia, oraz kilka słów o samym zdjęciu.

5. Przesłane skany w rozmiarze 900px po długim boku oraz podsumowanie w ciągu 3 dni zostaną opublikowane w dedykowanym dla każdego z Uczestników wątku. Wątki te będą otwarte i będą miały na celu prowokowanie dyskusji o zdjęciach, o działaniach fotografującego oraz o służyły całościowemu spojrzeniu na jego fotografowanie.

6. Efektem zabawy będzie 12 zdjęć każdego z Uczestników, po jednym z każdego miesiąca.

7. Finałem zabawy będzie głosowanie w gronie Uczestników na najlepszego Uczestnika zabawy Jeden Aparat. Nagrodą dla zwycięzcy będą odbitki wybranych przez niego zdjęć (jedno na Uczestnika) pozostałych Uczestników w formacie co najmniej 15x21, lecz nie większym niż 30x40. Wybór formatu należy do zwycięzcy. Koszty odbitek/ wydruków poniosą poszczególni Uczestnicy zabawy.

Regulamin oceny najlepszego Uczestnika zostanie ustalony przed zakończeniem zabawy.

8. Po zakończeniu obrad Uczestników i wyborze najlepszego zostanie rozpisana ankieta wśród ogółu użytkowników Pentax@PL. W wyniku głosowania zostanie wybrany zwycięzca. Nagroda użytkowników P@PL do ustalenia.

9. Warunkiem uczestnictwa jest:
a) zgłoszenie udziału do 12 stycznia 2018 w wątku konkursowym w następującym formacie:
nick | aparat | obiektyw | film | wywoływacz (opcjonalnie)
Czyli rozpoczynając:
1. jorge.martinez | Pentax MX | Pentax FA 43/1.9 Ltd. | Kodak TRI*X | Kodak Xtol
2.

b) dostarczenie w terminie co najmniej 9 z 12 zdjęć do końca trwania zabawy cyklu miesięcznym (oznacza to, że można opuścić 3 kolejki bez konsekwencji). Niewypełnienie tego warunku skutkuje wykluczeniem Uczestnika z ostatecznego głosowania w gronie Uczestników oraz w gronie użytkowników P@PL. Ale nie oznacza, że Uczestnik nie może brać udziału w zabawie.

c) dostarczenie w terminie zdjęcia styczniowego. Niewypełnienie tego warunku skutkuje wykluczeniem Uczestnika z zabawy.

Harmonogram:
Rozpoczęcie zgłoszeń: z momentem ogłoszenia niniejszego Regulaminu.
Początek zabawy, a więc wykonywania zdjęć: 1 stycznia 2018.
Koniec przyjmowania zgłoszeń: 12 stycznia 2018.
Termin dostarczenia zdjęcia miesiąca: 12. każdego następującego miesiąca.
Publikacja zdjęć miesiąca: do 15 każdego następującego miesiąca.
Finał zabawy: 12 lutego 2019 :evilsmile: .

 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
1. jorge.martinez | Pentax MX | Pentax FA 43/1.9 Ltd. | Kodak TRI*X | Kodak Xtol
2. Fenol | Pentaz Z-1p | Tamron AF 90/2.8 Macro | Adox CMS 20 II | Adotech III
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
1. jorge.martinez | Pentax MX | Pentax FA 43/1.9 Ltd. | Kodak TRI*X | Kodak Xtol
2. Fenol | Pentaz Z-1p | Tamron AF 90/2.8 Macro | Adox CMS 20 II | Adotech III
3. ---
4. kojut | Pentax ME Super | SMC-M 50/1.7 | Rollei RPX 400 | HC-110
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
1. jorge.martinez | Pentax MX | Pentax FA 43/1.9 Ltd. | Kodak TRI*X | Kodak Xtol
2. Fenol | Pentaz Z-1p | Tamron AF 90/2.8 Macro | Adox CMS 20 II | Adotech III
3. ---
4. kojut | Pentax ME Super | SMC-M 50/1.7 | Rollei RPX 400 | HC-110
5. powalos l *ist (?) l SMC F 50/1.7 l Kodak TMax 400 l HC-110 1:63
 
pokorak  Dołączył: 07 Mar 2014
1. jorge.martinez | Pentax MX | Pentax FA 43/1.9 Ltd. | Kodak TRI*X | Kodak Xtol
2. Fenol | Pentaz Z-1p | Tamron AF 90/2.8 Macro | Adox CMS 20 II | Adotech III
3. ---
4. kojut | Pentax ME Super | SMC-M 50/1.7 | Rollei RPX 400 | HC-110
5. powalos l *ist (?) l SMC F 50/1.7 l Kodak TMax 400 l HC-110 1:63
6. pokorak l <zdecyduję do 01.01.18> ale albo MZ-6 albo Leicaflex l jak wyżej: Summicron 50/2 lub FA43 lub Yashinon 50/1.2 l 400TX lub FP4 lub Delta3200 l wywoływacz: nie wiem, do 01.01 coś kupię

[ Dodano: 2017-12-25, 19:20 ]
@jorge.martinez , czy dozwolone jest forsowanie negatywu? Jesli tak, czy muszę forsować cały rok tak samo czy to tylko rekomendacja?

Poza tym, jeżeli nr.3 jest wolny tylko dlatego że użytkownicy chcą mieć takie mumery jak przed rokiem, to mi wszystko jedno, mogę tam wskoczyć. Jak dla kogoś trzymacie - ok.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Można forsować. Nie trzeba każdego miesiąca. Zapraszamy pod trójkę.
 
pokorak  Dołączył: 07 Mar 2014
jorge.martinez napisał/a:
Można forsować. Nie trzeba każdego miesiąca. Zapraszamy pod trójkę.


Super, TRI-X 400 wobec tego.

1. jorge.martinez | Pentax MX | Pentax FA 43/1.9 Ltd. | Kodak TRI*X | Kodak Xtol
2. Fenol | Pentaz Z-1p | Tamron AF 90/2.8 Macro | Adox CMS 20 II | Adotech III
3. pokorak l <zdecyduję do 01.01.18> ale albo MZ-6 albo Leicaflex l jak wyżej: Summicron 50/2 lub FA43 lub Yashinon 50/1.2 l TRI-X 400 l wywoływacz: mam resztki Ilfosolu ale może kupię XTOL, zdecyduję do 01.01.18
4. kojut | Pentax ME Super | SMC-M 50/1.7 | Rollei RPX 400 | HC-110
5. powalos l *ist (?) l SMC F 50/1.7 l Kodak TMax 400 l HC-110 1:63
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
1. jorge.martinez | Pentax MX | Pentax FA 43/1.9 Ltd. | Kodak TRI*X | Kodak Xtol
2. Fenol | Pentaz Z-1p | Tamron AF 90/2.8 Macro | Adox CMS 20 II | Adotech III
3. pokorak l <zdecyduję do 01.01.18> ale albo MZ-6 albo Leicaflex l jak wyżej: Summicron 50/2 lub FA43 lub Yashinon 50/1.2 l TRI-X 400 l wywoływacz: mam resztki Ilfosolu ale może kupię XTOL, zdecyduję do 01.01.18
4. kojut | Pentax ME Super | SMC-M 50/1.7 | Rollei RPX 400 | HC-110
5. powalos l *ist (?) l SMC F 50/1.7 l Kodak TMax 400 l HC-110 1:63
6. Karmazyniello | Nikon F3 | Nikkor 50/1.4 AiS | Ilford Delta 400 | Kodak D76
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
karmazyniello napisał/a:
6. Karmazyniello
Widzę, że szóste pole startowe, które zajmowałem przez dwie edycje, znalazło już właściciela. I dobrze, bo ja odpuszczam. Nie będzie czasu, niestety. 2018 zapowiada się bardzo pracowicie. Powodzenia, koledzy!
A może jakaś Pentaksjanka też się skusi? Odwagi, koleżanki! ;-)
 

Jakaranda  Dołączyła: 28 Maj 2013
Ryszard napisał/a:
A może jakaś Pentaksjanka też się skusi? Odwagi, koleżanki! ;-)

Może za rok. Ostatnio zaczęłam krążyć wokół tematu kupna analogowego Pentaxa, bo mam trochę obiektywów manualnych, ale jak zaczęłam studiować stosowny dział na Forum i czytać wpisy typu "odkręć dwie śrubki a odskoczy klapka" czy jakoś tak, to na razie myślę :-/
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Jakaranda napisał/a:
Może za rok.
2018 pasuje idealnie :mrgreen:
 

Jakaranda  Dołączyła: 28 Maj 2013
Za rok to będzie edycja 2019. I napisałam "może" :mrgreen:
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
No dobra, dobra :mrgreen:
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Chciałoby się napisać: mało nas do pieczenia chleba. Czyżby coraz mniej braci miało ochotę bawić w fotografię na "filmach" ?
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
1. jorge.martinez | Pentax MX | Pentax FA 43/1.9 Ltd. | Kodak TRI*X | Kodak Xtol
2. Fenol | Pentaz Z-1p | Tamron AF 90/2.8 Macro | Adox CMS 20 II | Adotech III
3. pokorak l <zdecyduję do 01.01.18> ale albo MZ-6 albo Leicaflex l jak wyżej: Summicron 50/2 lub FA43 lub Yashinon 50/1.2 l TRI-X 400 l wywoływacz: mam resztki Ilfosolu ale może kupię XTOL, zdecyduję do 01.01.18
4. kojut | Pentax ME Super | SMC-M 50/1.7 | Rollei RPX 400 | HC-110
5. powalos l *ist (?) l SMC F 50/1.7 l Kodak TMax 400 l HC-110 1:63
6. Karmazyniello | Nikon F3 | Nikkor 50/1.4 AiS | Ilford Delta 400 | Kodak D76
7. irek83 | Pentax MZ-3 | Pentax FA 43/1.9 Ltd. | Kodak TMax 400 | Kodak Professional TMax
 
pokorak  Dołączył: 07 Mar 2014
powalos napisał/a:
Chciałoby się napisać: mało nas do pieczenia chleba. Czyżby coraz mniej braci miało ochotę bawić w fotografię na "filmach" ?


Pewnie nie o ochotę chodzi a o czas i koszt materiałów a dla forumowiczów którzy nic nigdy na filmie nic nie robili dodatkowo koszt zakupu całego szpeju na początek i czas potrzebny na zrozumienie podstaw czarnej koreksowej magii :mrgreen: . Co jakiś czas czyta się że zresztą że ta czy inna emulsja przestaje być produkowana, to nie jest przypadek a czysta kalkulacja. Fotografia na "filmie" pewnie będzie istniała jeszcze bardzo długo ale będzie coraz droższa i coraz bardziej "ekskluzywna" a garstka zapaleńców która się w nią bawi - siłą rzeczy - coraz mniejsza.
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Powoluśku, jeszcze muszę przemyśleć czym i na czym.
 

Jakaranda  Dołączyła: 28 Maj 2013
pokorak - oglądałam w tych dniach albumy ze zdjęciami z analogów i mocno się zapaliłam. Nie przeraża mnie, że musiałabym się nauczyć "czarnej koreksowej magii" ale entuzjazm opadł o połowę, gdy wczytałam się w rozdział o aparatach analogowych i tych naprawach dokonywanych własnoręcznie. Tego nie umiem i raczej się nie nauczę, więc do kosztów materiałów eksploatacyjnych musiałabym doliczyć koszty napraw :-( . A przyznam, że mocno mnie ciągnie.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Mi tam się podoba. Mniej roboty dla mnie :-P

A na poważnie. To potwierdzam, koszty filmów dość mocno mrożą, ale pomyślcie ile by to kosztowało, gdyby zabawa była oparta o slajdy ;-)

Ja jeszcze rozważam przerzucenie się na HP5+. Przywiozłem z Olkusza ładowarkę. Znalazłem też ze 2-3 stare rolki napakowane po brzegi. Zobaczymy.
 
barmiska  Dołączył: 27 Sie 2014
Jakaranda napisał/a:
...tych naprawach dokonywanych własnoręcznie

Nie znam się, to się wypowiem:
Nie zapisałem się do JA (bo się bałem ;-) ), ale zdjęcia na kliszy regularnie robię, i mając w miarę działający zestaw masz takie same szanse na zepsucie go bez względu na to czy robisz zdjęcia w JA czy poza.
Pewnie, i mnie się zdarzyło odwrócić matówkę (bo była założona na odwrót), ale to nie wpływało na zdjęcia, tylko na to co w wizjerze.
No i baterie wymieniałem, ale to nie naprawa przecież.
Poza tym można robić zdjęcia poza JA, i jorge.martinez będzie miał mniej roboty :-)

Koszty... są, ale jak się robi zdjęcia na kliszy bez względu na JA, to to nie są dodatkowe koszty, tylko normalna cena hobby :-)

Pzdr.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach