rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Jakaranda, 30 lat temu to był standard.
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
A ten mój zestaw startowy da radę?
Chyba tylko termometru mi brakuje, ale patrząc po cenach "fotograficznych" zainwestuję w akwarystyczny....
 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
Termometr wbrew pozorom nie jest aż tak krytyczny :) Jeśli cała chemia postoi przez dzień w pomieszczeniu o znanej temperaturze to wiesz ile stopni ma :D
Kontrola zwykłym pokojowym da wystarczająco przybliżony wynik.

Osobiście używam i mogę polecić DT-34, ale to nie jest rozwiązanie budżetowe.

pz
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
DDT - działający dobrze termometr :)

Skoro juz tu trafiłem, to wieczorną kontynuację rozmowy proponuję prowadzić z ciemni. Nic tak nie rozwesela jak czytanie P@PL z otchłani ciemnej komory wypełnionej wonią zupy z tiosiarczanem amonu.

[ Dodano: 2018-01-19, 17:19 ]
jorge.martinez napisał/a:
karmazyniello napisał/a:
Musiałem zmienić aparat na Zorki. Znudziły mi się lustrzanki.
Zakład, że nie dotrwasz w tym wyborze do końca roku?


karmazyniello napisał/a:
Chce zrezygnować, średni format mnie pociągnął na całego, na razie nie mam ochoty na 35mm.
Powodzenia i dobrej zabawy Panowie :-)


Heh, nawet do końca miesiąca nie dotrwał :evilsmile:
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
dybon napisał/a:

Czekam na dostawę
Wywoływacz do klisz filmu Tetenal Ultrafin 250 ml
Tetenal Mirasol 2000 zwilżacz filmów foto 250 ml.
Utrwalacz uniwersalny foto Tetenal Superfix 250 ml
Klamerki wieszak klipsy do suszenia filmów 35 błon
Paterson koreks z 2 szpulami na film klisze 35 120


Zapytam po raz trzeci, coś pominąłem, przerywać mam zamiar octem.

[ Dodano: 2018-01-19, 23:19 ]
tref napisał/a:
Heh, nawet do końca miesiąca nie dotrwał :evilsmile:


Ja nie zacząłem a już mam problemy.
W "sprawnym" ME Super rozsypała mi się migawka, drugi ma syndrom wyzwalania migawki po drugim naciągnięciu (ale pomaga na razie metoda Jorga - naciągniętej wstępnie migawki). Zostaje mi fed3, albo małpka.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
skaarj napisał/a:
Termometr wbrew pozorom nie jest aż tak krytyczny :) Jeśli cała chemia postoi przez dzień w pomieszczeniu o znanej temperaturze to wiesz ile stopni ma :D


Ja używam termometru do wina. W razie czego zawsze mogę powiedzieć, że to jego wina ;-)
 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
dybon aż za dużo. Klamerki sobie odpuść jeśli jeszcze nie kupiłeś.
Używam zwykłych "klipów" do papieru - jak największe. Wygiąłem sobie wieszaki z drutu, którymi wieszam "klipy" na uszy na suszarce. Drugim obciążam dół filmu.
Spokojnie wystarcza na 135 i 120.

pz
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
dybon napisał/a:
Zapytam po raz trzeci, coś pominąłem, przerywać mam zamiar octem.

Zaprawdę powiadam Ci: kończ wywoływanie płucząc przez 30 s wodą zamiast przerywać na kwaśno.

Kwaśny przerywacz kończy wywoływanie „gwałtownie”, z użyciem reakcji chemicznej, co nie zawsze wychodzi na zdrowie emulsji (vide wywoływacze z węglanami jako alkaliami). W przypadku wywoływania filmów nagły koniec nie jest wymagany, czasy są kilku-kilkunastominutowe, a wywoływacz dość rozcieńczony, płukanie wodą jest wystarczające. Ideałem byłby cały proces w środowisku alkalicznym, włącznie z utrwalaniem, nie występują wtedy nagłe zmiany pH w emulsji, dodatkowo alkalia lepiej się wypłukują (wystarczą 3 min. w bieżącej wodzie lub nawet metoda Ilforda).

 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
bakulik napisał/a:
Zaprawdę powiadam Ci: kończ wywoływanie płucząc przez 30 s wodą zamiast przerywać na kwaśno.


Nie ma to wpływa na zabarwienie emulsji utrwalaczem?

Pamiętam że w odbitkach miało to znaczenie.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Zabarwienie utrwalaczem? Nie słyszałem o czymś takim. Może chodzi o ślady niewypłukanego utrwalacza? Ale to inna kwestia. Tak czy inaczej nie zauważyłem u siebie niczego takiego, a przerywam właśnie wodą. Utrwalacz stosuję alkaliczny.

Poza tym zabarwienie emulsji negatywu nie ma wpływu na obraz pozytywowy, wszak powiększasz lub skanujesz w cz-b. ;-)
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
Dawno to było, ale błąd w procesie wywoływania odbitek skutkował brązowym zabarwieniem. Z filmami z tego co pamiętam to mało restrykcyjnie się obchodziłem ale FOTO64 to był.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Zaglądam do mądrej książki i czytam:
Cytat
Najczęstsze błędy w procesie pozytywowym
Odbitka całkowicie lub częściowo zażółcona
Przyczyny:
– Wywoływacz zanieczyszczony utrwalaczem
– Zbyt krótkie płukanie zdjęcia między wywoływaniem a utrwalaniem
– Za długie męczenie odbitki w wywoływaczu
– Zlepienie się odbitek w utrwalaczu
– Alkaliczny odczyn utrwalacza (wyczerpanie się dodatku zakwaszającego)
Sposób usunięcia lub zapobiegania
– Zmienić wywoływacz
– Dokładniej płukać odbitkę przed utrwalaniem
– Używać oddzielnych szczypiec do wywoływacza i utrwalacza

Odbitki wywołuje się krócej, więc zapewne szybsze przerywanie na kwaśno jest bardziej pożądane. Ale niech się w tej kwestii wypowiedzą praktycy, ja ostatnie powiększenia wykonałem 9.02.2001. :-P
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
bakulik napisał/a:
ja ostatnie powiększenia wykonałem 9.02.2001. :-P


Ja jeszcze za komuny :-P

A jak na szybko wglądówki robiłem to palca miałem na odbitce.
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
tref napisał/a:
Heh, nawet do końca miesiąca nie dotrwał :evilsmile:


Ja tu swoje wylatałem na "JA" :-P
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Szanowni koledzy biorący udział w JA4.0 Naświetliłem już styczniową rolkę stosując z Super A obiektyw K 55/1.8 a znalazłszy chwilę czasu zacząłem dochodzić dlaczego ten korpus (i żaden inny manualny), nie chce współpracować z ELMARITEM 60/2.8 Leitz'a. Po dokładnych oględzinach bagnetu (obiektyw był dostosowywany do bagnetu "K" w punkcie serwisowym Laiki) odkryłem, że zastosowany bagnet nie posiada odpowiedniego wycięcia na symulator przysłony w korpusie aparatu. Wycięcie to jest potrzebne w aparatach, w których można stosować sterowanie przysłoną za pomocą pierścienia na obiektywie. A więc wszystkich manualnych i z autofokusem, które to umożliwiają. Nie jest ono potrzebne w tych korpusach, które mają tzw. "wykastrowany bagnet". (niektóre z serii MZ i oczywiście "cyfranki"). Wziąłem więc narzędzia w dłoń i wykonałem takie wycięcie.
Przejdźmy jednak do sedna. Otóż chciałbym od następnego filmu korzystać z tego obiektywu, czyli tak jak zgłosiłem na początku i pokazałem na fotce tu: http://pentax.org.pl/view...er=asc&start=60
Tak więc teraz zgłoszenia wyglądałyby tak:

1. jorge.martinez | Pentax MX | Pentax FA 43/1.9 Ltd. | Kodak TRI*X | Kodak Xtol
2. Fenol | Pentax Z-1p | Tamron AF 90/2.8 Macro | Adox CMS 20 II | Adotech III
3. pokorak l Pentax MZ-6 l Pentax FA43 Ltd l TRI-X 400 l Xtol
4. kojut | Pentax ME Super | SMC-M 50/1.7 | Rollei RPX 400 | HC-110
5. powalos l Pentax SuperA l LEITZ MACRO-ELMARIT-R 60/2.8 l Kodak TMax 400 l HC-110 1:63
6. karmazyniello l rezygnacja
7. irek83 | Pentax MZ-3 | Pentax FA 43/1.9 Ltd. | Kodak TMax 400 | Kodak Professional TMax
8. Generic | Pentax MX | Pentax M 50/1.7 | Fomapan 100 | R09
9. Rrrodrigo | Voigtländer Bessa R3M | Voigtländer Nokton 40/1.4 | Ilford HP5+ | HC-110
10. JacekK | Minolta X-300 | MD Rokkor 45/2| Rollei Superpan 200 | R09
11. earl | Pentax ME Super | Pentax M 40/2.8 | Ilford XP2
12. BarneyL | Pentax SuperA | Pentax FA 43/1.9 Ltd. | Fujifilm Neopan Acros
13. SlicaR | Pentax P30n | M 40mm f/2.8 | RPX400 | Excel/Rodinal
14. bakulik | Olympus XA | Olympus F.Zuiko 35/2.8 | Ilford PAN 400 | ID-11
15. palindrom | Pentax LX | SMC Pentax-M 50/1.4 | Ilford HP5 plus 400 | ID-11
16. Krzysiek K. | Pentax MX | Pentax M 50/1,7 | Ilford PAN 100 | Rodinal
17. bian | Pentax ME Super | Pentax SMC-K 50/1.2 | Ilford PAN 400
18. skaarj | Pentax Spotmatic SP500 | Super-Takumar 1:2/55 | Adox Silvermax 21 | Adox Silvermax developer
19. qarabasz | Pentax MZ-5 | Pentax-F 28/2.8 | Fujifilm Neopan Acros 100 | Kodak Xtol
20. Mirek | jeszcze myślę | jeszcze myślę | jeszcze myślę | HC-110
21. dybon | Pentax ME Super | Pentax M | Ilford PAN 400 | LAB
22. wuzet | Pentax PZ-1p | SMC K-50/1.2 | Fuji Acros 100 | HC-110

 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
A woda?
Kranówa, gotowana, destylowana?
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Do jednorazowej chemii wystarczy jakakolwiek byle nie ciężka, ognista i królewska. :lol: Najprościej i najtaniej odmineralizowana do akumulatora. Ma istotne znaczenie przy ostatnim płukaniu.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
powalos napisał/a:
Otóż chciałbym od następnego filmu korzystać z tego obiektywu, czyli tak jak zgłosiłem na początku
OK.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
dybon, jeżeli masz zainstalowane jakieś filtry np w kuchni, to spokojnie kranówka. Do ostatniego płukania demineralizowana. Ja po zawieszeniu filmu spłukuję jeszcze z jednej i drugiej strony destylatem. Gdybyś potrzebował jakiejś pomocy, to jestem niedaleko :-)
 

dybon  Dołączył: 05 Gru 2007
Filtrów nie mam, roztwory wielorazowe będę robił, ale tak ~300ml.
Kupie 5l destylowanej.

Używać rękawiczek przy ładowaniu koreksu, podczas wywoływania.

Lata temu wywoływałem (najczęściej Foto64), muszę poćwiczyć na sucho na starych negatywach.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach