plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Kiedyś kupiłem Sigmę, ze względu na cichą pracę.
 
mirekin  Dołączył: 03 Gru 2008
mh2012 napisał/a:
Też się podepnę:
z zakresu 17-50 mm ze światłem 2,8 jest Sigma i Tamron.

S Nie wiem czy dotyczy mnie argument na rzecz S (HSM) bo mam kadyszkę.


K10D obsługuje SDM i HSM. Trzeba wgrać nowszy firmware.
 

Misztu  Dołączył: 19 Mar 2007
Miałem Tamrona, mam teraz Sigmę.

Na plus Sigmy:
- chichy AF i chyba minimalnie sprawniejszy (szybciej przestaje szukać, poprawiać punkt),
- zauważalnie ostrzejszy od pełnej dziury, na każdym zakresie ogniskowych,
- etui w zestawie (przydało się ze 2-3 razy, jak wrzuciłem obiektyw do "cywilnej" komory plecaka.

Na plus Tamrona:
- lepiej pracował pod ostre światło (sporo ciężej było złapać blik),
- mniejsza średnica filtra (przy porządnych ND czy polarach może być zauważalna różnica w cenie),
- nieco mniejszy i lżejszy.
 

mh2012  Dołączył: 05 Wrz 2012
Dziękuję za informacje - jak ma być Sigma to będzie Sigma.
To będzie mój pierwszy obiektyw kupiony jako nowy, bo a nuż będzie potrzebować kalibracji ;-)
 

pazuzu88  Dołączył: 14 Kwi 2011
Posiadam już 6 lat używana ciemniejszą wersję sigmy 10-20. Bardzo fajne szkło, jednak zaczyna mi brakować trochę długiego końca. Co do jakości, to brzegi kadru na 10 mm są raczej średnie. Trzeba się przestawić na takie ogniskowe.

Od jakiegoś czasu krajobrazy bardziej wolę dłuższe ogniskowe >130mm, co przeczy wyżej wspomnianej regule że tylko krótkie ogniskowe.
 

TM_Mich  Dołączył: 08 Wrz 2009
Jak dla mnie najlepszym obiektywem do krajobrazu jest SMC M 200 mm f/4.0. Rewelacyjne szkiełko.
 
Robert  Dołączył: 19 Lis 2006
Zgadzam się, ale do kompletu jeszcze dobra setka.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Potem chuchamy i szmatką ...
 
Robert  Dołączył: 19 Lis 2006
Po setce mamy pewną rękę, chuchanie następuje po 50-tce.
 

TM_Mich  Dołączył: 08 Wrz 2009
plwk, Robert, :-B :-B :-B
 

potraff  Dołączył: 22 Maj 2016
Mam i sigmę 17-50 i w grudniu kupiłem s10-20. Ostatnio w góry zapiąłem 10-20 i 17-50 ani razu, na szczycie podpiąłem jeszcze 55-300.
Mi jeszcze mocno blikuje ta 17-50. Ale ja dopiero od niedawna uczę się robić zdjęcia, mimo sporego czasu posiadania aparatu ;-) A w szerokim się zakochałem, do krajobrazu sądzę, że będzie najczęściej podpięta.
ps. jeszcze chcę dokupić tamrona 70-200, no chyba, że będę kupował nowego, a znajdę sigme w podobnej cenie, to ją (oczywiście używaną, na nową w cenie t, nie liczę).
 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
Co do szkieł szerokich, to 2/3 wakacji 12-24 nie zdejmowałem z bagnetu.
Okazjonalnie zmiana na DA35/2.4 (uwielbiam obrazek z tego szkła) i jakieś 50mm do portrecików na uliczkach miast ...

Generalnie na spacery mam 12-24, 35, 90, 300
Moja lepsza połowa 50 i 70-200 i jakoś starcza :-)
 
pbskarpy  Dołączył: 09 Sty 2012
Dziekuje za odpowiedzi. Ja w górach najcześciej uzywam kita i najczesciej "jadę" na 18mm - czyli najszerzej. Myślę sobie, że z szerokim i tak pewnie będę robił na 10mm.

A co powiecie o stałce Samyanga? 10/2.8? Pomijajac kwestie zmiennej ogniakowej czy ktoś porównywał Sigme 10 i Samyanga 10?

Jak krajobraz to zewnętrza. Czy szeroką Sigmę można na dworze w ciezkich warunkach trzymac?
 
mrnobody1  Dołączył: 04 Maj 2016
Witam!! tylko, że samyang ma manualny AF i nie wiem czy to nie będzie jakąś przeszkodą. Mam sigmę 10-20 i uważam że to całkiem niezły obiektyw.

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
mrnobody1 napisał/a:
tylko, że samyang ma manualny AF i nie wiem czy to nie będzie jak as przeszkodą

Policz sobie zakres głębi ostrości dla używanych przysłon.
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Przy 10mm to w zasadzie może być fix-focus, jeśli go jeszcze lekko przymknąć ;-)
 
pbskarpy  Dołączył: 09 Sty 2012
A napiszcie prosze jak z warunkami zewnętrznymi dla Sigmy? Bo jednak jak krajobraz to raczej i cięższe warunki. Nie będę ukrywał, że kita i w deszczu i w mrozie i w piasku traktuję. Jest cały czas w dobrej kondycji.
 
mrnobody1  Dołączył: 04 Maj 2016
No to sądze ze w takich warunkach sigma może wyzionąć ducha, bo w żaden sposób nie jest uszczelniona jak kit.
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
A czy może ktoś z Was używa pentaksowego limiteda 15mm/f4?
Rozważam kupno tegoż i chciałbym się nieco więcej dowiedzieć o tym szkiełku - bo nie ma jak opowieści użyszkodników, same internetowe informacje, czy nawet testy ("opaczne") to jeszcze nie wszystko.
Ktoś coś?
 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
Mój fatalnie na brzegach się zachowywał.
Jeżeli w kadrze miałem nieostrości na brzegach to jak najbardziej OK a nawet obiektyw mnie w tym wspomagał.
Przy nocnych fotach płaszczyzn równoległych to na rogach sporo straty ostrości.
Przy f/16 wyglądało ok.
Przy innych fotografiach nie przeszkadzało, ale poszedł w Polskę i zakupiłem DA12-24.

Jetem bardzo ciekawy Irixa 15/2.4 na FF wygląda bosko.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach