juzer  Dołączył: 10 Kwi 2016
Osłona przeciwsłoneczna i dekielek do DA50/1.8 i DA35/2.4
To oczywista oczywistość, że do obu obiektywów wymienionych w temacie trzeba użyć wkręcanych w gwint wewnętrzny fi49 dla 35ki i fi52 dla 50ki. Mam takie tulipany, ale nie od ricoha. Nie trzymają się ich oryginalne dekielki (nie oryginalne zresztą też nie); odpadają i łatwo je zgubić.

Jakie powinny być, a jakie stosujecie osłony do tych szkieł, których "trzymają się" dekielki?
Może macie jakieś własne patenty - pomijając gumowe korki od zlewozmywaków?
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Nie mam wyżej wymienionych obiektywów, dlatego pytam: są aż tak bardzo beznadziejne w pracy pod światło?
Wszelkie osłony i tulipany u mnie (nawet miseczka do orzeszków od FA85) lądują wraz z kartonikiem w piwnicy, leżakując obok piwa bezalkoholowego, czarnej żarówki i strukturyzatora pamięci wody.
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
juzer napisał/a:
To oczywista oczywistość, że do obu obiektywów wymienionych w temacie trzeba użyć wkręcanych w gwint wewnętrzny fi49 dla 35ki i fi52 dla 50ki.

Zaraz, zaraz, podejrzewam, że gdyby była taka oczywista konieczność, to producent by je w takowe wyposażył. To raz, a dwa, to chyba Hama kiedyś robiła takie gumowe osłony mocowane właśnie na gwint wewnętrzny. Miałem takie coś na Heliosie i dekielek się trzymał.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Do DA 35/2.4 jest osłona Pentax RH-RC49 a do DA 50/1.8 osłona Pentax LH-RA52.
 
juzer  Dołączył: 10 Kwi 2016
Dzięki plwk!
Niby sprawdzałem na polskiej stronie ricoha, ale nie przyłożyłem się.
Ofert sprzedaży mało lub wcale, za to sporo bardzo tanich zamienników.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
plwk napisał/a:
Do DA 35/2.4 jest osłona Pentax RH-RC49 a do DA 50/1.8 osłona Pentax LH-RA52.


Te osłony (oryginalne) są gumowe?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Tak.
 

kerad  Dołączył: 02 Sie 2006
A są żółte o smaku bananowym?
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Nie, osłony są zawsze czarne jak Ford T, żółty jest tylko papierek opakowania, smak dyskusyjny :-P
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
kerad napisał/a:
A są żółte o smaku bananowym?

Do go pro, ale nie wiem jak ze smakiem:
 
odin1983  Dołączył: 01 Wrz 2009
Ja używam gumowych osłon, takich rozkładanych i jestem bardzo zadowolony, tym bardziej, że mało miejsca zajmują i można je skompresować w torbie.
Ostatnio zaaplikowałem taką do DA12-24 i sprawuje się super, tym bardziej, że jak robię zdjęcia na długim końcu (22-24mm) to rozkładam ją do końca i idealnie separuje mnie przed silnym źródłem światła, jak robię w przedziale 18-22 to rozkładam do połowy a nierozłożona idealnie kryje mi 12-18mm.





 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007


Ja kupiłem u Chińczyka tanie metalowe osłony + dekielki plastikowe...Wszystko spasowane bardzo dobrze.
 

AJ  Dołączył: 03 Paź 2013
Ja bym jednak bał się stosować metalowe osłony do plastikowych obiektywów. Przy ewentualnym uderzeniu cała energia zostanie przeniesiona na plastikowy gwint albo i dalej.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Jeszcze mi nie spadły.W każdym razie ujednoliciłem rozmiar gwintu końcowego na 52 mm bo mam takie filtry...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach