plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zakupy grupowe.
 

smigacz74  Dołączył: 03 Paź 2017
Ehh.. czyli nikt nie podpowie, która wersja godniejsza uwagi? Czy ta ingerencja w RAW-y w mark II jest tak straszna? Bywa, że ulepszona wersja staje się gorsza, w myśl zasady - jeżeli coś jest dobre, to po co to poprawiać. Miałem nadzieję, że ktoś miał okazję porównać obie wersje ;-)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006

Screen ze strony Dpreview

Masz również na tej stronie możliwość pobrania RAWów - zarówno K1 jak i Mk II, by samemu ocenić - w każdym teście aparatu, na końcu, w dziale wnioski/conclusion.
 

smigacz74  Dołączył: 03 Paź 2017
Cytat
Michu 
dziekuję za podpowiedź :) zerknąłem na stonkę ale nic nie mogę tam znaleźć. Zerknę jutro ze świeżym umysłem ;) Po obróbce (odszumieniu) RAW z k-1 będę miał porównanie :)
 
tatizek  Dołączył: 09 Lut 2010
smigacz74 napisał/a:
Też stoję przed wyborem zakupu K-1 lub K-1 mark II. Główne zastosowanie to fotografia klubowa, gdzie ze względu na klimat nie zawsze pożądane jest użycie lampy

Jeśli głównie fotografia klubowa to potrzebny zapewne AF działający szybko i pewnie w słabym oświetleniu i jak najlepsza jakość przy wysokich ISO. Ja dwa lata używałem K-1, a od ponad roku K-1 mark II. Nie robiłem większych testów porównawczych, trochę pobawiłem się porównaniami AF i tymi wyższymi ISO. Moje spostrzeżenia są takie, że K-1 mark II ma nieco szybciej i pewniej działający AF-S, szczególnie w słabym oświetleniu. To ciekawe bo w recenzjach raczej się wspomina o poprawieniu AF-C, co jest faktem. Niemniej dla mnie ważniejsze jest poprawienie szybkości AF-S co zresztą znajduje potwierdzenie w testach na Pentax Forums. Także celność AF wydaje się nieco lepsza i prawie w ogóle nie mam teraz problemów z nieostrymi zdjęciami. A jeśli się trafiają to raczej z mojej winy. Co do wysokich ISO to jest i lepiej i gorzej :) Wydaje mi się, że nieco lepiej są usuwane szumy ale tracimy lekko na ostrości i detalach. Są to jednak różnice minimalne, widoczne tylko przy maksymalnym powiększeniu, w normalnych warunkach nie do zauważenia. Wydaje mi się też, że to lepsze usuwanie szumów ma wpływ na lepsze oddanie kolorów ale to też są bardzo subtelne różnice. Można pogrzebać w przykładach w recenzji na Pentax Forums W mark II rozszerzono zakres ISO do 819200 ale wątpię by ktoś tego chciał użyć na serio.

smigacz74 napisał/a:
portrety czy dla odstresowania ulica i krajobrazy też będą

W tych zastosowaniach ponownie nieco sprawniejszy autofokus pomoże przy portretach, szczególnie w połączeniu z HD D-FA 50mm f/1,4 daje zachwycające rezultaty. Także w fotografii ulicznej i tu może się też sprawdzić lepszy AF-C. Natomiast w krajobrazach może znaleźć zastosowanie Dynamic Pixel Shift Resolution, czyli możliwość wykorzystania Pixel Shift Resolution w zdjęciach z ręki. Usprawniono też usuwanie poruszających się elementów, które dawały brzydkie efekty na K-1 przy Pixel Shift. Oczywiście nie jest idealnie ale znacznie lepiej. Wadą może być natomiast większe zużycie baterii
Nie wiem czy te zalety usprawiedliwiają wyższą cenę, no ale teraz K-1 to już chyba tylko z drugiej ręki i zapewne na kończącej się gwarancji, a K-1 mark II można kupić nowy i z pełną gwarancją i co też wpływa na cenę.
 

smigacz74  Dołączył: 03 Paź 2017
Dzień dobry :-) W końcu w domu i nareszcie mogę odpisać :-)
tatizek, dziękuję za odpowiedź, jeszcze w hotelu mając dostęp do netu przeczytałem twoją odpowiedź i bardzo Ci dziękuję. Właśnie o taką opinię chodziło :-)
tatizek napisał/a:
Jeśli głównie fotografia klubowa to potrzebny zapewne AF działający szybko i pewnie w słabym oświetleniu i jak najlepsza jakość przy wysokich ISO.


tatizek napisał/a:
Także celność AF wydaje się nieco lepsza i prawie w ogóle nie mam teraz problemów z nieostrymi zdjęciami. A jeśli się trafiają to raczej z mojej winy. Co do wysokich ISO to jest i lepiej i gorzej :) Wydaje mi się, że nieco lepiej są usuwane szumy ale tracimy lekko na ostrości i detalach. Są to jednak różnice minimalne, widoczne tylko przy maksymalnym powiększeniu, w normalnych warunkach nie do zauważenia.

- strazł w 10-ke :-) O te informacje właśnie mi chodziło ;-)
Byłem nastawiony na zakup nowego mark II ale chwile po twoim poście znalazłem to:
https://allegro.pl/oferta/pentax-k-1-mark-ii-body-128gb-gwarancja-8309490448
.... i stałem się posiadaczem Pentax K-1 mk II :-o
Oczywiście pojawiły sie kolejne problemy :-P CS 6 nie obsluguje plików RAW i czy warto do k-1 inwestować w 40 LTD pod APS-C, 70-ka sie sprawdza a kasy na tą chwilę mało :-P
Jeszcze raz dziękuję za pomocną opinię.
 
mirekin  Dołączył: 03 Gru 2008
Wszystko zależy od ilości obiektywów, które posiadasz i ich jakości. K-1 można ustawić tak, by po podłączeniu cropowego obiektywu automatycznie przełączył się zakres na APS-C. Ja korzystam zarówno z obiektywów FA na małym obrazku i DA pod cropa.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
smigacz74 napisał/a:
CS 6 nie obsluguje plików RAW

Próbowałeś z DNG?
mirekin napisał/a:
K-1 można ustawić tak, by po podłączeniu cropowego obiektywu automatycznie przełączył się zakres na APS-C. Ja korzystam zarówno z obiektywów FA na małym obrazku i DA pod cropa.

To działa tylko z obiektywami pentaksowymi. Niektóre DA można używać na FF.
 

smigacz74  Dołączył: 03 Paź 2017
mirekin napisał/a:
K-1 można ustawić tak, by po podłączeniu cropowego obiektywu automatycznie przełączył się zakres na APS-C.

mirekin, chodziło mi o obiektywy DA, które kryją pełną klatkę, tak, wiem - mniejsze pole obrazowania przez co większe zniekształcenia na brzegu kadru ;-) . Ponoć limitedy DA bez problemu kryją FF, jak wynika z postów innych użytkowników a i plastikowa DA 35-ka i 50-ka, to ponoć odświeżone formuły starych obiektywów, kryjące pełną klatkę. Posiadam Da 70 Ltd i obiektyw daje radę na małym obrazku ale jestem na razie w fazie testów :-D Aparat odebrałem wczoraj wieczorem od kolegi, na adres którego został dostarczony.
plwk napisał/a:
Próbowałeś z DNG?

plwk, spróbowałem teraz, działa :-) Dziękuję za podpowiedź ;-) Tylko obawy, DNG ponoć cięższy i nie przenosi formatu zapisu obrazu w pliku obrazu, jak doczytałem na naszym forum ;-) Czyli za kazdym razem czeka mnie walka z B&W nawet jezeli puszka zrobi to dobrze?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
smigacz74 napisał/a:
Ponoć limitedy DA bez problemu kryją FF

Tylko 70.
https://www.pentaxforums....ots-thread.html
 

smigacz74  Dołączył: 03 Paź 2017
plwk napisał/a:
Tylko 70.
https://www.pentaxforums....ots-thread.html

Da 40 Ltd i 70 Ltd są oznaczone jedną gwiazdką z linku powyżej.

Z działu "Limitedy i gwiazdki":
Dada napisał/a:
DA 40 i DA 70 kryją na 100% ( mam oba ) a czy DA 21 kryje to sam chciałbym wiedzieć.

wynika, że 40-ka też kryje :-) a i ponoć 35-ka Ltd makro ponoć nie ma problemu jak doczytałem gdzieś na naszym forum :-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
smigacz74 napisał/a:
wynika, że 40-ka też kryje

Ale podobno po przymknięciu.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
jak by ktoś miał K1 w okolicy Gdańska - skłonny jestem przetestować :-)
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
smigacz74 napisał/a:
DNG ponoć cięższy i nie przenosi formatu zapisu obrazu w pliku obrazu

Przepraszam, czego nie przenosi?

plwk napisał/a:
Tylko 70.

40-tka też. Pamiętam, że sam podpinałem wersję XS pod K-1 i było ok. Tu mają podobne doświadczenia.
 
mirekin  Dołączył: 03 Gru 2008
"To działa tylko z obiektywami pentaksowymi. Niektóre DA można używać na FF."


W automacie tak, ale cropa można włączyć pokrętłem.
 

smigacz74  Dołączył: 03 Paź 2017
mirekin napisał/a:
"To działa tylko z obiektywami pentaksowymi. Niektóre DA można używać na FF."


W automacie tak, ale cropa można włączyć pokrętłem.


Mnie bardziej zastanawia dlaczego korekcja dystorsji i oświetlenia peryf. działa tylko z obiektywami aps-c z ustawieniem cropa na aps-c lub auto, w C...-e działa to z każdym obiektywem systemowym ponoć.
 

rysiekll  Dołączył: 10 Maj 2007
smigacz74 napisał/a:
ponoć 35-ka Ltd makro ponoć nie ma problemu jak doczytałem gdzieś na naszym forum :-)
Miałem napisać "zgadza się" ... Jednak mnie tknęło ;-)

Na naszym forum ktoś, kiedy linkował skany zdjęć z filmu zrobionych przy użyciu da35ltd i wyglądało to dobrze.
Przed momentem podpiąłem da35ltd do pz20 i jest widoczna niewielka winieta.

A efekty konkretnego testu znajdziesz > tutaj <
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
smigacz74 napisał/a:
dlaczego korekcja dystorsji i oświetlenia peryf. działa tylko z obiektywami aps-c z ustawieniem cropa na aps-c lub auto
Widocznie obiektywy dedykowane pod APS mają przygotowane odpowiednie profile dla pola obrazowego APS właśnie. Naświetlanie obiektywem APS "pełnej klatki" - na własną odpowiedzialność. Mnie to specjalnie nie dziwi.
smigacz74 napisał/a:
w C...-e działa to z każdym obiektywem systemowym ponoć
W Citroenie ponoć jest tak, że szkła APS nie podepniesz pod korpus FF, bo ma mechaniczną blokadę. Bagnet niby ten sam - ale diabeł tkwi w szczegółach. ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zgadza się, dla obiektywów DA, przy korpusie ustawionym na FF, profile nie są dostępne. Swoją drogą, dla obiektywów DA zaprojektowanych dla pola obrazowego pełnej klatki, mogliby odpowiednie profile udostępnić.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Racja, plwk, mogliby zrobić, to w końcu tylko parę szkieł. Oficjalne wsparcie FF zyskałoby... oficjalne wsparcie :-D

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach