Soosa  Dołączył: 10 Kwi 2009
Imprezowy obiektyw
Posiadany DA18-135 okazuje się być zbyt ciemnym na focenie imprez/spotkań, które odbywają się zwykle przy słabszym świetle, niezależnie ciągle mam odczucie że zdjęcia są nieostre/autofocus nie trafia. Szukam szkła, które będę wykorzystywał:
- 70% zdjęć to zdjęcia przedszkolaków, godziny popołudniowo wieczorne, światło przeciętne sztuczne lub naturalne (małe okna w salkach, dużo cienia drzew) i mnóstwo energii skumulowanej w małych ciałkach
- 30% zdjęć to spotkania typu wieczorne kolacje rodzinne/wesela/spotkania integracyjne.
Zdjęcia poszczególnych osób lub małych grupek, z oczywistych względów robione z pewnego dystansu.
Budżetowo chciałbym zmieścić się w 2kPLN. Na tą chwilę brałem pod uwagę następujące wybory:
- HD DA 16-85 - z uwagi na dużo pozytywnych komentarzy i przewagi nad DA 18-135 (liczę że zdjęcia będą ostrzejsze, choć długi koniec HD DA jest tak samo ciemny jak w moim DA).
- Sigma 18-50 f2.8 - z uwagi na stałe światło, zdecydowanie mniejsze niż w moim obiektywie - ale tu znów opinie na forum nie są jednoznaczne
- pentaxowa stałka 50 (F/FA/DA) - najjaśniejsze obiektywy, tylko tutaj pojawia się mój brak doświadczenia - czy można stałką dobrze focić na takich imprezach o których pisałem? I którą stałkę najlepiej byłoby wybrać (opinie tez różne, polecana jest głównie Fka która należy do tych trudniej dostępnych, FA choć cenowo plasuje się w okolicach 1,5kPLN jest niepolecana, o DA pisze się różnie)?
Będę wdzięczny za Wasze rady lub inne sugestie.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Soosa napisał/a:
Sigma 17-50 f2.8

Jedyny, słuszny wybór. Ewentualnie Tamron 17-50, jeśli nie potrzebujesz ciszy (na imprezach raczej nie jest to priorytetem).

Soosa napisał/a:
pentaxowa stałka 50

Będzie zbyt wąska do pomieszczeń. Lepiej 35 lub 30 mm. Jednak będzie Ci brakowało szerokości, może nie na początku, ale z czasem.

Soosa napisał/a:
niezależnie ciągle mam odczucie że zdjęcia są nieostre/autofocus nie trafia

Dajesz mu szansę? Może próbujesz fotografować w zbyt trudnych warunkach? Nie ma światła, nie ma zdjęcia - niezależnie od sprzętu. Poza tym, jeśli to pierwsza K-5, to niestety AF ma tendencję do pomyłek.
 

wariat133  Dołączył: 29 Mar 2012
A może kup sobie lampę? Teraz są już wszystko mające tanie chińczyki. Odbijaj światło od sufitu. Na powietrzu dyfuzor i tyle. Zamrozisz dzieciaki w biegu światłem. Czasy przysłony będą bezpieczne. Ewentualnie dokup stałkę np. unlimiteda 35 2.4 lub szerszego da21 f3.2, ale on dużo nie zmieni.
Sprawdziłem Sigma 17-50 od fajfoclcków (GB) 1100 PLN Youngnuo yn585ex ok 300 pln
Sigma z Japonii to 840 PLN ew. VAT to 160, razem 1000zl
Śmiało zmieścisz się w zakładanym budżecie. Jeszcze zostanie na dobrą kartę 32GB lub trunek.
 
Soosa  Dołączył: 10 Kwi 2009
Cytat
Ewentualnie Tamron 17-50

też o nim myślałem, ale tutejsze opinie mówią że Tamron tańszy i bardziej plastikowy, Sigma lepsza.

Cytat
Może próbujesz fotografować w zbyt trudnych warunkach?
Tak, mam pierwszą K-5 a moje odczucia wobec obiektywu dotyczą też zdjęć na świeżym powietrzu :/

Cytat
A może kup sobie lampę?

Posiadam Metza 52 AF bodaj 2, z odległości około 10 metrów lampa odbita od sufitu nie dawała satysfakcjonującego efektu, poza tym w przypadku występów na scenie lampa rozjaśni nie tylko osobę na scenie :) Nie lubię też bezpośredniego flasha - nie wiem czy to kwestia tego że lampa średnio dogaduje się z aparetem, czy może zbyt dużych moich oczekiwań i małych umiejętności. Próbowałem z Lightsphere (za ciężkie, lampa samoczynnie się składa), papierkiem (za ostre światło) czy dużym odbłyśnikiem z wymiennymi wkładkami (również za ostre światło). Został tylko dyfuzor "mydelniczka".
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Soosa napisał/a:
Tamron tańszy i bardziej plastikowy

To chyba logiczne?

Soosa napisał/a:
Sigma lepsza

Jest ostrzejsza. Jak trafi.

Soosa napisał/a:
moje odczucia wobec obiektywu dotyczą też zdjęć na świeżym powietrzu

K-5 lubi się pomylić w każdych warunkach.

Soosa napisał/a:
z odległości około 10 metrów lampa odbita od sufitu nie dawała satysfakcjonującego efektu

:shock: Jaki efekt miała dać? Aż się boję poprosić o zdjęcie...
 

wariat133  Dołączył: 29 Mar 2012
Cytat
też o nim myślałem, ale tutejsze opinie mówią że Tamron tańszy i bardziej plastikowy, Sigma lepsza.

przede wszystkim Tamron może mieć problem z BF, FF.
Cytat
Posiadam Metza 52 AF bodaj 2, z odległości około 10 metrów lampa odbita od sufitu nie dawała satysfakcjonującego efektu, poza tym w przypadku występów na scenie lampa rozjaśni nie tylko osobę na scenie :)

Nie znam się na pttl, słyszałem niepochlebne opinie, Może spróbować manuala? -Mi ustawienie ekspozycji zajmuje od1 do 3 zdjęć potem tylko pstrykam, jeśli warunki się nie zmieniają.
trochę nauki też się przyda - https://www.youtube.com/watch?v=0HVBEk2fI5E
Cytat
Nie lubię też bezpośredniego flasha - nie wiem czy to kwestia tego że lampa średnio dogaduje się z aparetem, czy może zbyt dużych moich oczekiwań i małych umiejętności. Próbowałem z Lightsphere (za ciężkie, lampa samoczynnie się składa), papierkiem (za ostre światło) czy dużym odbłyśnikiem z wymiennymi wkładkami (również za ostre światło). Został tylko dyfuzor "mydelniczka"

może spróbuj tego ? https://www.youtube.com/watch?v=3TnGFYXA5qc
Ja używam i efekty mnie satysfakcjonują. Mata z Ikea pod szuflady dostaniesz na allegro.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Soosa napisał/a:
Posiadam Metza 52 AF bodaj 2, z odległości około 10 metrów lampa odbita od sufitu nie dawała satysfakcjonującego efektu

Dla przysłony 5,6, aby doświetlić o około 1EV musiałbyś użyć ISO1600 lub wyżej.
 
Soosa  Dołączył: 10 Kwi 2009
Cytat
To chyba logiczne?

Tia, zabrakło tam dopisku z mojej strony, iż cierpi na tym też jakość zdjęć.

Cytat
Jaki efekt miała dać? Aż się boję poprosić o zdjęcie...

Ciężko byłoby mi nawet takie znaleźć - bardzo zraziłem się do lampy i ostatnio używam jej bardzo bardzo rzadko - stąd moje starania w kierunku zakupu jaśniejszego obiektywu. Co do zasady zdjęcia odbite od sufitu dobrze wychodziły mi tylko przy obiektach blisko fotografowanych - tak 2-4 metry ode mnie. Przy większych odległościach i ustawieniu lampy na odbicie od sufitu/ściany mam wrażenie że moja lampa jest po prostu za słaba (choć celowo starałem się kupić "mocniejszą") i zdjęcia dalej wychodzą zbyt ciemne, choć flash już podkreśla pewne rzeczy jak np. błyszczące policzki czy czoła :)

Cytat
Może spróbować manuala? -Mi ustawienie ekspozycji zajmuje od1 do 3 zdjęć potem tylko pstrykam

Tak robię najczęściej bo PTTL nawet z korekcją ekspozycji wychodzi źle... Mi niestety zajmuje trochę dłużej - tak jak pisałem, pewnie niewystarczająca praktyka. Dodatkowo mam ten problem, że zdjęcie na ekranie aparatu wygląda OK, a potem w praktyce często muszę korygować zdjęcia na komputerze.

Cytat
trochę nauki też się przyda -
- dzięki!

Cytat
może spróbuj tego ?

Znam tą metodę z podkładką z IKEA, muszę pomyśleć tylko nad wykonaniem tego, bo przymocowanie recepturką do lampy wygląda dla mnie zbyt... "wsiórsko"???

Cytat
Dla przysłony 5,6, aby doświetlić o około 1EV musiałbyś użyć ISO1600 lub wyżej.

Przy ISO1600 i wyższych szum gwałci moje oczy... (idealista taki ze mnie...)

Z dotychczasowych odpowiedzi wnioskuję, że w kwestii wyboru obiektywu albo jasna stałka w okolicach 30 albo Sigma/Tamron 17-50?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Soosa napisał/a:
Przy ISO1600 i wyższych szum gwałci moje oczy... (idealista taki ze mnie...)

To masz kilka razy za słabą lampę, jeśli chcesz z 10-ciu metrów, światłem odbitym, doświetlić zdjęcie robione ciemnym obiektywem.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Soosa napisał/a:
cierpi na tym też jakość zdjęć

Mam Tamrona i Sigmę - poza wspomnianą ostrością i głośnością nie widzę wad tego pierwszego. Do tego jest mniejszy.

Soosa napisał/a:
Przy większych odległościach i ustawieniu lampy na odbicie od sufitu/ściany mam wrażenie że moja lampa jest po prostu za słaba

Słusznie.

Soosa napisał/a:
Przy ISO1600 i wyższych szum gwałci moje oczy

To się leczy. Zrób sobie odbitki, to Ci przejdzie. W K-5/5II używam często 6400 i jest w porządku.

Soosa napisał/a:
albo jasna stałka w okolicach 30 albo Sigma/Tamron 17-50?

Ano. Jednak sugerowałbym zooma - stałką sobie ewentualnie uzupełnisz zestaw.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Możesz też spojrzeć w stronę tamrona pod ff, chyba 28-75/2.8. Jest to protoplasta 17-50/2.8, bardzo chwalony ostry pewniejszy z celnością od młodszego brata. Nieco droższy. Można używanego kupić. Miałem oba i zdecydowanie wolałem 28-75. Będzie trochę brakowało szerokiego.
Co do lampy i używania jej to aż mi się dziwne wydaje to co piszesz. Chyba, że nie kontrolujesz kompletnie niczego, zakładasz lampę i aparat sam wszystko dobiera. Jeśli tak to spróbuj takich ustawień: 1/60, f-możliwie największy otwór i iso 800. Wszystko w manualu, a lampa w ttl. Powinieneś otrzymać dobrze naświetlone fotki w pomieszczeniach średnich i małych. W dużych będzie ciemniej, ale to jest k5 więc spokojnie wyciągniesz 1-2ev. Jeśli chodzi o czas zastosowanie 1/60 nie jest ryzykowne, gdy masz doświetlanie lampą. Ruch dzieci i tak lampa zamrozi. A w miarę dużo światła zastanego będziesz wykorzystywał przy tym czasie i iso 800. Iso do 1200 w k5 jest bardzo dobre. Jeśli nie wybitne dla tak starego korpusu. Acha kąt lampy odbijającej światło też ma znaczenie. Ona musi tak prowadzić wiązkę światła żeby po odbiciu trafiło po większości w interesujący Cię temat.
 

wariat133  Dołączył: 29 Mar 2012
Cytat
Znam tą metodę z podkładką z IKEA, muszę pomyśleć tylko nad wykonaniem tego, bo przymocowanie recepturką do lampy wygląda dla mnie zbyt... "wsiórsko"???

Kupujesz rzep samoprzylepny i kleisz tym z włosami do lampy. Drugi z kolcami, zaczepami przyklej do maty IKEA od wewnętrznej strony dyfuzora najlepiej klejem.
 
Soosa  Dołączył: 10 Kwi 2009
Cytat
Możesz też spojrzeć w stronę tamrona pod ff, chyba 28-75/2.8.

I popatrzyłem - podstawowy wniosek to to że jest ostra od f/5.6, czyli tam gdzie jest mi już za ciemno na moim obiektywie.

Cytat
Chyba, że nie kontrolujesz kompletnie niczego, zakładasz lampę i aparat sam wszystko dobiera.

Próbowałem parokrotnie w PTTLu, ale po rozczarowaniu najczęściej korzystam z trybu manualnego. W połączeniu z manualem w aparacie kończy się zwykle pytaniem żony "Długo jeszcze?". Ale faktycznie, muszę usiąść i popracować nad zdjęciami z flashem. Kąty nachylenia głowicy lampy akurat przetestowałem - sprawdzałem jakie ustawienie daje najlepszy efekt dla różnych odległości.

Cytat
Kupujesz rzep samoprzylepny i kleisz tym z włosami do lampy.

Nie chciałem zbytnio ingerować lampę, ale właśnie sobie uzmysłowiłem że całkiem dobrze ostatnio sprawdził się mój nowy klej termo...

W każdym razie dziękuję, wstępnie obieram kierunek na Sigmę 17-50 (mam sklep na Żeromskiego prawie że pod nosem) i spróbuję znów zaprzyjaźnić się z lampą.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Twój Metz ma chyba tryb auto, ustaw go, a aparat w manual. Dla mnie to najbardziej niezawodny sposób.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=50045
to jest z tamrona 28-75 przy 3,2

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach