pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
Co do tęsknoty za mm to faktycznie długie lufy brakują, szczególnie na rynku wtórnym. Mamy 150mm-450mm i DA 560mm. Aczkolwiek jakości im troszkę w obrazku brakuje.
85/1.4, raczej nie będę czekał, od dawna magia 77 mnie ujęła i w tym zakresie wystarcza. Jednakże 135mm które na f/1.8 jest ostre tak jak niejedno f/2.8 leciutko przymknięte.
Na FF takie szkło baaaardzo by mi leżało.
Od momentu jak DA35 zakupiłem, tak 31mm jakoś przestało tak być niezbędne. Małe ostre i z winietą na FF w zestawie :-)
Bak mi za to Shift Tilta. Za to na ogromny + współpraca M42 z korpusami FF. Tego mi N i C nie dadzą. Jedynie S bezlusterkowe .... a aparat bez lustra jest jak zegarek na baterie. Taki zombi sprzęt bez tego co daje oznakę życia.

Gdyby jednak 135/1.8, 77/1.8, 31/1.8, 15/1.8 - no dobra może być 15-30/2.8 i to wszystko pod FF........ w plecaku no i 400/4.0
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
pipeman napisał/a:
Bak mi za to Shift Tilta.

Jest od Samyanga 24 mm.
 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
Tak wiem, a nawet go próbowałem. Nie przypasował mi obrazek generowany z tego szkła.
 

kerad  Dołączył: 02 Sie 2006
tref napisał/a:
Dalej nie wiem czego brakuje, bo nie piszecie konkretów.

Kalkulując koszty zakupu obiektywów które mnie interesowały oraz biorąc pod uwagę ich dostępność, wykonanie i jasność, taniej i lepiej mi wychodziło u konkurencji, ot co. No chyba, że coś przegapiłem? Decydująca była dla mnie dobra jasna stałka 35 którą na aps-c robię większość zdjęć. Pentax miał coś nowego dać na rynek specjalnie pod cyfrę i ... dał DA 35 2.4! Obiektyw może i ostrzejszy od kita, ale ciemniejszy niż konkurencja, droższy, gorzej zbudowany, bez osłony przeciwsłonecznej i z plastikowym bagnetem!

Sprawdziłem pozostałe potrzebne ogniskowe i ostatecznie padło na szkła Tokiny: 12-24 f4.0, 50-135 f2.8 a dzisiaj dojechała w końcu 100 macro f2.8. To wszystko czego na dzień dzisiejszy używam i potrzebuję. Co i za ile dostałbym pod Pentax-K?

W planach mam jeszcze jakiś dłuższy zoom (np. wspomniany Tamron 100-400, nowa konstrukcja z 2017 r.) i jasną stałkę 85mm. Ale ten drugi tak bardziej z ciekawości niż z potrzeby ponieważ 50-135 sprawdza się na tej ogniskowej bardzo dobrze. Tutaj to samo pytanie - co mogę lepszego i tańszego dorwać pod Pentax-K?
 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
kerad napisał/a:
Sprawdziłem pozostałe potrzebne ogniskowe i ostatecznie padło na szkła Tokiny: 12-24 f4.0, 50-135 f2.8 a dzisiaj dojechała w końcu 100 macro f2.8. To wszystko czego na dzień dzisiejszy używam i potrzebuję. Co i za ile dostałbym pod Pentax-K?

W planach mam jeszcze jakiś dłuższy zoom (np. wspomniany Tamron 100-400, nowa konstrukcja z 2017 r.) i jasną stałkę 85mm.


Paradoksalnie Pentax DA 12-24/4.0, DA 50-135/2.8, Macro DFA 100/2.8, DFA 150-450/4.5-5,6

Co do cen to mamy kolorowy zawrót głowy. Dla zooma z zakresu 12-24
Tokina 12-24/4.0 2.000 PLN
Pentax 12-24/4.0 3.700 PLN
Nikon 12-24/4.0 4.200 PLN
Sigma Art HSM 12-24/4.0 7.000 PLN
Canon USM 11-24/4.0 12.000 PLN
Tamron 10-24/3.5-4.5 2.000 PLN

Co do 35mm - Pentaxa droga i ciemna, a do tego plastikowa
Canon 35/1.4 5.000 PLN
Canon 35/2.0 1.900 PLN
Nikon 35/1.4 7.600 PLN
Nikon 35/1.8 840 PLN
Pentax 35/2.0 2.400 PLN
Pentax 35/2.4 650 PLN

Kwestia jeszcze ostrości szkieł. Optyczni stwierdzili że jasny Nikon 35/1.8 na f/2.8 osiąga to co Pentax 35/2.4 na f/2.4
Natomiast max ostrość 35/1.8 (która przypada na f/4.0) w plastiku Pentaxa jest osiągana na f/2.8, a przymykając do f/5.6 mamy jeszcze 10% lepszy wynik.

Ja również poszukiwałem różnych rozwiązań i okazało się że dla ogniskowych 31mm, 43mm, 77mm nie ma lepszych szkieł niż Pentaxa :-)

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
pipeman napisał/a:
dla ogniskowych 31mm, 43mm, 77mm nie ma lepszych szkieł niż Pentaxa

W pełni się z tym zgadzam :mrgreen:
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
zidam napisał/a:
Podobnie jak konieczność nagimnastykowania się przy zakupie sprzętu za "wymarzoną" cenę (zakupy w SRS, "słynna" Sigma 100-300 z Norwegii).
Nie przesadzajmy, ze zakup w sklepie internetowym w UK to jakaś gimnastyka w porównaniu do zakupu w rodzimym necie. :-P

zidam napisał/a:
Marketing leży i kwiczy przynajmniej w świecie zachodnim/anglojęzycznym, bo co oni robią w tych kwestiach w Japonii, to tego pewnie nikt z nas nie wie. .
Jakiś czas temu przeglądałem sobie papiery finansowe Ricoha - ponad 90% sprzętu foto sprzedają w Japonii. Tamtejszy marketing chyba tez nie powala na kolana, skoro wyraźnie tracą udziały na rodzimym rynku. Kolorowe k-xy i k-redki zniknęły, wiec sprzedaż spadła ;-)

Mertz napisał/a:
Brakuje poważnego potraktowania szkieł 16-50 i 50-135 - samozadowolenie firmy z tych wizerunkowych bubli jest zastanawiające (oczywiście - znowu AF).
Cześć starych * ma dostać nowe silniki...


Mertz napisał/a:
Mogę. Jeśli na praktycznie wszystkie topowe szkła, zaprezentowane i zaanonsowane żadne nie jest konstrukcją własną, to ja się zaczynam zastanawiać nad kondycją firmy - i wprost mówiąc - czy jest sens pakować dalej w to kasę.
Narzekasz na ceny - gdyby były to konstrukcje własne, to narzekałbyś jeszcze bardziej ;-)

Co do Sigmy - miałem nadzieje ze KAF4 zmieni ich podejście. Ten bagnet ma chyba tak mikre udziały w rynku, ze Sigmie się po prostu nie chce.
 

zidam  Dołączył: 04 Wrz 2014
cube007 napisał/a:
Nie przesadzajmy, ze zakup w sklepie internetowym w UK to jakaś gimnastyka w porównaniu do zakupu w rodzimym necie. :-P

Postaraj się spojrzeć z punktu widzenia osoby, która nie zna angielskiego i nie ma karty kredytowej. I co ma wtedy zrobić? Ja akurat oba warunki spełniam, ale to raczej w Polsce nie jest standard.
cube007 napisał/a:
Ten bagnet ma chyba tak mikre udziały w rynku, ze Sigmie się po prostu nie chce.

Spojrzałem właśnie na opcję camerafinder w portalu Flickr, która zbiera statystyki użycia sprzętu po danych z exif-a. Wiadomo, że to tylko jeden portal na którym większość ludzi nie ma konta, ale chyba jakieś tendencje to pokazuje, przynajmniej jeśli idzie o proporcje. Akurat my jesteśmy rozbici na Pentax i Ricoh, ale wiele to nie zmienia: dziennie średnio aktywnych jest tam 125 użytkowników K-1, 124 K-3, 80 K-50 itp. Linki tutaj:

https://www.flickr.com/cameras/ricoh/
https://www.flickr.com/cameras/pentax/

A spójrzcie sobie dla porównania na inne marki, pojedynczy model z C i N ma wielokrotnie więcej użytkowników na Flickrze niż cały Pentax! Sam Nikon D750 ma na teraz 1548 osób... A bezlusterkowce ich gonią.

https://www.flickr.com/cameras/

Różnica skali robi wrażenie. Sigmie może i się chce, ale to się zapewne nie opłaca... No chyba, że Flickr nie jest modny w Japonii i proporcje są zafałszowane ;-)
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
cube007 napisał/a:
Narzekasz na ceny - gdyby były to konstrukcje własne, to narzekałbyś jeszcze bardziej

Bynajmniej, wcale nie narzekam na ceny - jeśli są to ceny za własne konstrukcje. Do tego JSS mnie przyzwyczaiło, to uważam za normalne.
Jestem w stanie zaakceptować - i nawet w dłuższej perspektywie kupić - sprzęt, który będzie prezentował jakość adekwatną do wymaganej ceny, jeśli tym bardziej nie będzie ona odbiegała od średniej w danej półce (chociażby okolice wszystkich nowych 100-400). Obecnego stanu nie jestem w stanie zaakceptować - tyle mi chociaż wolno.

irek83 napisał/a:
Mertz, Ty chyba na głowę upadłeś z tą likwidacją limitedów, ten system żyje tymi obiektywami.

Nienooooczywiście. Zakładam, że piszesz o starych Limitedach.
Ja tak wcale nie uważam, ale jestem pewnie odosobniony. Zastanówcie się, czego oczekujecie. Nie da się zmienić czegoś na nowe/lepsze, niczego nie poświęcając.
Narzekacie, że nie ma nowej "85" (a ta u Sigmy to mmm palce lizać), a z drugiej strony chcecie ciągle bić pokłony przed "77" (mam wrażenie, że tutaj po prostu nie wypada inaczej), mając dodatkowo w systemie "70" do APS-C. Nie za dużo tych bytów? Pentax to nie Nikon - a i ten ma chyba całe dwie serie "85" w aktualnej produkcji.
To samo mogłoby się tyczyć obu "35" i Ltd. 31, uzupełnianych (nieadekwatne słowo) przez dziwaczną "43".

cube007 napisał/a:
Cześć starych * ma dostać nowe silniki...

Jeśli dadzą opcję wymiany w moim 50-135, ustawiam się w kolejce.
 

irek83  Dołączył: 11 Paź 2014
Mertz,
Cytat
To samo mogłoby się tyczyć obu "35" i Ltd. 31, uzupełnianych (nieadekwatne słowo) przez dziwaczną "43".
przecież to jest najlepszy standard, nie rozumiem czemu dziwaczna.
Cytat
Narzekacie, że nie ma nowej "85" (a ta u Sigmy to mmm palce lizać), a z drugiej strony chcecie ciągle bić pokłony przed "77" (mam wrażenie, że tutaj po prostu nie wypada inaczej),
mając 77 nie potrzeb mi żadnej 85, za to 135 lub coś w tej okolicy jak najbardziej by się przydała.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Mertz napisał/a:
Narzekacie, że nie ma nowej "85" (a ta u Sigmy to mmm palce lizać), a z drugiej strony chcecie ciągle bić pokłony przed "77"

W Pentaksie pytaniem kluczem jest "czy działa?". Jeśli cokolwiek działa z Pentaksem - jest dobre (obiektywy, lampy, wyzwalacze itp.). Jakby takie 77 miało przestać działać po podpięciu do K-1. Kłopot w tym jeśli ktoś chce nie tylko żeby działało, ale działo dobrze.

zidam napisał/a:
Głównymi problemami pentaxian w Polsce jest niska siła nabywcza złotówki

Co nie przeszkodziło w zrobieniu rekordu sprzedaży K-1 w Europie.
 

zidam  Dołączył: 04 Wrz 2014
Enzo napisał/a:
Co nie przeszkodziło w zrobieniu rekordu sprzedaży K-1 w Europie.

To akurat logiczna konsekwencja tegoż ;-) Przecież K-1 w okolicach premiery był pozycjonowany cenowo bardzo korzystnie w stosunku do lustrzanek FF spod znaku C i N. Nawet optyczni o tym w teście pisali :
Cytat
Z powyższego porównania widać, że na tle konkurencji pod względem ceny K-1 wypada naprawdę dobrze. A można zauważyć, że aparat jest na rynku od niedawna. Warto zatem zaznaczyć, że jak na flagowy pełnoklatkowy model Pentax K-1 charakteryzuje bardzo dobrym stosunkiem oferowanych możliwości do ceny.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Nikon ma trzy 85 w produkcji(chyba) - wciąż można kupić nową 85/1.8d oraz dwie 85/1.8g i 1.4g. Może jest tak ,że seria d nie jest już produkowana i są to magazynówki, ale tych magazynowek jest mnóstwo. A jeszcze więcej jest używanych. Więc jest spora różnica w jednej 77 kontra trzy 85, gdzie seria g naprawdę nie ma się czego wstydzić optycznie. Podobnie jest z 50. Poza tym 20/1.8, 24/1.8 i 1.4, 28/1.8, 35/1.4 i 1.8, do tego wspominane 50 i 85, oraz 105/2dc oraz 1.4. 135/2dc. Do tego są jeszcze ultra szerokie stałki, długie stałki tele i cała masa zoomerów. Czasami można się pogubić w wersjach d i g. Ale to dobrze, bo każdy coś znajdzie dla siebie.
Śledzę ten wątek i jestem całym sercem przy tych co zauważąją niedostatki i są obiektywni(oczywiście nadal można w Pentaxie wykonywać wszystkie zadania/zlecenia fotograficzne). Bo to że nie ma tego co na road mapie - to jedno, ale z tego wynika drugi ogromny problem, mianowicie brak rynku wtórnego.
Z mojego punktu widzenia - chcę kupować w Polsce, chciałbym, żeby ceny były normalne, na polską kieszeń i żebym nie musiał kupować za granicą. Bo takie zakupy to wiele dodatkowych problemów. Niestety Pentax tak działa. I to jest jakaś nieudolność. Być może wynikająca ze złego postrzegania rynku w Polsce. Nie wiem, nie znajduję odpowiedzi na takie pytanie. Porównanie zarówno cen jak i mozliwości wyboru obiektywów, nie wspominając o korpusach wypada na niekorzyść Pentaxa.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Enzo napisał/a:
Co nie przeszkodziło w zrobieniu rekordu sprzedaży K-1 w Europie.
O! Najciekawsza rzecz, jaką wyczytałem w całym tym wątku! :shock:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Dokładnie to mieliśmy bodaj drugie miejsce.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
plwk napisał/a:
Dokładnie to mieliśmy bodaj drugie miejsce.

Na PPD w Bieszczadach przekonywali że pierwsze. Ale może się mylę.

zidam napisał/a:
To akurat logiczna konsekwencja tegoż

Nie do końca. Zapotrzebowanie na korpus było spore ze względu na ilość szkieł pod mały obrazek. Jednak wypuszczenie nowego korpusu bez nowej szklarni, która byłaby dodatkowym argumentem by wybrać Pentaksa, jak widać z tego wątku, była na dłuższą metę słabym pomysłem.
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
Mertz napisał/a:
Jestem w stanie zaakceptować - i nawet w dłuższej perspektywie kupić - sprzęt, który będzie prezentował jakość adekwatną do wymaganej ceny, jeśli tym bardziej nie będzie ona odbiegała od średniej w danej półce (chociażby okolice wszystkich nowych 100-400).
Zakładam, ze koszt opracowania dobrego szkła (dowolna ogniskowa) jest podobny niezależnie od systemu. Rożnica robi się wtedy, gdy ten koszt dzielisz na mikrą ilość sprzedanych egzemplarzy (Pentax) lub na dużo większą (reszta świata). Tylko tyle i aż tyle...

zidam napisał/a:
Różnica skali robi wrażenie. Sigmie może i się chce, ale to się zapewne nie opłaca... No chyba, że Flickr nie jest modny w Japonii i proporcje są zafałszowane ;-)
Flick w Japonii nie jest potrzebny, są coroczne rankingi sprzedaży sprzętu foto na tamtejszym rynku - Pentax ma poniżej 5% udziału jeśli chodzi o dSLR i ten udział systematycznie spada od kilku lat :-(
Ludzie z Sigmy twierdzili, ze za tą nieopłacalność odpowiada archaiczny mechanizm przesłony - ten problem rozwiązuje KAF4.
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
M.K napisał/a:
drugi ogromny problem, mianowicie brak rynku wtórnego

Poruszanie w kontekście roadmapy i nowych szkieł tematu rynku wtórnego co najmniej mija się z celem. Jak firma ma mieć pieniądz, musi jgomieć ze sprzedaży produktów - i nie mogą to być tylko puchy. Z pkt. widzenia firmy istnienie rynku wtórnego to zjawisko niekorzystne. Np. taki Fuji dawał spory rabat na nowego X100s bodajże, zabierając ci starszą wersję (całkiem się opłacało).
A mamy rynek wtórny proporcjonalny do wielkości i znaczenia systemu, tutaj nie ma się co oszukiwać. Natomiast ja cały czas konsekwentnie będę wracał do nowego sprzętu, ze sklepu.

M.K napisał/a:
chcę kupować w Polsce, chciałbym, żeby ceny były normalne, na polską kieszeń i żebym nie musiał kupować za granicą.

Bez przesady, w Polsce kupisz właściwie wszystko, najwyżej na to musisz poczekać - dlatego tak istotna jest jakość sprzętu, z którą przez ładnych kilka lat były problemy. A że mamy niekorzystne relacje walutowe - cóż... Co byłoby nam po "polskich cenach", skoro szkła masowo wykupywałaby zagranica - bo taniej?

plwk napisał/a:
Dokładnie to mieliśmy bodaj drugie miejsce.

...a pretensje o te "zaburzenia" to proszę mieć do wujcia Spinnera, który onegdaj sprowadzał na potęgę, i to takie cudeńka, których nie miał prawie nikt :)
 

kerad  Dołączył: 02 Sie 2006
pipeman napisał/a:
Paradoksalnie Pentax DA 12-24/4.0, DA 50-135/2.8, Macro DFA 100/2.8, DFA 150-450/4.5-5,6. Co do cen to mamy kolorowy zawrót głowy.

Domyślam się. Ja za wszystkie szkła o których pisałem zapłaciłem 4 tys. :-P
pipeman napisał/a:
również poszukiwałem różnych rozwiązań i okazało się że dla ogniskowych 31mm, 43mm, 77mm nie ma lepszych szkieł niż Pentaxa :-)

Co racja to racja! Dodatkowo nabywca dostaje gratis +10 do charyzmy ;-)
Enzo napisał/a:
Na PPD w Bieszczadach przekonywali że pierwsze. Ale może się mylę.

To moim zdaniem dość ważna informacja - Ricoh dzieli się takimi newsami tylko przy ognisku czy można też gdzieś w sieci o tym poczytać?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
O ile pamiętam to mówili, że po 11-tu miesiącach sprzedaży byliśmy na trzecim miejscu za Niemcami i Francją i rzutem na taśmę, w ostatnim miesiącu, wyprzedziliśmy bodaj Francję.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach