espresso  Dołączył: 30.04.2007
Cytat
tego co widzę mam dwie opcje:
* 12-32mm F3.5-5.6 (~760zł)

Jest tylko jedna opcja. Pozostałe sobie daruj.
Cytat
sterowanie zoomem przez wifi
Nie jestem pewien czy to jest możliwe...

Marooned  Dołączył: 14.10.2006
espresso napisał/a:
Jest tylko jedna opcja. Pozostałe sobie daruj.
Możesz rozwinąć, dlaczego ten 14-42 odpuścić?

espresso napisał/a:
Nie jestem pewien czy to jest możliwe...
Każdy filmik z apką na fona pokazuje, że bezproblemowo.

Cytat
Widzę, że 14-42 Panasa da się kupić za 800zł
Masz na szerokim 28mm. Czyli kiepsko. 12-32mm jest optycznie lepsze i masz na szerokim 24. Te 4mm na szerokim to jednak sporo.

Obecnie w Kadyszce mam 17, czyli 25,5. Jasne, nawet tu mi czasem brakowało, ale ustawiłem sobie te 28 i nie jest to jakaś widoczna przepaść. Za to różnica 64 vs 84 już jest, ale fakt.. przy 16MP to sobie można takiego cropa zrobić i na jedno wyjdzie..

No jest o czym dumać :) Jeszcze oglądam i czytam.
Z tego co widzę, to 12-32 nie ma dostępu do ostrości inaczej niż przez ekran dotykowy aparatu, hmm

Panasonic12-32 ma sterowanie ostrością z aplikacji. Nie ma napędu elektrycznego zmiana ogniskowej, więc tylko pierścieniem. Zaleta taka iż szybciej i precyzyjniej. Często używam smartphone do sterowania, ale jakoś do tej pory nie odczuwam potrzeby sterowania ogniskową.
Ps.
Te milimetry różnicy na szerokim to na prawdę kosmos. Na długim końcu były by bez znaczenia.

Porównaj ceny używek 12-32 oraz 14-42. Ten pierwszy jest bardziej ceniony i trudniej dostępny. Z czegoś to wynika....

cube007  Dołączył: 12.03.2009
Marooned napisał/a:
idę w gabaryt
No to 12-32 + 35-100. Lżej się chyba nie da ;-)

cube007, niezły timing. Idę sobie przez pewien wątek na dpreview i w momencie, gdy otworzyłem stronę z 35-100 przyszedł mail o Twoim poście ;)

Robert  Dołączył: 19.11.2006
Marooned napisał/a:

Widzę, że 14-42 Panasa da się kupić za 800zł, to chyba przesądza sprawę. Wyszłoby (patrząc na nowy sprzęt) 2150+825 czyli poniżej 3000zł co stanowczo mieści się w budżecie.

Nie lepiej kupić zestaw z 12-32? Wtedy wydasz max 2500. Do tego 35-100, teraz można wyszukać nówkę za 750 zł.

Michu  Dołączył: 18.04.2006
... a w poszukiwaniu szerokości Laowa 7,5/2.0.
Pamiętaj, że zoomem przez Wi-Fi możesz sterować jedynie w przypadku szkła PZ (Power Zoom), a to się wiążę z tym cholernym suwaczkiem do zmiany ogniskowania.

Tak, wiem. To sterowanie po wifi to już mało istotne widzimisię, więc nie ma tematu.
Widzę, że cały internet poleca tego 12-32 i niewielu osobom przeszkadza manual focus. Wygląda na to, że się skuszę na ten zestaw, popstrykam nieco i ocenię czego mi brakuje na drugie szkło.

Fakt, że pisałem, iż co nagle to po diable, ale kusi by to zamówić na piątkowy tygodniowy wyjazd z ograniczonym bagażem podręcznym ;-)

Po zarwanej nocy na analizach i oglądaniu stwierdziłem, że chyba nie ma na co czekać. Leci do mnie GX80 wraz z 12-32. Raz kobzie śmierć.

Dzięki wielkie za pomoc wszelaką i nakierowanie mnie tu i tam. Po powrocie z wypadu wpadnę podzielić się pierwszymi wrażeniami.

Będziesz Pan zadowolony. Ja co prawda wybrałbym Olka OMD10 II + ten właśnie obiektyw. Jestem tradycjonalista i lubię firmy i design tradycyjnie związane z fotografią. Dla mnie korpusy Olka to majstersztyk. Zapewne obrazki GX80 oraz OMD10 II to ten sam poziom*. W wolnej chwili popatrz sobie na wspomniany w postach obiektyw Pentax 110 50/2,8 + adapter. Znakomity bokeh, cudne portrety, przy niewielkiej kasie.

*Olek ma znacznie lepsza dynamikę.

Co oznacza "Olek ma znacznie lepsza dynamikę"?

Marooned napisał/a:
co nagle to po diable

Jakby co, proponowałem A6300, miałbyś dynamikę większą nawet niż w Oly :evilsmile:

Michu napisał/a:
Co oznacza "Olek ma znacznie lepsza dynamikę"?

https://www.optyczne.pl/3...ka_tonalna.html

Czyli tabelki... Akurat DXO twierdzi, że te aparaty mają taką samą, tak więc pozostaje spór na wysokość wykresów... Genialne...

macioh  Dołączył: 28.12.2006
Będzie chaotycznie, bo czytam i dopisuję ;-)

Mój proces decyzyjny wyglądał tak (streszczenie):

Myślałem nad xt-20, a6300, lx100, rx100iv/v i gx80.

Pierwszy odpadł ze zwględu na cenę i dziadowskie (moim zdaniem) wywarzenie z większym szkłem. Pani w sklepie podpięła mi 16-55 2,8 i myslałem że mi nadgarstek wywinie. a6300 też przekraczał budżet ale nie było "wow", które spowodowałoby chęć zakupu (do tego zaraz wyszedł jeszcze droższy a6500....). lx100 był zacny ale z upierdliwościami, rx100 za mały, przez co niewygodny. Wpadł mi do głowy jeszcze pomysł z a6000, ale równie szybko odpadł - nie chciałem kupować na starcie czegoś starego. gx80 był w dobrej cenie, gabaryty zbliżone do lx100 ale nieco cięższy. Do tego w m4/3 miałem dostępne wszystkie szkła (ogniskowe) z których korzystałem w Pentaksie - tak więc chłodna kalkulacja i szybkie macanko przekonało mnie do panasonica.

Teraz z użytkowania.

Pierwszy korpus przy którym przydała mi się instrukcja obsługi. Kupa rzeczy możliwa do zmiany i ułożenia pod siebie. Z kita korzystam sporadycznie, ale cenię sobie jego gabaryty i wagę. Do kompletu mam 20/1,7 które jest fantastycznym szkłem, ale niestety nie przygotowanym pod dfd (jego jedyny minus), więc af jest tylko szybki a nie błyskawiczny. Na celność nie narzekam.

Jak widać korzystam z małych szkieł i jest ok, jeśli przymierzeasz się do czegoś większego/cięższego, to może okazać się któryś Olek będzie po prostu wygodniejszy - lepszy chwyt, czy możliwość podpięcia gripa.

gx80 wizjer ma, można korzystać ale czasami (szczególnie jak wcześniej spojrzy się w normalny evf) irytuje sposobem wyświetlania obrazu (szybka zmiana pomiędzy kolorami daje finalny obraz), ale to już czepianie się. Jak są kiepskie warunki do korzystania z głównego wyświetlacza, to evf jest zbawieniem.

Dotykowy wyświetlacz w aparacie. Bałem się i na poczatku wyłączyłem kompletnie. Później korzystałem sporadycznie a obecnie nie wyobraża sobie wybierania punktu ostrości krzyżakiem. Miziam paluchami i jest fajnie. Bardzo komórkowe.

Na zasilanie nie narzekam, można podładować wszędzie albo mieć małego powerbanka w plecaku, lub drugą baterię. Wi-fi działa, można pobierać tylko jpg. GPS brak, ale jest w aplikacji - synchronizuje zegary i zbiera lokalizację w zadanym interwale. Na końcu łączysz się znowu z aparatem i sobie dopisuje dane o położeniu do plików.

Jeśli chodzi o brak uszczelnień, to nigdy tego nie wymagałem ani się nie przejmowałem. k100d niejednokrotnie był wykorzystywany w ulewach i nic mu się nie stało, panasonic jeszcze na taką nie trafił, ale na deszczu już był, w morzu się kąpał - nic mu nie jest.

Różnica w gabarytach matrycy (aps-c vs 4/3) jest żadna i nic nie wnosząca do tematu - to tyle po spędzeniu roku z tym aparatem (czywiście przed zakupem też kręciłem nosem, że mniejsza jest be i w ogóle).

Marooned, gratuluję udanego zakupu :-)

Michu napisał/a:
Czyli tabelki... Akurat DXO twierdzi, że te aparaty mają taką samą, tak więc pozostaje spór na wysokość wykresów... Genialne...

Wykresy zapewne z czegoś wynikają... poza tym jest kilka modeli aparatów które maja tą samą matrycę (Sony, Pentax, Nikon) a wyniki odmienne. Matryca to jedno a jej oprogramowanie to drugie. Przyjęło się nawet mówić iż inżynierowie w Pentaxie robią to najlepiej. Czyli wg Ciebie, najlepiej rysują słupki.

Niestety większość populacji, włączając moją skromną osobę, nie będzie potrafiła poznać, którym oprogramowaniem matrycy zrobiono zdjęcie.

Chodziło mi bardziej o to, że inny portal ma zupełnie inne wyniki tych samych aparatów.

Skocz do: