Rychubil  Dołączył: 01 Sie 2012
Lornetka przeostrza
Witam.

Nabyłem niedawno dwie lornetki, starą typu porro - Swift Saratoga mkII 8x40 oraz nową dachówkę - Opticron Discovery WP PC 8x32.
Moje pytanie. Czy jest to normalne, że lornetka przeostrza na nieskończoności i to dość sporo? Ma to miejsce nie tylko moim nowym Discovery ale też w tym starym Swifcie Saratoga 8x40. Wiem, że w obiektywach coś takiego nie powinno występować ale nie wiem jak to jest w lornetkach.

P.S. Mam nadzieję, że to właściwy dział na takie pytania.
Pozdrawiam
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Rychubil, zdarza się to również w wielu obiektywach. W lustrzanych, produkcji "bratniego" kraju była nawet możliwość ustawienia przeostrzania poza nieskończoność. Nie jest to żadną wadą. Pzdr.
 

Rychubil  Dołączył: 01 Sie 2012
Dzięki za szybką odpowiedź.
Pozdrawiam
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
Rychubil napisał/a:
Czy jest to normalne, że lornetka przeostrza na nieskończoności i to dość sporo?
To normalne i porządne ponieważ nie każdy ma idealny wzrok, i gdy ktoś nosi okulary z "minusowymi" soczewkami to takie przeostrzanie pozwala mu używać lornetki bez nich. Używanie lornetki w okularach jest teoretycznie możliwe ale praktycznie bez sensu.

Rychubil napisał/a:
Wiem, że w obiektywach coś takiego nie powinno występować
Ależ oczywiście że w obiektywach występuje a nawet powinno w przypadku autofocusa. Przeostrzanie pozwala ustawić ostrość w okolicach nieskończoności bez uszkadzania obiektywu. Bez tego napęd AF-a uderzał by w ogranicznik uszkadzając mechanizm obiektywu.
 

Rychubil  Dołączył: 01 Sie 2012
Dzięki za kolejną bardzo wyczerpującą odpowiedź. No tak, ma to sens i to bardzo.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach