Daro666  Dołączył: 16.04.2018
[korpus] Proszę o analizę zdjęć matrycy K-5 przed zakupem. Cytuj
Przymierzam się do zakupu K-5.Wstępnie umówiłem się ze sprzedającym ,że jutro lub pojutrze kupię od niego aparat. Poprosiłem sprzedającego o przysłanie zdjęć aparatu.Pomijam zdjęcia body a zależy mi na analizie zdjęć które mnie zaniepokoiły.

https://www.fotosik.pl/zd...t~y3r6jY8kMxLZ4

Przybliżenie https://www.fotosik.pl/zd...n7CWpJba4Ll6qX~

Zdjęcie zrobione tym Pentaxem K-5 https://www.fotosik.pl/zd...c9ED4SQs3Mgpg7E

Po otrzymaniu tych zdjęć zadzwoniłem zaniepokojony tym co zobaczyłem na matrycy.Sprzedający powiedział,że to ogromna plamka z jakby śrubką na matrycy to "widok" bagnetu a te mniejsze to tylko pyłki.Poprosiłem o wyczyszczenie matrycy i nowe zdjęcia w tym jedno nieba lub innego jasnego tła zrobione tym Pentaxem .Otrzymałem takie fotki https://www.fotosik.pl/zd...lZwRJJqQ9baIbmY
Zrobiłem przybliżenie i całą matryca wydaje się czysta poza jednym elementem na samej górze widać jakby część śrubki ? https://www.fotosik.pl/zd...Agy7XjbXnGOau1S
Zdjęcie nieba https://www.fotosik.pl/zd...Jw4FnG0Pe74CqN2
Dane Exif zdjęcia z tłem https://www.fotosik.pl/zd...ZJ_hWraNN6Ef1U1
https://www.fotosik.pl/zd...BQX0bR2i~Eez6w6
Czy jeśli matryca jest zabrudzona,uszkodzona na obrzeżach to możliwe jest wykonanie zdjęcia tak żeby nie było tego widać na zdjęciu zrobionym na jasnym tle? Nie pytam o retusz w photoshopie i podobnych programach bo to wiadomo.Proszę o pomoc.

powalos  Dołączył: 20.04.2006
Daro666, te fotki są tak małe, ze niewiele na nich widać. Niech zrobi fotkę jasnej ściany z maksymalnie przymkniętą przysłoną (w menu "ostrzeżenie o kurzu") i pokaże jak to wygląda. Później nich zrobi "usuwanie kurzu", powtórnie zrobi fotkę jak wyżej i równiez pokaże.

Fotki nieba zrobione K-5 są w rozmiarze 4928x3264 tylko chyba źle wrzucam na fotosika.Fotki aparatu są zrobione jakimś kodakiem w nieco większej rozdzielczości niż k-5. Jesteś może na FB ? Wrzuciłem tam w grupie Pentax@ fotki wdużym rozmiarze.

[ Dodano: 2018-05-13, 20:29 ]
Wrzuciłem na google https://photos.app.goo.gl/3TR8qZPJ0QaE2yxd2 Troszkę zmieniły kolejność.Te nowe po czyszczeniu matrycy mają jeden defekt u góry matrycy który przypomina część śrubki i jakaś jakby poświata wychodząca poza matrycę.Zdjęcie czystego nieba wykonane jest po rzekomym czyszczeniu matrycy.Dopiera na bardzo dużym przybliżeniu 200 % i 400% na całym zdjęciu znalazłem łącznie 3 jasne plamki.Nie są w ogóle widoczne na pełnej rozdzielczości zdjęcia bez powiększenia na 23" monitorze.

[ Dodano: 2018-05-13, 20:32 ]
Po wrzuceniu na google zmieniła się rozdzielczość zdjęć do 1321x875 ,ale taka wielkość chyba powinna wystarczyć.

M.K  Dołączył: 26.08.2007
Dostałeś rawy czy jpg? Cos mi tu sie nie podoba. Zdjęcie bagnetu? Wskazana ostrożność. Kupisz i bedziesz sie bujał z oddawaniem po sądach. Mało masz ofert na portalach?

Dostałem w jpg.Wczoraj pisał ,że prześle mi w RAW ,ale nie przesłał.Zgodził się wystawić aparat na allegro z 14 dniami gwarancji rozruchowej na sprawdzenie i sprawne działanie aparatu.Wbrew pozorom nie ma dobrych ofert sprzedaży K-5 ani na olxie ani na allegro.Na olx dwie Panie nie potrafią sprawdzić przebiegu migawki choć podałem instrukcję i odpowiednie linki a inny człek odpisuje mi ,że nie wystawi na allegro bo uważa ,że jest nieuczciwe :) Jeden sprzedający na allegro nie chce dać krótkiej gwarancji na sprawdzenie czy w ogóle działa aparat.Od lombardów na allegro nie kupię bo taki pracownik lombardu co sprzedaje mydło i powidło nie może znać się na wszystkim co skupuje,więc takie zakupy też odpadają.Bawią mnie opisy lombardów typu 1miesiąc gwarancji a obok po prawej stronie jak kliknie się i rozwinie warunki gwarancji czytamy(autentyk) :) : "Warunki Gwarancji opisane są niniejszym tekstem poniżej. W związku z prowadzoną przez nas działalnością polegającą na skupie i sprzedaży towarów używanych, na oferowany przez nas produkty udzielamy 24 godzinnej gwarancji rozruchowej. Gwarancja ta rozpoczyna się od chwili odebrania zakupionego produktu od kuriera lub z punktu sprzedaży. Stosując takie rozwiązanie chcemy dać naszemu klientowi możliwość dokładnego, bardzo wnikliwego i skutecznego sprawdzenia zakupionego produktu."
Czy ktoś mógłby sprawdzić czy w K-5 jest możliwe wykonanie takiego pod podobnym kątem jak ten z fotek które otrzymałem zdjęcia matrycy żeby było widać jakąś śrubkę itp ?

Na ekraniejest naklejona - niezbyt starannie - jakaś folia ochronna i ona też może powodować odblaski. Orientacyjnie można zorientować się co do przebiegu migawki odczytując nr ostatniej fotki "wyplutej" przez korpus.

Daro666 wyjaśnij mi, co można byłoby powiedzieć o inżynierach, którzy zaprojektowali system oceniania czystości matrycy w taki sposób, że pokazuje rzekome elementy komory aparatu? Albo sprzedający nie rozumie co pisze, albo celowo chce wprowadzić w błąd kupującego. To pierwsze. Drugie - to jest tak zaprojekowane, że ma pokazywać to co jest zaraz na powierzchni matrycy. Po trzecie rzekomo widziane elementy bagnetu obiektywu są niewidoczne dla matrycy, ponieważ przylegają do bagnetu aparatu, pokrywają się.
Wolałbym usłyszeć, że jest to jakiś wielki paproch, choć jego ostre krawędzie każą raczej myśleć o problemach z przepływem informacji z matrycy do procesora obrazowego lub tak wielkim polu uszkodzonych pixeli. Ostre krawędzie wskazują na to. Zweryfikowanie tego problemu to sprawa przestrzelenia każdej czułości i na dodatek niekoniecznie musisz znaleźć odpowiedź. Problem może pojawiać się na jednej fotce, aby zniknąć na kolejnych. Więc naprawdę poszukaj czegoś innego. Czy wolisz usłyszeć, kup to nie jest problem? Bo jeśli jesteś napalony na ten konkretny egzemplarz i chcesz tylko to usłyszeć - to kup.

SlicaR  Dołączył: 28.04.2013
M.K, spokojnie. Zapytajmy kogoś z K5 jak to jest, bo ja już coś takiego kiedyś widziałem. Tylko nie mogę pokumać gdzje. Też byłem zaskoczony, ale wytłumaczyłem sobie, że ten bagnet jest naniesiony żeby było wiadomo gdzie czyścić patrząc life na komorę, bo względem zdjęcia z ostrzeżeniem matryca jest poodwracana. Najpierw sprawdźmy. A jak jest w K3? Nie chcę doradzać, ale jak dla mnie to matryca była brudna, ktoś ją wyczyścił ale nie dokładnie i ten kawałek "śrybki" z pierwszego zdję ia przesunął się do góry.
P.S. jeszcze raz to nie jest opinia/porada.

Fenol włącz K5 i zobacz jak działa ostrzeżenie o kurzu.

SlicaR, ja nie o tym bagnecie piszę - tej formie graficznej wokół całej matrycy. To jest po to - jak sam zauważyłeś - żeby pozycjonować matrycę, bo obraz jest lustrzany. Ale chodzi o to, że ten duży brud opisany cyfrą 1 - z rzekomą śrubką opisywaną jako część bagnetu - to moim zdaniem nie jest brud, tylko uszkodzona matryca. I tłumaczenie, że to obraz bagnetu - przecież to kpina.

plwk  Dołączył: 21.04.2006
O ile pamiętam obraz bagnetu widać tylko na podglądzie. Na karcie zostaje plik podglądu tylko z matrycy, bez otoczenia.

Boschee, żadna tam śrubka. Po prostu syf. Po czyszczeniu jego kawałek przesunął się do góry (ostatnie zdjęcie).

Śrubka na matrycy...... jeżuuuuu.... dobrze, że nie nit, albo trrrtka...
Uwaga Pentax montuje matryce na trrrtkach! :-P

Fenol  Dołączył: 31.08.2010
SlicaR napisał/a:
Fenol włącz K5 i zobacz jak działa ostrzeżenie o kurzu.

K-5, gdzieś tu leżało.... zaraz... moment... jak to się włączało...

Jeszcze chwila...

Już!

O KURDE ZNALAZŁEM PALUSZEK FILIPINKI!

;-)

Fenol  Dołączył: 31.08.2010
A teraz trochę mniej żartobliwie - jeśli nie zasłoni się obiektywu dekielkiem, albo nie skieruje aparatu ja jednolitą powierzchnię, to detekcja kurzu zarejestruje też to co widzi aparat.

Widocznie sprzedający miał przed aparatem coś, co po przetworzeniu przez oprogramowanie wyszukujące kurz wygląda jak śrubka ;-) Ot cała filozofia, IMO wszystko jest w porządku z aparatem :-)

Fenol, :-B Buhahahahaahahahahahahahah

no to już chyba wiemy wszystko w zakresie zdjęć ostrzegających o kurzu. To może być cokolwiek. Nawet coś czego nie ma na matrycy jak autor źle zrobił zdjęcie.

Fenol, wyśmienity żart! HAHAHAHAHA

Daro666, A tak w ogóle to wejdź na fejsa na pentax giełda - jest tam chyba ze 3 K5 (I, II, IIs) i jakieś ostrzeżenie o niemiłym sprzedawcy też.

plwk  Dołączył: 21.04.2006
Daro666 na fejsie też się o to pyta.

Daro666, a tak ogólnie to z jakich okolic jesteś ?

Z Koszalina a sprzedający spod Lęborka.

Daro666, dobra oferta jest na OLX z Gdańska. Może poproś kogoś z tamtych okolic aby pomógł Tobie sprawdzić ewentualną ofertę. Pzdr.

Skocz do: