ravers_19  Dołączył: 22 Sty 2018
[dyskusja] Urodziny - fotografowanie, taniec, słabe światło
Hej wszystkim,

Mam problem z moim Pentax Kr (kit 18-55mm) i lampa YN-585ex. Za nic nie potrafię ustawić zestawu tak, aby zdjęcia wychodziły odpowiednio doświetlone i bez efektu poruszenia osób na zdjęciu. Za każdym razem zdjęcie jest albo za ciemne, albo osoby na nim znajdujące się "nie brały rutinoskorbinu".
Próbowałem bawić się z przesłoną, czasem naświetlania, ISO, wzmocnieniem w lampie... Efekt marny. Mam wrażenie, że albo lampa za słabo doświetla...za każdym razem miałem biały sufit, od którego chciałem odbić światło. Lampą pracuję w P-TTL (póki co).

Czy ktoś mógłby mi pomóc /przekazać trochę wiedzy na co zwórcić uwagę? Bawiłem się w domu i w miarę udaje mi się ustawić zestaw...problem pojawia się na imprezach...

Sebastian

 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
ravers_19, K-r nie obsługuje TTL-a. Jeżeli chcesz aby fotki były nieporuszone to ustaw na aparacie najkrótszy czas synchro dla błysku i zdaj się na automatykę własną lampy (o ile taką posiada). Ja z reguły, staram się wykorzystać raczej jak najwięcej światła zastanego a lampą tylko doświetlać, no ale wtedy poruszeń się nie uniknie. Pzdr.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
powalos napisał/a:
ravers_19, K-r nie obsługuje TTL-a

Myślę, że chodziło o P-TTL ;-)
 
jarkar  Dołączył: 23 Sty 2013
W pełnym manualu sprawdzałeś?
Może okazać się pomocne: kalkulator mocy błysku

Trochę teorii: moc błysku potrzebna do "prawidłowego" naświetlenia kadru zależy od kilku czynników, m.in. tych z kalkulatora. Jak na imprezie będziesz mieć sufit na innej wysokości niż w domu lub modelka będzie stała dalej to zmienią się parametry ekspozycji.

Zaglądałeś do instrukcji lampy? Na pewno masz ustawioną na wsparcie pttl?
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
ravers_19 napisał/a:
Czy ktoś mógłby mi pomóc /przekazać trochę wiedzy na co zwórcić uwagę?

http://foto.jasiu.pl/
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ja bym robił w manualu z P-TTL, dobierając parametry tak, aby było niedoświetlenie około 0,7 do 1EV, które ma uzupełnić lampa.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Żeby uniknąć błędów w pracy lampy i aparatu przestaw je w tryb manualny. W aparacie ustaw na sztywno ISO (np. 800, 1600) i czas (1/125 lub 1/160), wartość przysłony ustaw jak najmniejszą (ewentualnie przymknij o jedną działkę), wykonaj próbny błysk i dopasuj moc lampy. W razie potrzeby skoryguj sobie ISO lub czas. Nie wiem gdzie fotografujesz, jednak czasem dodatkowe źródła światła w kadrze mogą powodować błędne działanie automatyki P-TTL - manualne ustawienie urządzeń jest pewniejsze i da pożądany efekt.
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
Re: Urodziny - fotografowanie, taniec, słabe światło
ravers_19 wstaw jakieś zdjęcia z exifem, wtedy będzie łatwiej znaleźć błąd...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
ravers_19, posłuchaj tego co radzi Enzo.
 
ravers_19  Dołączył: 22 Sty 2018
Dzięki wam za informacje. Tak, chodziło mi o P-TTL (sorki za błąd). Już niedługo kolejna okazja do testów i ten sam lokal. Chcę się w końcu nauczyć obsługiwać ten zestaw. Moja luba niezbyt się cieszy, że kupiłem lampę a zdjęcia wciąż są jakie są:). Jak jest dużo światła to kitowa 18-50 mi wystarczy. Jak go nie ma to już lipa...stąd postanowiłem zakupić lampę...
Zdam relacje jak już będę po:)
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
ravers_19 napisał/a:
Efekt marny. Mam wrażenie, że albo lampa za słabo doświetla...za każdym razem miałem biały sufit, od którego chciałem odbić światło. Lampą pracuję w P-TTL (póki co).
Niedawno na "imprezie pijacko-tanecznej" miałem podobne przejścia z K20d+DA16-45+Metz48 (mało światła, większość z flesza, odbijane od sufitu). Poskutkowało: Manual 1/100, f/5.6, ISO1250 i korekcja P-TTL na +1EV - czyli maks. I tak miałem oszukane pomiary od lamp i ledowo-laserowych wynalazków ekipy muzycznej, ale dało się powyciągać.

[ Dodano: 2018-07-18, 09:55 ]
K-r powinien nie gorzej dźwignąć ten temat, ma znacznie lepszą matrycę :-)
 
josio  Dołączył: 20 Lut 2012
Ja zastosowałem manualne ustawienia puszki i lampy (1/2 mocy) dzięki temu miałem pełną prędkość migawki i niskie iso (400-800).
 
ravers_19  Dołączył: 22 Sty 2018
Hej wam,
Znow poleglem. Ten sam lokal ten sam efekt. Zdjecia robilem na manualu 1/100, f3.5-4, ISO do 800, 18-50, wiekszosc 20. W trybie PTTL slabo, nawet po podkreceniu mocy. Przeszedlem na manuala, 1/128, 1/64, 1/32 porazka. "wsluchalem sie" w aparat. Najpierw byl blysk, potem dzwiek przeslon. Wychodzi chyba na to ze i w trybie pttl i w manualu lampa strzela przed migawka. Jutro po pracy wrzuce wam jakies przykladowe zdjecia z Exdata. Moja zona jest niezbyt zadowolona ze po zakupie lampy zdjecia jakie byly takie sa :). Sam myslalem ze na starcie automat sam jakos ogarnie a jezeli nie to chocia uda mi sie skorygowac moc(reszte pozostawiam lampie). Gosc z boku robil Nikonem (wiadomo ze sprzet lepszy i on sie tym zajmuje) i zdjecia miodzio....chcialbym osiagnac chociaz 60% tego co on wyciągał....
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
ravers_19 napisał/a:
... Najpierw byl blysk, potem dzwiek przeslon. ....


brzmi jak by był problem z jakimś ustawieniem.

np gdzieś jest ustawione korygowanie czerwonych oczu (lampa wtedy strzela przed migawką, a potem znowu) - i lampa nie nadąża z naładowaniem się?
- tylko gdybam, ale chyba tu bym szukał

spróbuj strzelić gdzieś w ciemniejszym pokoju - najpierw z lampą wbudowaną a później YN-585ex.
i porównaj samo naświetlenie zdjęcia.
 
ravers_19  Dołączył: 22 Sty 2018
Probowalem z redukcją i bez redukcji, probowalem rowniez na tylna kurtyne, nic z tego...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Na tylną kurtynę działa tylko przy czasie 1/60 lub dłuższym.
 
ravers_19  Dołączył: 22 Sty 2018
Zdjecie zapozyczone z internetu jako przyklad.



Bez wzgledu jak bym nie ustawil aparat w manualu czy tez zmienial mocy lampy otrzymuje tego typu zdjecia. Ustawienie palnika pod 90 stopni ( na wprost osoby) tez nic nie zmienia...ewidentnie wskazuje mi to na brak synch lampa - aparat...To mi przychodzi na mysl jako amatorowi...Jutro wrzuce cos z mojej puszki... Nie mniej jednak to zdjecie ukazuje moj problem..

Moze jest gdzies jeszcze jakas opcja o ktorej nie wiem i to niszczy koncowy efekt...Czy jest cos w ustawieniach puszek pentaxa zwiazane z synchronizacja? Specjalnie kupilem ten typ lampy poniewaz jest pod pentaxa i ma pttl.
 
jarkar  Dołączył: 23 Sty 2013
Pokaż w końcu te fotki i nie usuń przypadkiem exif...

Z Twoich wypowiedzi wynika, że nadal o ustawieniach decyduje automatyka (ISO do 800). Jeśli nawet lampą będziesz operował manualnie, a aparat będzie sam skakał z ISO, przysłoną czy czasem - to nie masz żadnej kontroli nad tym co robisz.

Wchodzisz do lokalu, ustawiasz w aparacie tryb M, czas na ~1/100s, przysłonę tak jak Ci pasuje (dla kita może f4), patrząc na drabinkę ekspozycji ISO ustawiasz na wartość, która da poprawną ekspozycję lub schodzisz do -1EV.
W ten sposób będziesz miał "prawidłowo" naświelony kadr lub deko niedoświetlony (-1EV).
Uruchamiasz lamę w trybie M. Przy pomocy kalkulatora, który linkowałem wcześniej, liczysz moc lampy lub ustawiasz metodą prób i błędów. Dajesz małe korekty wg uznania i nie ma bata żeby zdjęcia nie były OK. Chyba, że ze sprzętem jest coś nie halo.

Żony lamą nie zadowolisz... :-P
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Kup dobrą lampę ttl z własną automatyką (100zl ) poświęć godzinę na zabawę z ustawieniami i tadam.
 
ravers_19  Dołączył: 22 Sty 2018
jarkar napisał/a:
Pokaż w końcu te fotki i nie usuń przypadkiem exif...

Z Twoich wypowiedzi wynika, że nadal o ustawieniach decyduje automatyka (ISO do 800). Jeśli nawet lampą będziesz operował manualnie, a aparat będzie sam skakał z ISO, przysłoną czy czasem - to nie masz żadnej kontroli nad tym co robisz.

Wchodzisz do lokalu, ustawiasz w aparacie tryb M, czas na ~1/100s, przysłonę tak jak Ci pasuje (dla kita może f4), patrząc na drabinkę ekspozycji ISO ustawiasz na wartość, która da poprawną ekspozycję lub schodzisz do -1EV.
W ten sposób będziesz miał "prawidłowo" naświelony kadr lub deko niedoświetlony (-1EV).
Uruchamiasz lamę w trybie M. Przy pomocy kalkulatora, który linkowałem wcześniej, liczysz moc lampy lub ustawiasz metodą prób i błędów. Dajesz małe korekty wg uznania i nie ma bata żeby zdjęcia nie były OK. Chyba, że ze sprzętem jest coś nie halo.

Żony lamą nie zadowolisz... :-P


Wrzucę, wrzucę... Jak tylko wrócę z pracy, to wrzucę. Dziwna sprawa, wszystko robiłem (próbowałem zrobić) w trybie "M". Czas 1/80-1/120. ISO do 0-800, przeslona f3,5-f4. W takich przedzialach oscylowałem (nie od-do tylko wartosci na sztywno). Lampa z początku w PTTL z korekcjami błysku...potem w trybie "M" z korekcją błysku... Nie wstrzeliłem się w coś co mnie by zadowoliło :) PS. próbowałem z kalkulatorem który zaproponowałeś

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach