piotrek0001  Dołączył: 05.01.2009
Działalność gospodarcza - osprzęt Cytuj
Pisałem 15 minut posta i mi skasowało......

To jeszcze raz

W tym roku chciałbym DG
DG bez lokalu- usługi nastawione na eventy, sport,architekture, wnetrza,stocki - drobne elementy, [ kalendarzy, fototapety,albumy]

Nie jestem przekonany jakie chce sprzety
czego nie mam - lustrzanki - ukradli, i 70-300 - ukradli
co jeszcze mam : PC i5 2.9 Ghz, 8 GB ram, radeon R9 270 2 GB ram <-- troche już słaby na grubsze filmy mam Pinnacle Studio
szkła: 50 1.4, sigma 10-20 3.5, lensbaby z 35mm

O czym myślę:

Pentax K-1 Mark II Body - 7 895,00 zł
i chyba: Pentax HD D FA 150-450mm F4.5-5.6 ED DC AW 7.999 zł
lub Tamron 70-200 mm F/2,8 Di LD [IF] Makro do Pentax 2 989,00 zł (ale to tylko 200mm)
Reszta ?

Albo rzucić (sprzedać) to wszystko i iść w inny system ?
Znajomy doradził mi kupno dobrego kompa i drukarki - ale mało obrabiam filmów... (może być że póżniej coś się zmieni?)
Można by było po prostu kupić...
Pentax K-3 II + 18-270 - 5 528,00 zł i problem z lustrzanką i brakującym obiektywem mam z głowy oszczędzam 8k. - i za to kupić PC + urzadzenie wielofunkcyjne laserowe kolorowe... hmm ?

Dodam jeszcze: Na tą chwilę nie mam za bardzo pomysłu jak wyróżnic się na rynku chciałbym mieć coś co da mi przewagę. Dlatego właśnie jakiś ciekawy obiektyw może foto akcesoria jakieś... hmmm uchwyt do filmowania (wrzucanie filmów na konto youtube)? hmm od razu napisze drona nie.

Udzielicie dobrych rad ?

powalos  Dołączył: 20.04.2006
piotrek0001, piszesz tak chaotycznie, że nie bardzo rozumiem o co chodzi w Twoim poście. Pzdr.

powalos napisał/a:
piotrek0001, piszesz tak chaotycznie, że nie bardzo rozumiem o co chodzi w Twoim poście. Pzdr.

Hmm jak się dwa razy przeczyta to mniej więcej wiadomo.

Ok zatem pytanie widząc co mam i czego nie mam i co może być potrzebne na usługi które chce świadczyć prosiłem o radę jaki sprzęt kupić.

Enzo  Dołączył: 20.12.2006
piotrek0001 napisał/a:
Udzielicie dobrych rad ?

Dwa aparaty, obiektywy w zależności od preferencji - zoomy lub stałoogniskowe. Skoro zabierasz się za to profesjonalnie, to wiesz czym Ci się lepiej pracuje.
piotrek0001 napisał/a:
usługi nastawione na eventy, sport,architekture, wnetrza,stocki

Jeśli to ma być wszystko naraz, to z pewnością na jednym obiektywie się nie skończy. Plus lampy, wyzwalacze, statywy i oprogramowanie (Lightroom, DxO, czy co tam wolisz).
piotrek0001 napisał/a:
Na tą chwilę nie mam za bardzo pomysłu jak wyróżnic się na rynku chciałbym mieć coś co da mi przewagę.

Doświadczeniem i umiejętnościami. Sprzęt jest na tyle dostępny, że nie wyobrażam sobie jak można byłoby za jego pomocą się wyróżnić.

skaarj  Dołączył: 18.03.2016
Tak jak napisał Enzo - wyróżnisz się tylko doświadczeniem i umiejętnościami, nie sprzętem. Zresztą na prawdziwie konkretne zlecenia sprzęt po prostu się wynajmuje.

W sprzęcie, który wymieniasz brakuje rzeczy najważniejszej: oświetlenia. Nic nie napisałeś o lampach - przy Twoich założeniach najsensowniej będzie pewnie brać coś z bateriami doczepianymi do lampy (studyjnej). Wybór masz od ProFoto do Godoxa :) Żadnego światłomierza, nic o tłach, nic o generatorze dymu i takich tam pierdółkach :)
O oprogramowaniu też jakby zapomniałeś.

Zastanów się czy aby na pewno wiesz co robisz. Nie chcę Ciebie zniechęcać, gdyż doskonale wiem jaką frajdę daje własna działalność, ale zastanów się bardzo poważnie czy jesteś już na takim etapie żeby iść na całość i utrzymywać się tylko z tego czy też działalność ma być tylko dodatkiem do podstawowej pracy na etacie - to drugie rozwiązanie zdaje się być wybierane przez sporą grupę osób i w mojej ocenie sensowniejsze.

Kolejna sprawa to pomyśl nad kwestiami księgowymi i podatkowymi. Jeśli chcesz iść na pełny VAT to sugerowałbym rozliczenie kwartalne (choć może tylko przy fotografii nie jest to aż tak ważne jak przy zleceniach z opóźnionym terminem płatności). Zastanów się też czy faktycznie chcesz iść tą drogą - część ludzi jest na karcie i nie czują potrzeby tego zmieniać.

Aha - to już zależnie od formy opodatkowania - sprzęt brałbym w leasing, gdyż masz wtedy miesięcznie koszty. Oczywiście musisz też co miesiąc mieć pieniądze na raty :)
Ubezpieczenie i gwarancje - doczytaj sobie jak to wygląda przy zarobkowym używaniu sprzętu :) Znowu - sporo ludzi udaje że aparaty używa amatorsko, a w rzeczywistości klepie nimi profesjonalnie :)

pz

powalos  Dołączył: 20.04.2006
piotrek0001 napisał/a:
usługi nastawione na eventy, sport,architekture, wnetrza,stocki - drobne elementy, [ kalendarzy, fototapety,albumy]

przyłączam się do przedmówców. Poza tym pamiętaj: nie można być naprawdę dobrym we wszystkim. Musisz się zdecydować na jeden,dwa no może trzy kierunki. Od tego zależy też wyposażenie jakie musisz posiadać. No i coś do targania tego wszystkiego ewentualnie w teren. Powodzenia życzę.

P.S.
Sam "dorabiałem" w latach 80-tych i 90-tych (XX wieku) fotografowaniem na ślubach, chrztach, komuniach itp. Zaręczam, że nie jest to lekki kawałek chleba. Nie mówię o braku materiałów, który był wtedy notoryczny. Ja akurat miałem do nich dostęp bezpośrednio z Fotonu (po znajomości).

Enzo napisał/a:
piotrek0001 napisał/a:
Udzielicie dobrych rad ?
Dwa aparaty, obiektywy w zależności od preferencji - zoomy lub stałoogniskowe. Skoro zabierasz się za to profesjonalnie, to wiesz czym Ci się lepiej pracuje.

Szperając internet natrafiłem na .... bardzo mały wybór obiektywów.. np. na cyfrowe.pl są tylko 4 obiektywy do FF, jabbafoto chyba już nie istnieje, fotozakupy - nie ma fajnych obiektywów... np. Pentax HD D FA 150-450mm F4.5-5.6 ED DC AW ten byłby ok tylko nie wiem czy te 8K zł nie przeznaczyć na coś tańszego przynajmniej na poczatku DG.

Enzo napisał/a:
piotrek0001 napisał/a:
usługi nastawione na eventy, sport,architekture, wnetrza,stocki
Jeśli to ma być wszystko naraz, to z pewnością na jednym obiektywie się nie skończy. Plus lampy, wyzwalacze, statywy i oprogramowanie (Lightroom, DxO, czy co tam wolisz).

Faktycznie, nie mam miejsca w domu .... więc stocki sobie daruję a do reszty nie porzebuje oświetlenia będę uzywał światła zastanego.

Enzo napisał/a:
piotrek0001 napisał/a:
Na tą chwilę nie mam za bardzo pomysłu jak wyróżnic się na rynku chciałbym mieć coś co da mi przewagę.

Doświadczeniem i umiejętnościami. Sprzęt jest na tyle dostępny, że nie wyobrażam sobie jak można byłoby za jego pomocą się wyróżnić.

Jeszcze jakiś czas temu ten kto kupił drona wyróżniał się z tłumu te już czasy minęly.. i wlaśnie dzisiaj szukam takiego "drona". Bardziej myślałem tutaj o gadzetach... np weźmy takie lensbaby... jest to ciekawy obiektyw - oczywiście te same ficzery możemy uzyskać w PS ale tu mamy to "od reki".

skaarj napisał/a:
Tak jak napisał Enzo - wyróżnisz się tylko doświadczeniem i umiejętnościami, nie sprzętem. Zresztą na prawdziwie konkretne zlecenia sprzęt po prostu się wynajmuje.

wynajmowanie - o tym zapomniałem

skaarj napisał/a:
W sprzęcie, który wymieniasz brakuje rzeczy najważniejszej: oświetlenia. Nic nie napisałeś o lampach - przy Twoich założeniach najsensowniej będzie pewnie brać coś z bateriami doczepianymi do lampy (studyjnej). Wybór masz od ProFoto do Godoxa :) Żadnego światłomierza, nic o tłach, nic o generatorze dymu i takich tam pierdółkach :)
O oprogramowaniu też jakby zapomniałeś.

A no tak lampy mam metza 48, ogólnie mam niechęć do światła zawsze staram się kombinować. -> Ale wiem co chcesz powiedzieć " ale jesli chcesz być PRO.... "
Oprogramowanie hmmm mam coś do video z licencją komercyjną... a do foto... no coś bym musiał dokupić.... a nie czekaj czekaj też coś mam Corela. Zapomniałem bo mialem reinstalke systemu.

skaarj napisał/a:
Zastanów się czy aby na pewno wiesz co robisz. Nie chcę Ciebie zniechęcać, gdyż doskonale wiem jaką frajdę daje własna działalność, ale zastanów się bardzo poważnie czy jesteś już na takim etapie żeby iść na całość i utrzymywać się tylko z tego czy też działalność ma być tylko dodatkiem do podstawowej pracy na etacie - to drugie rozwiązanie zdaje się być wybierane przez sporą grupę osób i w mojej ocenie sensowniejsze.

Raczej to będzie dodatek do głównego zajęcia foto będzie mi zajmować 3 dni w tygodniu.

skaarj napisał/a:
Kolejna sprawa to pomyśl nad kwestiami księgowymi i podatkowymi. Jeśli chcesz iść na pełny VAT to sugerowałbym rozliczenie kwartalne (choć może tylko przy fotografii nie jest to aż tak ważne jak przy zleceniach z opóźnionym terminem płatności). Zastanów się też czy faktycznie chcesz iść tą drogą - część ludzi jest na karcie i nie czują potrzeby tego zmieniać.

Jestem w trakcie wybierania... Myślalem aby być vatowcem. Jeśli chodzi o biuro rachunkowe raczej na pewno tak. niech US lata do nich nie do mnie.

skaarj napisał/a:
Aha - to już zależnie od formy opodatkowania - sprzęt brałbym w leasing, gdyż masz wtedy miesięcznie koszty. Oczywiście musisz też co miesiąc mieć pieniądze na raty :)
Ubezpieczenie i gwarancje - doczytaj sobie jak to wygląda przy zarobkowym używaniu sprzętu :) Znowu - sporo ludzi udaje że aparaty używa amatorsko, a w rzeczywistości klepie nimi profesjonalnie :)

Na dzien dobry jest dotacja więc będę musiał sobie poradzić z tym co kupię.

powalos napisał/a:
piotrek0001 napisał/a:
usługi nastawione na eventy, sport,architekture, wnetrza,stocki - drobne elementy, [ kalendarzy, fototapety,albumy]

przyłączam się do przedmówców. Poza tym pamiętaj: nie można być naprawdę dobrym we wszystkim. Musisz się zdecydować na jeden,dwa no może trzy kierunki. Od tego zależy też wyposażenie jakie musisz posiadać. No i coś do targania tego wszystkiego ewentualnie w teren. Powodzenia życzę.

Ale chyba nic nie stoi na przeszkodzie w dzień zrobić zdjęcia pod stadionem a wieczorkiem iść na koncert.... [eventy i sport], wnętrza zawsze mogą się pojawić i też idę. Stocki myślałem aby przy okazji dodawać jak będzie wolny weekend. Czyli na "lajcie".

Chciałbym aby jeszcze ktoś kto miał do czynienia z FF i APSC napisał czy warto zainwestować w FF. Zdaje sobie sprawę że ktoś zaraz napisze ze nie sprzet się liczy tylko zdolności i oprogramowanie ale nie o to chodzi. Móglbym kupić |: Pentax K-3 II + Pentax HD DA 18-135mm f/3,5-5,6 ED DC WR za 5.1k ( i jest fajnie bo mam ciekawy obiektyw) albo iść ostro w FF Pentax K-1 Mark II Body + rabat 400zł 7.9k zł \Wybierając znów APSC miałbym pieniądzę na "upgrade kompa" natomiast wybierając FF cieszyłbym się lepszą jakością zdjęć.
Ale zakładając, że zdjęcia mialby być "cacy" chyba byłbym zmuszony jednak na FF i dopiero potem uzbierałbym na upgrejd PC.
Pytam o takie rzeczy bo to jest forum i szukam po prostu "pomocnych myśli" :)
Dzięki za odp.

M.K  Dołączył: 26.08.2007
A filmowaniem tez chcesz sie zająć? Bo wspominasz o oprogramowaniu do filmów...

M.K napisał/a:
A filmowaniem tez chcesz sie zająć? Bo wspominasz o oprogramowaniu do filmów...

A to mam tak tylko dla siebie aby raz poraz coś zrobić.
Tylko i wyłącznie foto.

A co do tych co pisali jak można odróżnić się sprzętem - i naspisali że w sumie nie można... proponuję zapoznać: Laowa 24mm :))

Myśle, ze koledzy mieli racje, ze sprzętem nie powinno sie odróżniać - oczywiście posiadać możesz najdroższy i najlepszy z możliwych sprzęt. Jednak to jakie powstaną ujęcia zależy nadal od 'operatora'. Szczerze powiem Ci, ze martwię sie o Twój zamysł, aby miec swoją dg. Skąd ten pomysł możesz napisać?

Arti  Dołączył: 20.04.2006
piotrek0001 napisał/a:
Na tą chwilę nie mam za bardzo pomysłu jak wyróżnic się na rynku chciałbym mieć coś co da mi przewagę. Dlatego właśnie jakiś ciekawy obiektyw może foto akcesoria jakieś... hmmm uchwyt do filmowania (wrzucanie filmów na konto youtube)? hmm od razu napisze drona nie.
Udzielicie dobrych rad ?

Czyli jak na razie, chcesz mieć działalność, ale nie masz na nią pomysłu, planu, sprzętu, rozeznania na rynku, rozeznania w konkurencji. Czort wie jak z umiejętnościami, pamiętam Twoje stare próby, nie wiem jak teraz.
I chciałbyś, żebyśmy to za Ciebie wymyślili?
Fajny wątek, idę po popcorn...

tref  Dołączył: 05.09.2006
Żeby sprzętem zrobić wrażenie na klienckie kup pinhola.

Michu  Dołączył: 18.04.2006
Premierę miał właśnie Phase One XF IQ4. Podejrzewam, że jeśli chciałbyś wyróżniać się sprzętem, to jest to dobry kierunek. Pytanie tylko, czy klienta aż tak bardzo interesuje to, czym fotografujesz. Zawodowiec prezentuje bardziej portfolio, dokonania niż urządzenia, chyba, że wybitnie specjalistyczne.
I nie słuchaj tych, co doradzają pinhola - profi z pudełkiem po butach z małą dziurką nie wygląda poważnie. Ale z takim Phase One za 200.000 zł na ramieniu, eleganckim garniaku, włosami na brylantynę, okularami Ray ban i lakierkami być może podłapiesz zlecenia już podczas pierwszego spaceru po rynku.
I pamiętaj - najważniejsza jest konsekwencja w tym, co robisz.

http://pentax.org.pl/view...1324728#1324728

mi to śmierdzi najzwyczajniej trolowaniem

M.K napisał/a:

eeee... nie czytałeś wcześniejszych wątków Piotrka? sporo straciłeś.

Mertz  Dołączył: 24.04.2006
piotrek0001 napisał/a:
Oprogramowanie hmmm mam coś do video z licencją komercyjną... a do foto... no coś bym musiał dokupić.... a nie czekaj czekaj też coś mam Corela. Zapomniałem bo mialem reinstalke systemu.

piotrek0001 napisał/a:
Raczej to będzie dodatek do głównego zajęcia foto będzie mi zajmować 3 dni w tygodniu.

piotrek0001 napisał/a:
Jestem w trakcie wybierania... Myślalem aby być vatowcem. Jeśli chodzi o biuro rachunkowe raczej na pewno tak. niech US lata do nich nie do mnie.

piotrek0001 napisał/a:
Ale chyba nic nie stoi na przeszkodzie w dzień zrobić zdjęcia pod stadionem a wieczorkiem iść na koncert.... [eventy i sport], wnętrza zawsze mogą się pojawić i też idę. Stocki myślałem aby przy okazji dodawać jak będzie wolny weekend. Czyli na "lajcie".

Odnoszę wrażenie, że nie za bardzo wiesz, na co się porywasz. Że w ogóle mało wiesz - tyle, że dotacje i takie tam. Popraw mnie - nie wiesz czym, co, kiedy, komu - wiesz chociaż za ile?

skaarj napisał/a:
Jeśli chcesz iść na pełny VAT to sugerowałbym rozliczenie kwartalne (choć może tylko przy fotografii nie jest to aż tak ważne jak przy zleceniach z opóźnionym terminem płatności)

Nie sugerowałbym tego komuś, kto nie wie, jak będą wyglądały rozliczenia i czy będzie umiał utrzymać dyscyplinę finansową.

Arti napisał/a:

No...

Mertz napisał/a:
piotrek0001 napisał/a:

piotrek0001 napisał/a:

piotrek0001 napisał/a:

piotrek0001 napisał/a:

Odnoszę wrażenie, że nie za bardzo wiesz, na co się porywasz. Że w ogóle mało wiesz - tyle, że dotacje i takie tam. Popraw mnie - nie wiesz czym, co, kiedy, komu - wiesz chociaż za ile?

skaarj napisał/a:
Jeśli chcesz iść na pełny VAT to sugerowałbym rozliczenie kwartalne (choć może tylko przy fotografii nie jest to aż tak ważne jak przy zleceniach z opóźnionym terminem płatności)

Nie sugerowałbym tego komuś, kto nie wie, jak będą wyglądały rozliczenia i czy będzie umiał utrzymać dyscyplinę finansową.

Arti napisał/a:

No...

HMM

Ale co to ma być za zdanie że nie wiem na co się porywam ? Czego tu nie rozumieć ? Szukasz klienta albo on ciebie i robisz zdjęcie następuje zapłata. Z zapłatą dzielisz się z US i tak dalej. Czemu próbujesz utrudniać rzecz która jest prosta ?

"Że w ogóle mało wiesz - tyle, że dotacje i takie tam."

No widzisz miało wiem .

"Popraw mnie - nie wiesz czym, co, kiedy, komu - wiesz chociaż za ile? "

Ale czemu mam Cię poprawiać .. skoro mało wiem ? Przecież to jest forum tu się pyta i otrzymuje info. pytam o rzeczy proste aby uzyskać odpowiedź. O rzeczy skomplikowane nie bo nie uzyskam bezstronnych informacji od osób trzecich w dodatku 'obcych'.
Więc mówisz że ta cała fotografia to taka czarna magia ?

[ Dodano: 2018-08-30, 21:24 ]
M.K napisał/a:
http://pentax.org.pl/view...1324728#1324728

I co szerloku zapomiałem jak się nazywa "szybkozłączka" i co dumny z siebie jesteś bo znalazłeś wpis.. A czy ty wszystko też pamiętasz ? Jak tak to gratuluje.

[ Dodano: 2018-08-30, 21:27 ]
Arti napisał/a:
eeee... nie czytałeś wcześniejszych wątków Piotrka? sporo straciłeś.

eee... no nie czytaliście ? To zapraszam do lektury.
Może twoje wątki niech też przeczytają będzie więcej do czytania.

[ Dodano: 2018-08-30, 21:31 ]
Arti napisał/a:
I chciałbyś, żebyśmy to za Ciebie wymyślili?

Nic nie wymyślaj.

rychu  Dołączył: 08.10.2006
Otwarłem puszkę orzeszków, choć sól mi szkodzi na nadciśnienie.

rychu, dlatego ja kupuję bez soli...

piotrek0001, a skąd w Tobie tyle złości? Po prostu ja i koledzy chcemy Ci powiedzieć, że skoro niewiele wiesz o fotografii, to może lepiej zajmij się czymś o czym wiesz więcej. I to jest bardzo życzliwa rada, która nie wpędzi Cię w kłopoty finansowe. Fotograf to nie jest najprostszy zawód na świecie(zarówno biorąc pod uwagę zdobycie wiedzy, doświadczenie i umiejętności, umiejętność wyboru sprzętu i korzystania z niego, jak i popyt na fotografa przy obecnej podaży fotografów), a fotografia nie jest pierwszą potrzebą do zaspokojenia u klientów.
Nie ma na rynku klientów, którzy szukają fotografa, żeby po prostu fotografował, ponieważ fotografowanie nie jest obecnie elitarnym zajęciem. Potrafi to robić każdy, nawet szympans. Więc jeśli wyobraziłeś sobie, że mając sprzęt - którym chcesz się wyróżniać - ludzie będą do Ciebie 'walić' drzwiami i oknami to jesteś w dużym błędzie.

Szanuję Cię za to, że chcesz pracować i jesteś zdeterminowany, ale tę postawę można przełożyć na sukces tam, gdzie potrafisz coś zrobić i co już umiesz. A jeśli nadal chcesz fotografować to zapisz się w pierwszej kolejności na kurs.

Skocz do: