dan  Dołączył: 11 Sie 2006
alkos napisał/a:
Możesz pokazać swoje ustawienia SF do tego zdjecia?

W NegaFiksie ustawilem Fuji NPC 160, suwak AutoTolerance w 1/3-ej. I koniec :-)

[ Dodano: 2009-02-21, 17:29 ]
Aha - teraz widze, ze moglem troche magenty zdjac ;-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dan napisał/a:
W NegaFiksie ustawilem Fuji NPC 160, suwak AutoTolerance w 1/3-ej. I koniec :-)


Czyli cos piep.rze z wolaniem. :-/

dan napisał/a:
Aha - teraz widze, ze moglem troche magenty zdjac ;-)


Ano mogles, ale juz nie chcialem sie czepiac ;-)
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Mam pytanie odnosnie softu Minolty, pod ktorym skanuje BW. W ustawieniach jest opcja "Autofocus at scan". Po jej zaznaczeniu skaner ustawia ostrosc (przy prescanie) dla kazdej klatki. Nie da rady zrobic tak, zeby ostrosc byla ustawiana tylko raz, przy pierwszej klatce? A moze w ogole olac te opcje?
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Ja olewam te opcje. Cz-b skanuje jako pozytyw ze wszystkimi ustawieniami na zero.
 

fotostopowicz  Dołączył: 06 Lut 2009
Chłopaki trochę Wam współczuje, ze mieliście z tym skanerem tyle problemów.
Dzięki Bogu u mnie jak na razie wszystko gra, oby jak najdłużej :-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dan napisał/a:
Nie da rady zrobic tak, zeby ostrosc byla ustawiana tylko raz, przy pierwszej klatce?


Ja bym takiemu ustawieniu nie ufał... :->
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
dzerry napisał/a:
Ja olewam te opcje.
alkos napisał/a:
Ja bym takiemu ustawieniu nie ufał..

Aha :-P

To zapytam inaczej - jak wylacze opcje "Autofocus at scan", to skaner w ogole nie bedzie ustawial ostrosci?
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Bedzie ustawial w czasie preview.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
dzerry napisał/a:
Bedzie ustawial w czasie preview.

Tez tak myslalem, ale nie slychac w zadnym momencie tego charakterystycznego dzwieku pracy autofocusa.
Poza tym, jak najedzie sie kursorem na opcje "Autofocus at scan", to w okienku podpowiedzi jest tekst, ze ostrosc ustawiana jest automatycznie w czasie prescanu i scanu. Wynikaloby z tego, ze jej odznaczenie powoduje, ze ostrosc w ogole nie jest ustawiana.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Dzisiaj wieczorem sprawdze u siebie. Ale jakos nigdy nie zmienialem tej opcji i nie zauwazylem problemow z ostroscia. Moze nie slychac bzyczenia, bo juz jest mniej wiecej ustawiony?
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Chociaz moze tez wynikac, ze ostrosc ustawiana jest wtedy przy prescanie i takze (dodatkowo) przy scanie :roll:

[ Dodano: 2009-02-24, 09:49 ]
dzerry napisał/a:
Moze nie slychac bzyczenia, bo juz jest mniej wiecej ustawiony?

Hmm.. Byc moze.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dan napisał/a:
NPC 160? Zaden problem:


Szykuje dzisiaj nowy workflow kolor na forum, oparty tylko na PS. Znalazłem ZAJ****** wtyczke do neutralizacji kolorów - nie miałem czasu za duzo sie bawic, ale efekty wygladaja duzo lepiej niz z SF... w zasadzie odwracam negatyw, zapuszczam plugin i za jednym razem znika maska, a i kolory sa naprawde ok :-)
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
alkos napisał/a:
Znalazłem ZAJ****** wtyczke do neutralizacji kolorów

ColorNeg?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
ColorNeg?


Nie :-P Colorneg jest dziwaczny w obsludze i w efektach... po tym co szykuje na wieczor dostajesz obrazki bardzo podobne kolorystycznie do silverfasta, ale bez zafarbow i z duuzo mniejszym kontrastem (czasem do podniesienia co prawda, czasem nie)
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
alkos napisał/a:
po tym co szykuje na wieczor dostajesz obrazki bardzo podobne kolorystycznie do silverfasta, ale bez zafarbow i z duuzo mniejszym kontrastem (czasem do podniesienia co prawda, czasem nie)

Czekam w napieciu :->
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dan napisał/a:
Czekam w napieciu :->


Nie ma tak dobrze. Plugin dziala super z polowa negatywow (trenowalem na roznych - nocnych, dziennych, przewolanych, niedoswietlonych itp), z druga nie za bardzo... :-/ Natomiast udalo mi sie dopracowac workflow przy uzyciu tylko fotoszopa, ktory odwraca mi negatywy co najmniej tak samo dobrze jak SF, ale potrafi zostawic troszke koloru tu i owdzie (do usuniecia lekkim machnieciem R/G/B) - no i niestety wymaga jakichs swiatel/bieli w obrazie, inaczej nie ma sie na czym oprzec. Efekty tu : http://www.alkos.info/wp/682

Jak sie podoba, moge sie podzielic akcją wieczorem :-)
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
alkos napisał/a:
Natomiast udalo mi sie dopracowac workflow przy uzyciu tylko fotoszopa, ktory odwraca mi negatywy co najmniej tak samo dobrze jak SF

Dlaczego chcesz miec workflow tylko pod szopem? Chodzi o czas?

alkos napisał/a:
Efekty tu : http://www.alkos.info/wp/682

Jak sie podoba, moge sie podzielic akcją wieczorem

Tradycyjnie kolor masz ekstra, ale to nie jest kwestia "neutralnosci", tylko tego czegos, co ma dobrze zeskanowany i obrobiony kolorowy negatyw, a czego nie ma cyfra ;-)

Bardzo chetnie rzuce okiem na akcje do szopa.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dan napisał/a:
Dlaczego chcesz miec workflow tylko pod szopem? Chodzi o czas?


Niezupelnie - o prostote, wygode i pieniadze. :-D

A tak naprawde to chodzi mi przede wszystkim o jak najbardziej jednolity proces i powtarzalne rezultaty. Niestety, z C41 to se ne da :-/

Przysiegam, przerzucilbym sie natychmiast na slajdy gdyby to sie normalnie wolalo i tyle nie kosztowalo. No i gdyby nie przepalalo swiatel :-P

[ Dodano: 2009-02-25, 16:01 ]
dan napisał/a:
Bardzo chetnie rzuce okiem na akcje do szopa.


Wrzuce wieczorkiem do odpowiedniego działu.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
alkos napisał/a:
A tak naprawde to chodzi mi przede wszystkim o jak najbardziej jednolity proces i powtarzalne rezultaty. Niestety, z C41 to se ne da

Cos na zasadzie zobiektywizowania wszystkich dzialan, ktore skladaja sie na proces? To na pewno robili w jakichs wydawnictwach za czasow analogow. Pytanie, czy ich nie satysfakcjonowalo to, co Ty juz dawno wprowadziles ;-)

Mysle, ze znaczenie ma takze kwestia traktowania skanow - jesli maja pelnic funkcje archiwalna, to najlepiej byloby przechowywac je w surowej postaci. Byc moze w przyszlosci pojawi sie soft, ktory bedzie idealnie odwracal kolorowe negatywy i wtedy nie byloby potrzeby skanowania wszystkiego na nowo :-)
Z drugiej strony za cholere nie moge ladnie ustawic poziomow w skanie BW zrobionym wg Twojego tutoriala ;-)

alkos napisał/a:
Przysiegam, przerzucilbym sie natychmiast na slajdy gdyby to sie normalnie wolalo i tyle nie kosztowalo. No i gdyby nie przepalalo swiatel

Mam wrazenie, ze slajd jest blisko cyfry (przez gladkosc, bo kolory ma fajniejsze :-) )
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Dobra, spróbuj tak:

1. Skan pliku 16bit linear (kolor)
2. W PS: Levels->Options->H: 0,00 i S: 0,00, Ok, Auto, Ok
3. Odwrotka za pomoca funkcji log-rev-costam, ta sama co od BW
4. Curves -> Highlight picker na światła (trzymaj alt zeby widziec co przycina) oraz shadow picker na kawałek maski filmu
5. Contrast/brightness na oko 15/20

Z tego co probowalem, dostaje podobny efekt z minolty co z softu nikona z nikona ;-) Specjalnie dzisiaj LS-50 dzwigalem do domu :-/


dan napisał/a:
Z drugiej strony za cholere nie moge ladnie ustawic poziomow w skanie BW zrobionym wg Twojego tutoriala


Hmmm... what can i say? :-P U mnie dziala :-D

dan napisał/a:
Cos na zasadzie zobiektywizowania wszystkich dzialan, ktore skladaja sie na proces?


No cos jakby.

[ Dodano: 2009-02-25, 22:51 ]
Aha, na koniec szczegolnie przy zdjeciach dziennych, ctrl+B albo ten plugin o ktorym mowilem:

RSA Neutralize z pakietu http://www.pixelgenius.com/color2/index.html

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach