Co byś kupił do krajobrazów DA 15 f4 ltd czy DA 16-45 f4 ?
DA 15 f4 ltd
83% Complete
10 (83%)
DA 16-45 f4
16% Complete
2 (16%)
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
Rivelv napisał/a:
jest jeszcze jeden mniejszy
ale też 40mm :) XS

O kapslach z butelek z piwem nie rozmawiamy :mrgreen:
 

wariat133  Dołączył: 29 Mar 2012
Dziękuję wam za zainteresowanie, bardzo sobie to cenię. Jestem już prawie pewny co do wyboru.
Brakuje mi tylko takiej kompletnej odpowiedzi z porównaniem, odczuciem. Lub jakiegoś linku do dobrej recenzji. Może być w języku fajfokloków :mrgreen: Tak wiem Google nie boli, ale jeszcze nic takiego nie znalazłem. Być może ktoś się borykał z podobnym wyborem i jakaś recenzja, komentarz go utwierdziła w wyborze 15tki. Druga sprawa to czy jest sens dawać tę 16-45 na serwis skoro się zacina przy 35mm :-/
W październiku odbieram 13tkę więc kasa będzie na szkiełko. Tak za 3 tygodnie. Na pewno podzielę się z wami wyborem i dam znać. A teraz czekam jeszcze na odpowiedź z waszej strony.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
wariat133, nikt za Ciebie nie dokona wyboru. Nie znajdziesz jednoznacznej odpowiedzi, a jeżeli tak, to nie będzie obiektywna. Masz charakterystyki szkieł, przykładowe foty, wiesz co potrafi Twoje, kalkulujesz, wybierasz.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
wariat133 napisał/a:
...Brakuje mi tylko takiej kompletnej odpowiedzi z porównaniem, odczuciem. Lub jakiegoś linku do dobrej recenzji....


ja wiem, wiem że to nie jest popularne ale jednak jakis test zrobili OPACZNE
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Rivelv napisał/a:
jakis test zrobili OPACZNE

Dobrze napisałeś: jakiś. Czytałem, próbowałem, ale nie wiem o czym jest napisane.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
no ja też nie wiem. ale jakiś test zrobili przecie :)
chyba najbardziej to rozumiem co i jak tylko dlatego że mogę go sobie podpiąć pod puszkę i samemu popróbować :-)
 

Zbyszek  Dołączył: 19 Paź 2006
Miałem 16-45, mam jeszcze 15/4. Powiem tak suche dane danymi a zdjęcia z 15/4 maja swój urok.
Niby tylko jeden mm różnicy, ale odbiór zdjęć zupełnie inny. To trzeba przetestować samemu i ocenić.
16-45 miło wspominam, Naprawa wskazana, no chyba że koszty przekraczają wartość szkła.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Jeszcze był test na takiej zapomnianej stronie:
http://www.opticallimits....463-pentax_15_4
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
No same pochlebne opinie
 

foto  Dołączył: 03 Maj 2013
wariat133 poniżej link do mojego albumu wykonanego HD DA 15 Ltd.
Sprzedałem to szkło ale chyba znowu kupie bo nie zawsze potrzeba mi brać K-1 a do K-5IIs mam HD DA 20-40 Ltd. i czasem trochę brakuje.

https://www.flickr.com/ph...157647682510574
 

wariat133  Dołączył: 29 Mar 2012
Cytat
Miałem 16-45, mam jeszcze 15/4. Powiem tak suche dane danymi a zdjęcia z 15/4 maja swój urok.
Niby tylko jeden mm różnicy, ale odbiór zdjęć zupełnie inny.

Dzięki o coś takiego mi chodziło :-)
Cytat
Jeszcze był test na takiej zapomnianej stronie:
http://www.opticallimits....463-pentax_15_4

Tak czytałem już, uspokaja i przekonuje. Tym bardziej, że jest tam jeszcze test 16-45 i można porównać.

W sumie to już zdecydowałem :-P Będzie Pentax smc DA 15 mm f/4 ED AL Limited. czyli 3 ltd. gotta catch them all ! :evilsmile: następna 40 :-D Czekam tylko do 9 października na kaskę. A teraz przeglądam regularnie ebay, bo w Polsce te szkło wymiotło.
A tu proszę zdj. z mojej 16-45 z ostatniego wypadu ehh...
IMGP7733-8 by Emil Kreczmański, on Flickr

 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
wariat133 napisał/a:
...czyli 3 ltd. gotta catch them all ! :evilsmile: następna 40 :-D Czekam tylko do 9 października na kaskę. A teraz przeglądam regularnie ebay, bo w Polsce te szkło wymiotło....


zawsze możesz spróbować wersji 40mm XS (chyba tej co do K01 były) - ponoć to to samo tylko w plastikowym opakowaniu.
 
RobertON  Dołączył: 21 Lip 2018
Koszmarny widok !!
Jeszcze tak paskudnego Śnieżnego Kotła nie widziałem.
Jak kompletnie przekontrastowany HDR z mikrokontastem poza moją skalą akceptacji.
Kolory rozjechane, chmury paskudnie wiszące na ziemią z jednej strony czarne.
To wypada jeszcze raz obrobić.

P.S. Od dawna czytam forum P, ale nie wytrzymałem i musiałem coś skrobnąć jak zobaczyłem takie zdjęcie.
 

wariat133  Dołączył: 29 Mar 2012
Cytat
Koszmarny widok !!
P.S. Od dawna czytam forum P, ale nie wytrzymałem i musiałem coś skrobnąć jak zobaczyłem takie zdjęcie.

Nie zdawałem sobie sprawy, że moje zdjęcia tak bardzo kogoś poruszą. Dziękuję. Jednak mój wysiłek nie poszedł na marne. Ale to pewnie dlatego, że używam najlepszego systemu Pentax. No i witam na forum :-)
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
RobertON napisał/a:
P.S. Od dawna czytam forum P, ale nie wytrzymałem i musiałem coś skrobnąć jak zobaczyłem takie zdjęcie.
Baw się dobrze u nas :-) HDR-ów u nas mało, ale zawsze można podyskutować o macro i bokehu. Zresztą jak czytasz, to wiesz :-)
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
RobertON napisał/a:
Jeszcze tak paskudnego Śnieżnego Kotła nie widziałem

Dokładnie. Gdyby nie budynek przekaźnika, nie odgadł bym gdzie to. Skały jak wapienie, to zupełnie nie klimat Karkonoszy.
 

wariat133  Dołączył: 29 Mar 2012
Cytat
Jak kompletnie przekontrastowany HDR z mikrokontastem poza moją skalą akceptacji.

Cytat
Baw się dobrze u nas :-) HDR-ów u nas mało

Tak na poważnie. Przyjrzałem się zdj. jeszcze raz i jedyne co zmieniłem to kontrast. Clarity z LR jest tam jak na lekarstwo ok 20 i tylko punktowo. To nawet nie jest HDR tylko otwarte cienie i światła. Zmieniłem zdj. w poście i pewnie tak zostawię tę fotkę. Dzięki za krytykę :mrgreen:
 

irek83  Dołączył: 11 Paź 2014
wariat133, w pejzażu trzeba uważać na suwak clarity, sam od dłuższego czasu wystrzegam się go i staram się dopieścić obrazek bez dotykania clarity. Do do DA 15 to jedyna jego zaletą względem wersji HD to listki przysłony, reszta wypada lepiej w nowszej wersji, najistoniejszą poprawę można dostrzec w jakości obrazu na brzegach kadru. Z pewnością będziesz z tego szkła zadowolony.

 
RobertON  Dołączył: 21 Lip 2018
Przepraszam za krytykę, ale w podobnym czasie byłem w tym samym miejscu.
Stąd pamiętam to miejsce inaczej i zupełnie nie pasuje mi kolorystyka.

Co do obróbki, pamiętam taki tekst - jak ci się wydaje, że jest dobrze, to zmniejsz o połowę, a będzie lepiej.

Ale ja używam P 16-45 :) i Canona.
 
gawain74  Dołączył: 04 Cze 2011
Z wyżej wymienionych mam tylko DA 15 f4. Nabyłem go w styczniu z myślą o szerokich górskich kadrach, ale tak się złożyło, że dopiero w sierpniu to szkiełko miało swoja premierę w Tatrach.
Jestem zachwycony, brakowało mi tego szerokiego pola widzenia w Karkonoszach prze rokiem, gdzie najszerzej miałem 35mm.
Sprawdził się też, w wielu innych sytuacjach, również w bardzo szerokich portretach jeśli można to tak nazwać. Jakość obrazka jak dla mnie super. Fakt, ze względu na rogi, warto przymknąć do f8, ale przy 15mm, nawet z ręki przy słabym świetle można pokusić się o dłuższe czasy naświetlania.
Jedyny minus, to spajki, dlatego przy kolejnej nocnej fotografii użyłem DAL 18-55, który pod tym względem jak dla mnie stary kiciak przebija limiteda. Gwiazdki z nocnych latarń z 18-55 prezentuję się pięknie :)
Dopiero po zakupie doczytałem, że starsza wersja 15-ki jest pod tym względem lepsza.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach