manfred  Dołączył: 31 Sty 2009
Start - B/ Start 66 matówka
Witajcie.
Czy ktoś z Was wymieniał matówkę w Starcie? Będę dysponował matówką od Pentacon Six - jest możliwość podmiany?
Ewentualnie czy za słabą jasność obrazu odpowiada matówka czy lustro w kiepskim stanie?
 
fotna  Dołączył: 28 Sty 2017
Za słabą jakość obrazu na kliszy może odpowiadać tylko obiektyw.
Natomiast za słabą jakość obrazu widzianego na matówce może odpowiadać obiektyw, matówka i lustro. Zanim zaczniesz cokolwiek wymieniać wyczyść delikatnie lustro bo najczęściej ono jest zakurzone albo nawet zmatowione od starości.
 

manfred  Dołączył: 31 Sty 2009
fotna napisał/a:
Za słabą jakość obrazu na kliszy może odpowiadać tylko obiektyw.
Natomiast za słabą jakość obrazu widzianego na matówce może odpowiadać obiektyw, matówka i lustro. Zanim zaczniesz cokolwiek wymieniać wyczyść delikatnie lustro bo najczęściej ono jest zakurzone albo nawet zmatowione od starości.


Chodzi mi tutaj o słabą jakość obrazu na matówce. Może faktycznie spróbuję odkręcić cały kominek i wtedy powinienem uzyskać dostęp do lustra.
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Generalnie obraz na matówce Starta jest dość słaby . Miałem swojego czasu prawie nówkę . Z wymianą na tą od Pentacona to nie słyszałem aby ktoś wymieniał . Po docięciu ładnie pasowały od Kijewa-Araxa . Kiedyś nabyłem taką matówkę bezpośrednio w sklepie na Ukrainie ale sprzedałem aparat i nie wymieniłem .
 

manfred  Dołączył: 31 Sty 2009
Coś mi się uwidziało, że matówka od Kijeva = matówka od Pentacona, nie wiem dlaczego. Czyli z Pentaconem może nie wyjść.
Spróbuję czyszczenia najwyżej. Nie jest jakoś tragicznie - to były takie bardzo pierwsze wrażenia po zakupie.
Teraz jak przyglądam się dokładniej - matówka w miarę czysta i ok. Jeśli już coś będzie do poprawy to może lustro - słyszałem o jakimś pokrywaniu na nowo u sprawdzonego fachowca.
Póki co spróbuję pierwszej rolki na średnim formacie.
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Kominek odkręć i oceń. To tylko 4 śrubki.
Problem w tym, że jak lustro będzie wyglądało słabo i dmuchanie kurzu nie usunie, to możesz nic nie ugrać. Jak zaczniesz trzeć to pewnie z brudem zejdzie też warstwa odbijająca.

Ja do oryginalne matówki dokładałem soczewkę fresnela z yashiki. Obraz się poprawił, tzn brzegi rozjaśniły. Ale za to było widać kręgi od fresnela i... przesunęła mi się płaszczyzna ostrości o-\ I w dodatku jakoś nie mogłem dojść z jej kalibracją do ładu. Zgrywały się obiektywy na nieskończoności to na bliskich nie - i odwrotnie.
Ostatecznie jednak ją wyjąłem.
 

manfred  Dołączył: 31 Sty 2009
W sumie chyba zerknę tylko do środka. Lustro widzę przez obiektyw celujący i na brzegach lustra nie ma tego materiału odbijającego. Nie wiem czy to normalne, jest to tylko na samym brzegu. Obraz w centrum kadru jest całkiem niezły, brakuje właśnie poza centrum.
Czyszczenia nie będę próbował, bo na pewno warstwa zejdzie. Jeśli już to lustro do pokrycia od nowa.

Edycja: na podsumowanie tematu aparat po pierwszej wykonanej rolce trafi na wymianę lustra i kalibrację matówki do sprawdzonej osoby.
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Lustro jest w kształcie trapezu, węższe na dole, szersze na górze. Może to widzisz przez obiektyw jako brak warstwy odbijającej.
Za to jej ubytki objawiają się nieregularnymi czarnymi miejscami - patrząc przez obiektyw.

A jak o obraz chodzi, to on w tej konstrukcji zawsze będzie jasny na środku i znacznie ciemniejszy przy brzegach - bo nie ma fresnela. Jeżeli lustro nie jest w tragicznym stanie, to jest reanimacja wiele nie pomoże.
 

manfred  Dołączył: 31 Sty 2009
W tragicznym raczej nie jest. Nie chcę zdejmować kominka, bo boję się, że rozklalibruję wszystko.
Przez wizjer wygląda to tak:
https://gifyu.com/image/EEtj
https://gifyu.com/image/EEti

Na dole brakuje fragmentu lustra i na brzegach też jest korozja. Najwyżej oddam go na samo czyszczenie.
Tak jak mówię, ostrzyć się da, nawet w pomieszczeniach. Kwestia tylko ciekawości, że może da się lepiej.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
manfred, podlinkowałeś fotki aparatu a nie to co widać na matówce.
 

manfred  Dołączył: 31 Sty 2009
Wrzuciłem to co widać przez obiektyw celowniczy (czarne plamy na lustrze).
Matówka jak się skieruje np na okno to całkiem dobrze.
https://gifyu.com/image/EEtD
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
To faktycznie wygląda jakby kiepsko było z lustrem na brzegach..

Jeżeli w Starcie-B jest tak samo jak w 66 i 66S - a spodziewam się, ze jest - to nie rozkalibrujesz. Matówka trzyma się kominka na takich drucikach a kominek leży płasko na korpusie. Regulacja jest obiektywem.
 

manfred  Dołączył: 31 Sty 2009
No właśnie na brzegach jest chyba słabe, dlatego zainwestuję w to lustro jeśli zdjęcia mi się spodobają.
Na razie muszę opanować odwrócony na matówce obraz ;)
Dzięki za wskazówki z kominkiem, w takim razie delikatnie tam zerknę.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach