mrnobody1  Dołączył: 04 Maj 2016
a jak wyglada konfrontacja miedzy sigmą 105 macro a tym tamronem? co lepiej wziąć?
 
Prorok  Dołączył: 28 Sty 2015
 
rychu napisał/a:
Prorok napisał/a:
w czym problem ?

Nie ma problemu. Ja zadając pytanie chciałbym wiedzieć z kim mam do czynienia i na jakiej podstawie wydaje swoje opinie. Taką podstawą są prezentowane zdjęcia, strona www, galeria itp. Tak mam :evilsmile:


Dziękuję za odpowiedź. Już wszystko jasne :-)

[ Dodano: 2018-09-29, 09:29 ]
mrnobody1 napisał/a:
a jak wyglada konfrontacja miedzy sigmą 105 macro a tym tamronem? co lepiej wziąć?


Poza ogniskową, rzecz jasna to:

Jesli nie przeszkadzają Ci aberracje, nawet do f4, to wziąłbym Tamrona.
Generalnie Tamron jest ostrzejszy.
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
SMC 100 1:4 macro ma skalę odwzorowania 1:2, sześć listków przysłony i czasami jest zbyt ciemny. Ale mnie to nie przeszkadza. Tutaj taki leśny przykładzik z K10D:
 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
Macro samo w sobie z AF to T90/2.8. Macro + portret to DFA 100/2.8. Sigmę sobie odpuść ... chyba że zrobią nową "Art" o parametrach z kosmosu... ale i tak nie będzie pod nasz bagnet :-) .

Tamron ma nieco wyprane kolory przy Pentaxie, ale z polarem to wyrywa z butów. Nawet go nie ściągam ze szkła.

Sample ... ależ proszę bardzo




 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
pipemam, dobrze Ci wyszedłem na tym ostatnim. Podobam się sobie :mrgreen:
 
Prorok  Dołączył: 28 Sty 2015
Jeszcze takie :

oczywiście T90
@2.8 ISO100

 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Do K-1 brałbym jednak obiektyw z af . Ja już oczy mam nie te co kiedyś a tryb LV w lustrzankach jeszcze nie jest tak dobry jak w bezlusterkowcach . Z kolei do bezlusterkowca może zdecydował bym się na obiektyw manualny . Macro do portretu ? Niby może być ale trzeba wziąć pod uwagę że niezależnie od użytej przysłony centrum i brzeg są dość równe . Do portretu może jakaś manualna stałka lub wymieniony wyżej DFA 100 który na 2.8 nie jest super ostry . Gdybym miał wybierać pomiędzy Fa 100 a F 100 to brałbym tego pierwszego z uwagi na potencjalną łatwość rozkręcenia i wyczyszczenia soczewek . Przy stanie fabrycznym można zaryzykować F100 /2.8 . Trzeba pamiętać że używki są już wiekowe i na pewno mocno zapylone w środku . Tamrona 90 , Pentaxa Fa 100 oraz wersję DFA 100 przetestowało na K10 Photozone . Jakieś wnioski można wyciągnąć samemu . Dodatkowo doradzam nie sugerować się fotkami znalezionymi w sieci bo te pięknie wyglądające są zazwyczaj mocno zorane PSem .
 
safilo  Dołączył: 04 Cze 2012
tu masz o pentaxie 100 2.8 wr
jedną z zalet jest jego wielkość.

https://www.ephotozine.co...ns-review-24103
 

idzi  Dołączył: 24 Paź 2010
Dlaczego nie DFA 100&2,8 WR? moim zdaniem najlepszy wybór. Oczywiście Tamron 90&2,8 to dobry obiektyw ale kolorki trochę słabe. Naprawdę ten pentax to bardzo dobre szkło. Wielka zaletą jest ładna praca pod światło
A tu auto reklama folder makro w większości obrazki z DFA 100 WR
http://idzi-derek.flog.pl...y/382360/makro/
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Jak CEL-MA to świetnie!
Przecież tyle lat narzekania na Pentaksa, że NIE-MA-CELA ;-)

[ Dodano: 2018-10-07, 21:12 ]
Drogi espresso, musisz wyregulować swoje porównanie. Bosch, Makita, DeWalt... ale kto jeszcze pamięta Celmę? A ci, którzy pamiętają to pewnie darzą sentymentem - podobnie jak ten brzęczący AF ;-)
 

apemantus  Dołączył: 08 Maj 2013
Drogi kolego Ryszardzie, CELMA znów produkuje (wiertarki i nie tylko).
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
apemantus, :shock:
 

apemantus  Dołączył: 08 Maj 2013
Nie dziw się. Wejdź do marketu budowlanego, lub sobie "wyguglaj"
 

idzi  Dołączył: 24 Paź 2010
espresso napisał/a:
Dla mnie mało udane. Metalowy korpus. Ręczne ostrzenie przy mrozie.... Praca AF przypomina odgłosy wiertarki CELMA. No i brak limitera w zasadzie wyklucza ten obiektyw...

Jak pięknie się różnimy. Dla mnie super budowa, trwały metalowy korpus,mały zgrabny obiektyw przypomina limitety. Praca AF przypomina pracę wiertarki CELMA w zasadzie nie używam, płoszy owady.Kolorki super. Praca pod światło super. :-B
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
apemantus napisał/a:
Wejdź do marketu budowlanego
Wejdę żeby sprawdzić, czy jest Made in Poland ;-)
 

idzi  Dołączył: 24 Paź 2010
 

mtz  Dołączył: 06 Sty 2015
Witam ponownie.
Jeszcze nie wiem, czy jest się czym chwalić, ale właśnie odebrałem przesyłkę z UK, a w środku znalazłem Vivitar Series1 105mm 1:2.5 ze stykami zapakowany (poza kartonem oczywiście) w firmowy skórzany hard case.
Wygląda ładnie i czysto, przysłona działa szybko, styki działają, robiłem na szybko test na TAv z ustawieniami przysłony od 2.4 (taką maksymalną dziurę widzi moje K-1) do 32 i jasność na każdym zdjęciu jest porównywalna. Cieszy wbudowana osłona.
Są tylko dwa ALE. takie malutkie. Jak się nim potrząśnie, to coś w środku lata, coś lekkiego metalowego, jakby sprężynka/blaszka (w szkle nie widać niczego niepokojącego) no i druga sprawa: czy on na prawdę obraca się dwa razy wokół własnej osi żeby przejść od nieskończoności do 1:1? Boże, kręcę tym i kręcę, i kręcę... I kręcę, no i w końcu jest... Dziwne.
Zastanawiam się nad oddaniem go do sprawdzenia do serwisu we Wrocławiu na Psich Budach.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
mtz napisał/a:
Boże, kręcę tym i kręcę, i kręcę... I kręcę, no i w końcu jest...

no przecież musisz dodatkowo "wyciągnąć" go o wirtualne pierścienie pośrednie. Obiektywy ze skalą 1:2 mają zazwyczaj obrót ok 340 stopni. Tak więc to chyba normalne.
 

mtz  Dołączył: 06 Sty 2015
No cóż, niestety (dla siebie) jestem niedouczony, bo żyłem w przekonaniu, że więcej, niż około 300 stopni się nie okręci. A tu taka nowina. :) Jedno ALE mniej. Drugiej wątpliwości tu nie rozwiejemy, także na razie mogę się pochwalić :)
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
mtz napisał/a:
czy on na prawdę obraca się dwa razy wokół własnej osi żeby przejść od nieskończoności do 1:1? Boże, kręcę tym i kręcę, i kręcę... I kręcę, no i w końcu jest... Dziwne.

Nie dziwne, tylko się ciesz. Tak właśnie powinien być skonstruowany obiektyw Macro, aby precyzyjnie ustawiać ostrość przy małej odległości obrazowej. Kiron jest takim zapominanym już wzorcem

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach