Penteusz  Dołączył: 28 Mar 2012
Normalnie w czepku urodzony :-D
Zaglądaj często, bo z niejednym problemem zapewne będę się jeszcze borykał :-P
Trzynastka - zapamiętam sobie. Jest jakaś pula-hula w lotto?
Ale najważniejsze, że uffff, wysłałem!
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Penteusz napisał/a:
Normalnie w czepku urodzony

No nie bardzo, bo…
Penteusz napisał/a:
Ale najważniejsze, że uffff, wysłałem!

Tylko nie wiem do kogo, bo na pocztę RC nic nie dotarło…
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Po kliknieciu na male zdjecie, otworzy sie ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjecia dostepne równiez pod adresem
http://my.pentax.org.pl/RC/rc538.html

Tak wyglada ten plik bez obróbki, czyli jpg wyciagniety z rawa.


Link do spakowanych wszystkich malych plików:
http://my.pentax.org.pl/RC/zip/rc538.zip

1. Blesso


2. DiMarco
Podsyłam i swoją wersję, którą edytowałem w Lr6. Starałem się jak najmniej ingerować (czyt. zaszaleć) na tym RAWie, przede wszystkim szumy, szumy, itd.
Wbrew pewnym sugestiom, powstrzymywałem zbyt nerwowe ruchy suwaczkami i nawet nie starałem się wyjeżdżać nimi do skrajnych wartości. Ciekawe jak inni.


3. jakaranda


4. KasiaMagda


5. martinis


6. mr.ra66it
Najłatwiej było pójść w kierunku samego wysokiego kontrastu albo zostawić kadr bez zmian. Tylko, że nie byłoby żadnej zabawy...


7. newt
Robione w Affinity.


8. Penteusz
Wywołane w ACR. Pierwsza rzecz to badanie, czy balans bieli oryginału nie da się zastąpić innym. Najbardziej pasował mi Flash i tak zostawiłem.

Ekspozycja zero. Unikałem jak ognia Clarity, zmniejszyłem też znacząco kontrast - tego było aż nadto i trudno byłoby podjąć walkę o jakiekolwiek widoczne szczegóły. A skupiłem się bardziej na rycerzu na kółkach, trochę tło zostawiając własnemu losowi, czyli co przy okazji wyjdzie, a drastycznie nie poleci w inny kolor. Dziewczyny w tle i tak były zamazane, więc po chwili przestałem się nimi przejmować. Żeby trochę dobrać się do skóry (znaczy się koloru) zmieniłem też tintę, kierując suwak w kierunku zielonego. Troszkę podbiłem światła i to byłoby mniej więcej tyle, jeśli chodzi o ACR.

Teraz Photoshop. Delikatnie poruszałem suwaczkami w Krzywych i Poziomach, ale rezultat był nadal słaby. Upierdliwy ten RAW. Tak też przeszedłem do NIK Collection. Tam nakładałem filtr po filtrze i poruszałem za każdym razem suwaczkami tak, by nie spaprać tego, co już udało się jako tako zrobić. Zawodnik zaczął się wyłaniać wyraźniej, ale łacznie z nim okropne szumy - szczególnie w ciemnych partiach, które - wiadomo - światła nie oglądały. Pojechałem więc suwaczkiem w filtrze Define, żeby te okropności jakoś zneutralizować. Po tych zabiegach tło wyraźnie stało się jaśniejsze, ale jak już wspominałem wyżej, tym się specjalnie nie przejąłem. Szumy - placki ostatecznie zgodnie z regulaminem nie dały się wyeliminować - potrzeba tu działań lokalnych, tak też ostateczna wersja jest jaka jest.


9. plwk


10. powalos
Całkiem odjazdowy ten RAW. Zupełnie jak ten młodzieniec na rolkach. Chętnie popatrzę jak inni podeszli do tematu.


11. rivelv


12. rychu
Z kolorem miałem sporo problemów przy zmianie formatu - program nie trzyma kolorystyki dla miniatury. DxO nie widział pliku źródłowego, musiałem konwertować do TIF i na tym pracować.
Przy BW była zabawa z cięciwą i z tych wyników jestem bardziej zadowolony.


13. Ryszard
Trudny RAW, jeśli nie ekstremalny.
+4EV, odzyskanie prześwietleń, szumy/wyostrzanie.
Nasycenie i WB na końcu, żeby było "ładnie".
Skadrowałbym jeszcze, żeby się pozbyć tego czarnego po prawej stronie -
ale to chyba poza formułą RC?

 

Penteusz  Dołączył: 28 Mar 2012
A mojego nie ma :-|
Nie doszedł?

[ Dodano: 2018-11-12, 00:47 ]
bakulik napisał/a:
Penteusz napisał/a:
Ale najważniejsze, że uffff, wysłałem!

Tylko nie wiem do kogo, bo na pocztę RC nic nie dotarło…


Wysłałem - oto dowód: zrzut ekranu z fragmentu strony "Wysłane" mojej poczty :roll:


tu lepiej widać:

 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Nie byłem pewien czy to szum, czy odjazdowe gacie. Z tego co pokazali Blesso i Ryszard wychodzi że błędna interpretacja, do tego zaskoczony jestem jak poradzili sobie z kolorem. plwk i martinis również ładnie. Można powiedzieć, że zdjęcie koloru było pójściem na łatwiznę, a nie do końca się udało.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Penteusz napisał/a:
Wysłałem - oto dowód: zrzut ekranu z fragmentu strony "Wysłane" mojej poczty

Nie wiem a) dlaczego Gmail wrzucił Twój mail do spamu i b) dlaczego od razu tam nie poszukałem…

Uzupełniłem, chociaż powinienem Cię zdyskwalifikować za nazewnictwo plików. :-P

Cóż za pomieszanie szczęścia i pecha. Jesteś wyjątkowym okazem. ;-)
 

Penteusz  Dołączył: 28 Mar 2012
Ten gmail to dziadostwo....wyrzuć go :evilsmile:

Złe nazewnictwo? A to pech....byłem trzynasty :roll:

Ja Ci dam okaz.... ;-)
 

Jakaranda  Dołączyła: 29 Maj 2013
Dla mnie absolutnie najlepsza jest wersja powalos'a - najwięcej widocznych szczegółów a najmniej szumów i kolory skóry najbardziej zbliżone do naturalnych. Praca martinis'a jest zbliżona. Tak to widać na monitorze, na którym niewiele widać. Oglądałam tylko miniatury.
BW też miałam ale postanowiłam nie iść na łatwiznę i wysłałam kolor. Kontrasty podbiłam, bo zauważyłam wzorek na ścianach i chciałam go wydobyć. Jedną z wersji wysyłam na eksperymenty obróbkowe :mrgreen:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jak podszedłem do obróbki?
Całość obrobiłem wyłącznie w LR. Chciałem aby odcień twarzy rolkarza był możliwie poprawny. Ponieważ ma on biały kask i ochraniacze, poszukałem na nich pipetą miejsca dającego satysfakcjonujący mnie wynik. Wyszły wartości:
temperatura - 3000
odcień - -92
Następnie chciałem uzyskać szczegóły w cieniach więc ustawiłem:
cienie - 100 (maksymalnie w prawo)
ekspozycja - +0,85
Ponieważ teraz obraz był jak wyprany, dodatkowo ustawiłem:
kontrast - +17
czernie - -32
oraz dodatkowo:
światła - -45
biele - -35.
Pozostało odszumianie i wyostrzanie. Ustawiłem dla wyostrzania:
wartość - 20
promień - 1,0
szczegóły - 14
maska - 86.
Redukcja szumów:
luminancja - 35
szczegóły - 50
kontrast - 26
kolor - 20
szczegóły - 60
redukcja szczegółów - 50

Co bym poprawił, widząc prace innych? Zwiększył bym wartość parametru odcień, aby dołożyć trochę różu i może lekko zwiększył temperaturę..
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ryszard napisał/a:
WB na końcu, żeby było "ładnie"

Mocno niestandardowe podejście :mrgreen: , przecież ustawienie WB na końcu może rozwalić całą wcześniejszą obróbkę. To powinna być pierwsza czynność.
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
ale frekwencja i emocje :)
dorzucam moją pracę poza konkursem, najbardziej podoba mi się wersja plwk, która jest zbliżona do mojego wywolania ;) u mnie balans pobrałem z szarych płytek koło lewej rolki

rc538_pszczolowaty by Grzesiek T, on Flickr

dla wszystkich duże :-B lub <kawa>

Blesso, napiszesz analizę? ;)

 

errorbypixel  Dołączył: 07 Kwi 2014
Kolejny raz wyleciało mi z głowy by wysłać swoje :roll:
Zrobiłem dwie wersje z czego jedna podobna do DiMarco a druga do mr.ra66it.
Drugi Pan zaskoczył mnie tym w jaki sposób poradził sobie z szumami - szacun! :-B

Będę trochę czepialski.
Ryszard, powalos, plwk, newt i Blesso. Panowie trochę odjechali z barwą w napisie "ND" a co za tym idzie - obrali inny kierunek, wręcz kolorystycznie nietypowy ;-)
jakaranda czyżby "hdr hole"? :-P
KasiaMagda i Penteusz kolorowy szum przydałoby się zniwelować ;-)
W niektórych pracach zostały mocniej wyeksponowane obwódki wokół postaci m.in. Blesso, newt i rychu

Trudno powiedzieć kto wygrał. Każda praca to inna interpretacja.
Gratuluję uczestnikom i uczestniczkom :-B

----------
Poprawione z "NO" na "ND" - dzięki pszczołowaty :-B

Rafi napisał/a:
Bo errorów ten nie popełnia, kto pikseli nie obrabia

 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
errorbypixel napisał/a:
"NO"
to było ND :)
errorbypixel napisał/a:
Będę trochę czepialski
wydaje mi się , że warto o tym pisać, to dużo uczy.
Część z Was zapomniała o drugim planie, właśnie te "ND"
 

Jakaranda  Dołączyła: 29 Maj 2013
errorbypixel napisał/a:

jakaranda czyżby "hdr hole"? :-P

Nie. Hdr-y z NIKa zapisują się gdzieś tam i muszę ich szukać, więc nie korzystam. Plik otwierałam kilkakrotnie w Gimpie i NIKu, zapisywałam różne wersje i już nie pamiętam, która jest wynikiem jakiej obróbki.

Po otwarciu dużych plików widać, że niektórym udało się bardzo dobrze poradzić z szumem, czego zazdraszczam.

plwk :-B - nie wiedziałam, że jeżeli docelowo ma być BW to należy od tego zaczynać.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Pisałem to do osoby, która zrobiła w kolorze. Czy ma znaczenie w BW, musiałbym się zastanowić.
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
pszczołowaty napisał/a:
zapomniała o drugim planie, właśnie te "ND"

chociaż ten RAW można byłoby wywołać w stylu Powalosa i Penteusza zupełnie pozbywając się drugiego planu i też byłoby fajnie
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Zacytuję klasyka :
" Bardzo podoba mi się praca oznaczona jako 1.
Jak widać reszta niestety nie dorównuje ........ " do pewnego poziomu.....przyzwoitości ;)
Tak - widzę, Ryszard starałeś się, ale są lepsi ;)

Ale żeście pojechali !!! Prawie jak przedstawiony rolkarz na jednym kole .

RAW wydawał się prosty. Złapanie balansu bieli na kasku. Zwiększenie ogólnej ekspozycji, odzyskanie świateł i rozjaśnienie cieni już dają nam jako taki pogląd na to co można z tą fotką zrobić.
Co dziwne, spora grupa osób nie zastosowała tak prostych czynności by ukazać naszego bohatera w świetle ( mr.ra66it, jakaranda). W świetle, którego oczywiście nie ma, ale którą to wiązkę fotonów my skierujemy na postać za pomocą suwaków.

Jest w tym wątku zaprezentowanych parę "wizji" , które niestety nie trafiają do mnie. Produkt horroro Jakarandy, patriotyczna biało-czerwona kasiamagda, jałowi newt,dimarco i plwk czy kontrastowe czernie i biele od rycha i rivelva. To nie to!
Z tej pracy można wyciągnąć odrobinę więcej kolorów niż 2 -3 a jednocześnie zaciekawić widza pierwszoplanową postacią.
Ta postać jest np widoczna u powalosa ale brakuje w całości "esencji" . Ten ekstrakt jest u penteusza z mocnym pierwszym planem i rozmytym, nic nie znaczącym tłem ale też tu brak tego co może być a nie jest.
Tło powinno być "wyrazem", fakt niezbyt krzykliwym ( dla mnie było to mocne "NO" zważywszy na datę - szkodą, iż to tylko "ND" ) ;) , rolkarz nie powinien w nim ginąć a odznaczać się (kolorystycznie) a kolory nie powinny być "ogólnie stonowane" ( bo wtedy wpadamy w budyń jak u newt czy martinisa).
Według mnie różnice kontrastowe być powinny.

Dlatego też umieściłem naszego bohatera na niebieskim tle.Dlatego mocno podkreśliłem czerwień i magentę by wydobyć niebieskości z tła. Dlatego mamy "biel" kasku i czerń spodni, które się odznaczają od tego co jest za. Dlatego zastosowałem delikatną winietę by przyciemnić rogi i uwypuklić centrum. I pomimo, iż moja praca wydaje się ociupinę za ciemna to pozostawiłem ją taką by nie stracić tego co można przy mocniejszym napromieniowaniu postaci za pomocą suwaka "światło " ( w Capture One).
Tym czymś jest szum i pewna degradacja szczegółów.
Z szumem sporo osób sobie nie poradziło. Trzeba z nim walczyć. Zważywszy, że to tylko ISO 640 z fajnej matrycy. Należy również dbać o poziom szczegółów ( wyostrzenie) o "przejrzystość" i usuwanie kolorowych obwódek wokół postaci ( w mojej pracy ten "parametr" jest widoczny ale ze względu na zwiększoną ilość fioletu w całości").
Gdybym wyciął postać od Panteusza i wstawił w moją "twórczość" - byłby ideał.
A tak skromnie oceniam jedynkę na czwórkę.

Porównując nasze prace widać ile błędów popełniamy. Nawet jeśli te prace nie są bardzo dobre warto rzucić na nie okiem i wciągnąć wnioski z samego procesu "tworzenia" jpga.

ps
Dziewczyna po lewej ma niesamowicie kształtną twarz. Idealny owal dla DA 35/2.4 ;)
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Blesso napisał/a:
Zacytuję klasyka :
" Bardzo podoba mi się praca oznaczona jako 1.

:mrgreen:
 
KasiaMagda
[Usunięty]
Po obejrzeniu prac wszystkich Śmiałków dopiero wiem do czego można dążyć. Wywołałam sobie jeszcze raz i wyszło lepiej od mojej pierwszej wersji.
Najbardziej odpowiada mi praca powalosa
plwk, za dużo niebieskiego
Penteusz, rolkarz znajduje się u Ciebie w takiej białej poświacie, która spływa ze ściany i zlewa się z posadzką.
Blesso, Ryszard, podoba mi się, że uzyskaliście na ścianie ten błękitny kolor i wydobyliście błękit na posadzce.
mr.ra66it, też ciekawa interpretacja, właśnie miałam dylemat czy raw ma być rozjaśniony czy w pomieszczeniu panował półmrok jak u Ciebie.
DiMarco, martinis, podoba się
newt, mi brakuje mocniejszego kontrastu
rychu, rivel, trudno mi coś więcej powiedzieć, jest ok
pszczołowaty, rolki zlewają się ze spodniami, a tak ok :)
 

Penteusz  Dołączył: 28 Mar 2012
KasiaMagda napisał/a:
Penteusz, rolkarz znajduje się u Ciebie w takiej białej poświacie, która spływa ze ściany i zlewa się z posadzką.


Poświata jest właśnie łagodnym, mniej lub bardziej intensywnym rozlewaniem się światła. Nierzadko stosowana w fotografii jako zamiar celowy.
(patrz np. filtry w NIK).
Jest biała, bo to jest zgodne z barwą światła, tego, które przebija się ponad inne barwy. Przynajmniej w mojej wersji.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach