Robert  Dołączył: 19 Lis 2006
jorge.martinez napisał/a:
Ogólnie to wolność artystyczna jest bardzo szkodliwa, jak też stawianie trudnych, dających do myślenia pytań.


Szczególnie wartościowa jest wolność artystyczna w służbie politykom.
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
KasiaMagda napisał/a:
Ale numer z tym zdjęciem

Jedni wymazują Pałac, drudzy zaklejają okno racami. A mogła być i fajna panorama, i ciekawe ujęcie z okna hotelu.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Nie łudźmy się, że jakakolwiek relacja z 11.11 nie będzie wycinkiem rzeczywistości przetworzonej przez filtr poglądów, doświadczeń i samopoczucia.

Nie da się stworzyć statystycznego obrazu marszu. Ale wyobrażam sobie projekt portretowania różnych grup uczestników. Wśród tych portretów z pewnością znalazłoby się miejsce dla 5-letniej dziewczynki, 70-letniego dziadka, czy 20-letniego naprutego lub najaranego typa z racą. Wciąż jednak to będzie projekt subiektywny. No bo trzeba by zrobić tych portretów proporcjonalnie do udziału danej grupy w marszu. Wtedy statystyka byłaby kontenta.
 

rysiekll  Dołączył: 10 Maj 2007
jorge.martinez, kurcze wiesz o czym pisałem ... prawda?
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Dobrze czasem wejść na forum. Mimo, że wieści o 11.11 czerpałem z Fejsa, to nie trafiłem na to zdjęcie, o którym tak buzuje jak widzę.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
To zdjęcie pokazywały niektóre telewizje.
 

rysiekll  Dołączył: 10 Maj 2007
Należy pamiętać, że współczesny przekaz to obraz, zdjęcie czy nagranie, najczęściej jednak bardzo subiektywny i zmanipulowany. Niestety "nie tylko my taki mamy klimat" ...

Nie krytykuję tego zdjęcia jako takiego. Krytykuję je za celowość i wybiórczość w kontekście czasu i miejsca.
Za to jak bardzo było przemyślaną prowokacją, tak wiem ... sztuka. Choć z drugiej strony to tłumaczenie się autorki, słabe ...
Nie sądzisz że ma celowo tak negatywny przekaz?

Oczywiście w marszu byli przedstawiciele różnych ugrupowań (ONR, FN, ...), których moim zdaniem nie powinno tam być, palono race, padły hasła za które powinno się trafić do więzienia ... ale nie uważasz, że to zdjęcie można spokojnie porównać do tweet'u publicznej osoby w Stanach z informacją o marszu 250 tysięcy neonazistów?

 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
Mnie intryguje co innego. Skoro mają być pokazane dwie Polski, to jaka jest ta, która siedzi w wynajętym hotelowym łóżku? Co ma symbolizować? Lenistwo, bierność, marazm, zobojętnienie? Gdzie zatem jest pokazana większość znajdująca się pomiędzy? Czemu nie ma o nich ani słowa? Dosyć płytkie podejście do tematu jak na prawdziwą sztukę.

 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
jorge.martinez napisał/a:
Ale wyobrażam sobie projekt portretowania różnych grup uczestników

O! Albo coś w stylu Przed wyjściem na marsz - ostatnie przygotowania.
Może ktoś właśnie coś takiego zrobił i wkrótce się dowiemy.

[ Dodano: 2018-11-13, 12:45 ]
Ale co zrobić, by łyżka dziegciu nie zepsuła smaku całej beczki miodu?
 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
Iza napisał/a:
Mnie intryguje co innego. Skoro mają być pokazane dwie Polski, to jaka jest ta, która siedzi w wynajętym hotelowym łóżku? Co ma symbolizować? Lenistwo, bierność, marazm, zobojętnienie?

Wiesz, ja się widzę trochę na tym łóżku...
Nie, nie marazm bierność, lenistwo... Ja cały weekend przedłużony malowałem kuchnię.
Ale od jakiegoś czasu, coraz bardziej boję się tłumów, jestem zmęczony tym krzykactwem, ludzką głupotą, szlag mnie trafia jak żona włączy jakiekolwiek programy informacyjne. Radia nie słucham, nie wdaję się w dyskusje polityczne, religijne, światopoglądowe, bo nie mam siły na to. Coraz mniej rozumiem to co się dzieje wokół mnie i czasem właśnie chciałbym się tak zakałapućkać w takiej pościeli i nie dać sie wciągać.
I ja to zdjęcie tak widzę, Bez tej zbednej dołożonej do niego ideologii, nie ważne dla mnie czy to 11.11 czy 1.05. Nasi czy oni tam idą. Jakie hasła mają, są radośni czy może agresywni... I jako takie mi sie podoba, z dodaną ideologią, zdecydowanie mniej... ale bez przesady.
 
KasiaMagda
[Usunięty]
Sztuką dla mnie jest powstrzymać się od wartościowania sztuki, twierdzeniem, to pozytywne czy negatywne - tyle ile będzie odbiorców tego zdjęcia tyle różnych refleksji.
Dla mnie bardzo wyraźny przekaz "nie o taką Polskę walczyliśmy" i tyle, to zdjęcie tak do mnie przemawia ale do kogoś innego będzie nośnikiem innego przekazu, co widać w dyskusji. Dla mnie jest to dowód na to, że zdjęcie mimo wszystko jest dobre, skoro wywołuje tyle różnych emocji.

 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
rysiekll napisał/a:
Nie sądzisz że ma negatywny przekaz?

Dla mnie to zdjęcie jest o wyłączeniu się z obiegu, o niechęci do grupowych akcji, zrzeszania się, wspólnego maszerowania. Nie przeciw komuś, ale dla siebie. Dla własnego spokoju. Jak na ironię zostało wciągnięte w przylepianie politycznych interpretacji, jak gdyby tylko w opowiedzeniu się za, lub przeciw była jakakolwiek wartość.
Kiedyś na tym forum zarzucono mi, że pokazuję brzydotę miejsc które odwiedzam. Że przecież tuż obok jest ładnie i przyjemnie. Jakby wstydząc się, że coś takiego, co uwieczniam, ma miejsce, że ktoś poza mną może to zobaczyć. Ale to też jest część rzeczywistości, czy tego chcemy, czy nie. Milczenie nie sprawi, że coś zniknie. A skoro dyskutujemy o czymś niefajnym, to może postarajmy się, by następnym razem to niefajne zniknęło?
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
Arti napisał/a:
Wiesz, ja się widzę trochę na tym łóżku...
Nie, nie marazm bierność, lenistwo... Ja cały weekend przedłużony malowałem kuchnię.
Ale od jakiegoś czasu, coraz bardziej boję się tłumów, jestem zmęczony tym krzykactwem, ludzką głupotą,
I ja Cię bardzo dobrze rozumiem, tylko chodzi o to, że jest coś pomiędzy. 11.11 w Warszawie tego "pomiędzy" było baaaardzo dużo. A zdjęcie sugeruje dwie skrajne opcje do wyboru. A jeszcze ta opcja łóżkowa zaprezentowana jest tak, że pani nie wygląda na usatysfakcjonowaną takim sposobem spędzania czasu.
 

rysiekll  Dołączył: 10 Maj 2007
Enzo, myślę że Twoje słowa byłyby mile widziane przez autorkę.
I powiem Ci, że ja to rozumiem (nawet lepiej niż Ci się wydaje), tak jak rozumiem argumenty Arti'ego czy KasiaMagda. Jednocześnie, niestety ja nie potrafię wyciąć tego zdjęcia z kontekstu :-(

Gdybyśmy je zobaczyli w innym czasie, w innych okolicznościach, na wystawie chociażby ... podpisałbym się pod tym co piszesz obiema ręcami.

 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Do jutra wieczorem można obejrzeć w Ninatece film „Niepodległość”.
Cytat
Droga Polski do niepodległości w filmie Krzysztofa Talczewskiego ukazana została z perspektywy zwykłych obywateli. Dzięki zrekonstruowanym, kolorowanym i udźwiękowionym materiałom archiwalnym widzowie poznają zarówno postacie historyczne, jak i codzienne życie Polaków w dobie wielkich zmian. Ponad 80% fotografii i filmów (znalezionych m.in. we Francji, Niemczech, Rosji, USA, na Ukrainie i w Polsce) nigdy nie pokazywano szerszej publiczności. Razem tworzą opowieść o losach Rzeczypospolitej w latach 1914–1923, począwszy od bratobójczych walk I wojny światowej, po walki o granice, powstania wielkopolskie i śląskie, wojnę polsko-bolszewicką, plebiscyty i kształtowanie się odrodzonej państwowości.

https://ninateka.pl/film/niepodleglosc-krzysztof-talczewski
 

Penteusz  Dołączył: 28 Mar 2012
Obejrzałem wczoraj w TV.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Również :-D
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
Enzo napisał/a:
Jak na ironię zostało wciągnięte w przylepianie politycznych interpretacji, jak gdyby tylko w opowiedzeniu się za, lub przeciw była jakakolwiek wartość.
Nie czytałam nigdzie indziej dyskusji na temat zdjęcia, ale w tym wątku żadna interpretacja polityczna się nie pojawiła. Właśnie wręcz przeciwnie, próbujemy wyjść poza to "za i przeciw" i pokazać to, co pomiędzy.
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
11.11.2018 wcześnie rano odwiedziłem cmentarz legionistów w Łowczówku (Małopolska)
zginęli w wigilię Bożego Narodzenia 1914
IMGP0974 by Piotr Kaczecki, on Flickr
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
plwk napisał/a:
To zdjęcie pokazywały niektóre telewizje.
Telewizja? A co to, bo XX wiek już jak przez mgłę kojarzę :-P

tref napisał/a:
11:11:11
Może zmanipuluj nieco bazę danych jak autorka zdjęcie z hotelu? ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach