x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
Samyang 16mm f/2 ED AS UMC CS
Samyang zapowiedział nowy obiektyw dla APS-C. 16 mm o stałym świetle f2, 13 elementów pogrupowanych w 11 grup, w tym 2 powłoki asferyczne. Producent reklamuje go jako obiektyw do landszaftów. Przewidziana data wydania to przełom czerwca i lipca. Zobaczymy jak się sprawdzi, więcej info poniżej.


http://photorumors.com/20...ontent=FaceBook

 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
Najbardziej interesujące jest, jak zdołali zrobić "stałkę o stałym świetle". Cuda jakieś ;-)
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
Robert N napisał/a:
jak zdołali zrobić "stałkę o stałym świetle"
Będzie miała tylko przesłone f2.0 ;-)
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
Wyszedł mi cholerny pleonazm :oops:
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
Sample może gdzieś wyciekły? :)
 
Fotus Tuus  Dołączył: 14 Lut 2010
nemo napisał/a:
Sample może gdzieś wyciekły? :)


Niniejszym wyciekam jego test ;-) :

http://www.optyczne.pl/in...ywu&test_ob=300
 

Chocoboss  Dołączył: 16 Maj 2010
Kilka zdjęć przykładowych na szybkiego, wywołane z raw na domyślnych ustawieniach, można pobrać pełny rozmiar.

https://skydrive.live.com/redir?resid=8CCF93A3596921F2%21109

Pierwsze wrażenia jak najbardziej pozytywne, ostrość jest w porządku nawet na f/2. Trochę duże winietowanie, znika przy f/2.8. Rozmiarowo i wagowo mniej więcej jak 85mm.

Postaram się (kiedyś) zrobić temat z samplami.
 
rafal_ski  Dołączył: 09 Maj 2009
Przewrotnie napiszę, że jakoś nie przekonuje mnie ten Samyang - możne dlatego, ze mam 16-45 Pentaxa, który przez to, że zoom jest bardziej poręczny w sensie - nie trzeba żonglować obiektywami. a że od F4 cóź, do landszaftów i tak F2 nieużyteczna.
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Mam już Samyanga 16/2.

Uczucia trochę mieszane. Z plusów:
+ Jest to niesamowicie ostry obiektyw. Nie wiem, jak portale robią testy, że im wychodzą tak słabe brzegi. Jestem w stanie tak ustawić pierścień ostrości, że w nieskończoności i środek i brzegi są bardzo ostre na f/2, można trochę jeszcze poprawić rozdzielczość dając f/2.4, a f/2.8 robimy tylko po to, żeby winieta przestała być zauważalna. :) To pierwszy obiektyw, którego rozdzielczość na różnych przysłonach oceniam na ekranie nie na powiększeniu 100%, a na 300-400%. :shock:

Z minusów:
- Ogromny minus - ten sweet spot na pierścieniu ostrości to nie jest przekręcenie go do końca jak w manualnych Pentaksach K czy M. Pierścień ostrości wychodzi za nieskończoność, co gorsza mija się również z potwierdzeniem ostrości w korpusie, korpus potwierdza ostrość za nieskończonością (a nie da się ustawić oddzielnej korekty dla tego jednego szkła, pewnie obiektyw się nie przedstawia korpusowi).
- Winieta jest spora na f/2.

Poradźcie, co zrobić z tym ogromnym minusem? Chciałbym, żeby chociaż potwierdzanie ostrości działało dobrze. Czy serwis mi to zrobi? Idealnie byłoby, żebym mógł przekręcić pierścień do oporu i miał tam zawsze nieskończoność, ale na to już chyba nie mam co liczyć. :roll: :cry:
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
dsk napisał/a:
ten sweet spot na pierścieniu ostrości to nie jest przekręcenie go do końca jak w manualnych Pentaksach K czy M. Pierścień ostrości wychodzi za nieskończoność
wiesz dlaczego? Pentaxy są projektowane do Pentaxa (i jego odległości rejestrowej), a w Samyangach zmienia się tylko dupkę ;-)
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
To słabo, oznacza bowiem, że cała skala na pierścieniu ostrości jest o kant dupki potłuc. :-/

[ Dodano: 2014-08-10, 18:37 ]
Czy ktoś miał do czynienia z serwisem gwarancyjnym Samyanga w Polsce?
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
dsk napisał/a:
skala na pierścieniu ostrości jest o kant dupki potłuc.
Skala w obiektywach do lustrzanek nigdy nie jest doskonała, bo nie służy do ustawiania ostrości. Ostrość ustawia się wg obrazu w wizjerze, albo przy pomocy AF.
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Dzięki, Dada. Rzecz w tym, że nie mogę się oprzeń ani o skalę czy zakres pracy pierścienia ostrości (wyjeżdża za nieskończoność), ani o potwierdzenie ostrości w aparacie (potwierdza z BF). A z ogniskową 16mm wszystko wygląda na ostre w szerokim zakresie pracy pierścienia. Stąd nie zostaje mi nic poza zapamiętaniem (albo zaklejeniem na stałe) sweet spota, w którym jest ostro na nieskończoności. Z tym zaklejeniem to przesadzam, czasem używam też innych odległości ostrzenia jednak. :evilsmile:

Ze wszystkimi moimi szkłami Pentaksowymi mogę przekręcić pierścień ostrości na maksa w prawo i mam pewność, że na nieskończoności będzie ostro. Szkoda, że w Samyangu to nie działa. :roll:
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
dsk napisał/a:
A z ogniskową 16mm wszystko wygląda na ostre w szerokim zakresie pracy pierścienia. Stąd nie zostaje mi nic poza zapamiętaniem (albo zaklejeniem na stałe) sweet spota, w którym jest ostro na nieskończoności.

Inne wyjścia:
- Live view
- matówka z klinem
- muszla O-ME 53
- praca o ustawieniach hiperfokalnych, ale jakąś stałą odległość wzorcową musiałbyś na pierścieniu sobie zaznaczyć
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
Teoretycznie powinien (wiem, naiwny jestem) istnieć regulator zatrzymujący pierścień na nieskończoność.
 

Pyrek  Dołączył: 22 Lis 2010
dsk napisał/a:
Czy ktoś miał do czynienia z serwisem gwarancyjnym Samyanga w Polsce?

Miałem..
3 dni i szkło w domu..
Ale możesz to pewnie sam wyregulować,
jeśli konstrukcja jest podobna jak w 14-ce,
to podziałka jest przyklejona taśmą - wystarczy zdjąć gumę z pierścienia,
odkleić taśmę i przesunąć,
zakres ostrości był ustawiany po odkręceniu zdaje się 3 małych śrubeczek.. no chyba, że w 16/2 coś zmienili..
jak zdejmiesz gumę to załapiesz o co chodzi..
 

galex  Dołączył: 02 Cze 2006
Pyrek napisał/a:
[
jak zdejmiesz gumę to załapiesz o co chodzi..


:shock:
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Dzięki, Pyrek.

Już wiem, o czym pisałeś. Dla 14/2.8 jest nawet taki filmik instruktażowy: http://www.videofy.me/emadeloc/755452

Niestety, w 16/2 jest dużo więcej taśmy, jest to wszystko dokładnie oklejone pod gumą. Nie będę tego niszczył, zanim nie przekonam się co powie dystrybutor. I tak naprawia to tylko problem ogranicznika dla nieskończoności, potwierdzanie ostrości w aparacie raczej nie zacznie od tego dobrze działać.
 

lukarch  Dołączył: 03 Lis 2012
dsk napisał/a:
I tak naprawia to tylko problem ogranicznika dla nieskończoności, potwierdzanie ostrości w aparacie raczej nie zacznie od tego dobrze działać.


Jest jeszcze możliwość skorzystania z parametru mikroregulacji przeznaczonej dla wszystkich obiektywów. Kiedy podpinasz Samyanga robisz korektę na +ileśtam (musisz sprawdzić wartość) a po zdjęciu go z bagnetu zerujesz korektę. Jedyny problem to zawodna pamięć. Można potem rąbnąć całą serię zdjęć obiektywem z zapamiętaną korektą "wzbogaconą" dodatkowo o korektę dla wszystkich szkieł. Niestety mam takie doświadczenie na swoim koncie. :-(
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Ustawianie korekty przy każdej zmianie szkieł odpada, przy stałkach jest trochę żonglerki obiektywami. ;-) Ale jest to jakiś workaround.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach