bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
RAW Challenge 545
Proszę o przyklejenie przez kolorowych.
===============================

Zasady zabawy są tu: http://my.pentax.org.pl/RC/
W tymże wątku proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://my.pentax.org.pl/RC/raw/rc545.dng (29,0 MB)

Wyniki obróbki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge3 <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 30.12.2018 r., do godziny 20:00 czasu urzędowego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Obydwa jpegi proszę zapakować razem w jedno archiwum.
Pliki proszę nazywać:
– rc545_nick.jpg – duży jpg (max. wielkość 7 MB),
– rc545_nick_900.jpg – mały jpg (900 px na dłuższym boku, max. wielkość 500 kB),
– rc545_nick.zip – załączone archiwum.
Maile proszę tytułować podobnie – rc545_nick.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili. Zgłoszenia niespełniające tego wymogu nie będą przyjmowane.

Miłej zabawy.

-----------------------------
Bardzo proszę o rawy do obróbki. Można je wysyłać mailem na podany wyżej adres lub wrzucać przez ftp:
serwer: ftp.pentax.org.pl
juzernejm: RCuser
pasłord: wo2Gaish (ważna wielkość liter)
Proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki.
Powyższy ftp służy wyłącznie do wrzucania propozycji, a nie do nadsyłania wyników poszczególnych odcinków.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Przy okazji życzę wszystkim Czelendżerom Wesołych Świąt.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
święta święta i po świętach
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Po kliknieciu na male zdjecie, otworzy sie ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjecia dostepne równiez pod adresem
http://my.pentax.org.pl/RC/rc545.html

Tak wyglada ten plik bez obróbki, czyli jpg wyciagniety z rawa.


Link do spakowanych wszystkich malych plików:
http://my.pentax.org.pl/RC/zip/rc545.zip

1. KasiaMagda


2. mh2012
RT plus Zoner czyli mój standard.


3. mr.ra66it


4. newt


5. rafi


6. rivelv
 
KasiaMagda
[Usunięty]
Rivelv,dziękujemy za choinkę :-B Podoba mi się Twoja wersja, mr.ra66it i newt. mh2012 i rafi jak dla mnie za bardzo rozjaśnione.
Moja wersja jak zwykle do poprawki - noc powinna być granatowa, a nie beżowa.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
eh a ja mam wrażenie ze Capture One mnie okłamuje - co innego pokazuje na ekranie - a inaczej później to wygląda na tym samym ekranie w jpgu :(
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
KasiaMagda napisał/a:
rafi jak dla mnie za bardzo rozjaśnione.

Działanie celowe - zgodnie z tym, co kiedyś przeczytałem i zapamiętałem ;-) , zdjęcie nocne (wieczorne - jak tutaj wg exif) wcale nie musi być "ciemne" - ważne, aby zachowało swój "nocny charakter". I właśnie bardziej taką wersję postanowiłem tym razem wywołać i pokazać.

Rivelv napisał/a:
a ja mam wrażenie ze Capture One mnie okłamuje

W sumie trudno mi się domyślić czy u Ciebie faktycznie tak jest.
Ja niestety mam gorszą sytuacją z Capture One Pro - u mnie NA PEWNO przekłamuje kolory :-/
Inne kolory widzę, gdy całe zdjęcie mieści mi się na ekranie, a inne, gdy powiększę (lupą lub całość zdjęcia) i zapiszę jako jpg. Podobna sytuacja przytrafiła mi się w poprzedniej wersji C1 i na innym sprzęcie, a teraz na innym sprzęcie i nowszej wersji C1 znowu się tak dzieje :-/ I za nic nie mogę sobie z tym przekłamaniem kolorów poradzić. A chciałem wołać ten RAW w czymś innym niż Silkypix, bo (za) dużo szczegółów w tej wołarce mi uciekało przy tym pliku...
Oto jak wygląda porównanie kolorów: zrzut ekranu, gdy zdjęcie całe się na nim mieści (w czerwonym okręgu) i zmiana kolorów po powiększeniu (lupa). Przy renderowaniu podglądu po zmianie zoom gołym okiem widać, jak się kolory zmieniają.

Podobny problem nie tylko mnie się przytrafił [ https://www.dpreview.com/forums/thread/4189174 ].
Ale u mnie kolejny raz i to na różnym sprzęcie i różnej wersji Capture One! Bardzo mnie ta sytuacja irytuje. Tym bardziej, że ciągle nie mogę rozwiązania znaleźć i nie wiem czy mi się w ogóle znaleźć uda...

Teraz może coś... dla mnie :) [choć pewnie nie tylko]. Monitor miałem już dość dawno temu ustawiany i zaczynam się zastanawiać czy mi się ustawienia nie rozjechały :(
Nie pierwszy raz mam wrażenie, że tam gdzie u mnie neutralne kolory (szare), to u innych widzę czerwienie/fiolety. Czy ktoś może to zweryfikować lub coś napisać o tym? Poniżej porównanie: wersja by mr.ra66it (z lewej) i ta sama, gdy ustawiłem u siebie WB na - jak mi się wydaje - neutralny.

[Klikalne do rozdziałki mojego monitora.]
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
Rafi, Photoshop Elements 13 po otwarciu obrazka pełnej wielkości i wskazaniu miejsca w pobliżu Twojej strzałki "zeznaje" RGB 162 158 208, a w okolicach prawego górnego rogu tej tabliczki 169 170 224. Odchylenie jest w kierunku niebieskiego. Tak przyjąłem, bo w pobliżu są ozdoby z diodami w zimnym białym kolorze (czyli odcień niebieski). Mierzyłem WB w kilku miejscach by ostatecznie ustawić wartość zbliżoną do średniej z tego co wybrał aparat, najwyższej i najniższej zmierzonej. Starałem się uzyskać odcień żółtych światełek diodowych zbliżony do moich wyobrażeń i obserwacji dekoracji świątecznych. A one mają dla mnie bliżej do pomarańczowego niż do zielonego.
Na zabytkowym laptopie, którego używam do obróbki zetknąłem się z innym efektem: nowsza wersja sterownika do zintegrowanej karty graficznej powodowała taki rozjazd kolorów, że kalibrator nie był w stanie utworzyć profilu. Wróciłem do starszego sterownika a kolory wróciły na swoje miejsca.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
No jak by to powiedzieć - może jak znajdę tę "lupę" to na piechotę uda mi się coś zrobić
Bo na razie to wygląda tak że w CaptureOne mam jeden obraz podczas pracy na nim a później po wywołaniu na tym samy ekranie jpg wygląda jakoś inaczej. Ale nie wiem może ja coś źle robię przy wywoływaniu?
po lewej widok w CaptureOne po prawej obraz jpg

i ten sam obrazek w 100% widoku
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Z tych samych profili korzystasz w CaptureOne i w IrfanView?
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
ciekawe pytanie.
chyba muszę coś się doczytać :) i douczyć
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Na pierwszym z porównań w części lewej, na górze po lewej, widać końcówkę nazwy pliku profilu (61966-2.1), z którego korzysta CaptureOne. Z tego samego profilu barwnego musi korzystać IrfanView, aby kolory były identycznie pokazywane.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
no to mam zajęcie na najbliższe dwa dni :-)

chociaż myślałem że to chociaż to co widze na ekranie to bedzie wyglądac tak samo po wywołaniu. - skoro i tak jest na tym samy ekranie
ale muszę się douczyć o tych Profilach kolorów

[ Dodano: 2018-12-31, 23:52 ]
nic nie kumam z tych profili kolorów - bo nigdzie nie ma żadnych ustawień.
i najgorsze jest to, że widzę jedno - a puźniej w obrazku wygląda to zupełnie inaczej. w Affinity tego nie ma :(
kolejny przykład: po prawej widok w C1 a po lewej jpg wywołany.


wiec co robię źle??
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
mr.ra66it napisał/a:
Rafi, Photoshop Elements 13 po otwarciu obrazka pełnej wielkości i wskazaniu miejsca w pobliżu Twojej strzałki "zeznaje" RGB 162 158 208,

Dzięki za odzew. Nie chodzi mi o wybór WB (w wysłanej wersji nie wybierałem z tej tabliczki), ale zwyczajnie zacząłem się nad zastanawiać na kolorami pokazywanymi przez mój monitor. Ale chyba jest jadnak w miarę OK.


Rivelv napisał/a:
nic nie kumam z tych profili kolorów - bo nigdzie nie ma żadnych ustawień.

Plik wynikowy masz zapisany jako sRGB, czyli OK.
Ja mam monitor o gamucie sRGB (bez Adobe RGB), co było świadomym wyborem, gdyż eliminuje mi potencjalne komplikacje kolorystyczne, a potrzeby szerszej przestrzeni barw jakoś nie odczuwam.
Z C1 to u mnie nie komplikacje, ale chyba jakiś "błąd" w programie...
Jaki Ty masz monitor i jaki profil weryfikacyjny ustawiony w C1? [Menu Widok -> Profil weryfikacyjny /dla polskiej wersji językowej/] Może tam leży przyczyna?
Tak nieco żartobliwie: wygląda, że zmiana kolorów (balansu bieli?) w C1 u Ciebie idzie w kierunku przeciwnym niż u mnie? ;-) Czy przy zmianie zoom też przez chwilę widzisz tę różnicę (jak ja) czy nie? Bo to może oznaczać podobną lub inną przyczynę problemów...
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
Rafi, przy zmianie zooma czy innej opcji przeskakiwania widoku nic się nie zmienia (a przynajmniej nie zauważyłem)
mam wrażenie że to problem leży po stronie "systemu przetwarzania"
a profil: Selected Recipe (Default)


a monitor to używka NEC EA244WMi - tylko kalibratora to chyba nie widział.
zrozumiałbym jak bym ten sam obrazek inaczej widział na monitorze i na laptopie (a tak jest) - ale tu wygląda to tak, że bawię się suwakami, ustawiam różne rzeczy a na koniec wychodzi mi co innego.
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
Monitor masz sRGB, więc chyba kwestia jakichś ustawień? Na "pocieszenie": u Ciebie różnice są mniejsze niż u mnie, ale to przecież też nieakceptowalne...

U mnie może też o ustawienia chodzi, ale nie mam pojęcia jakie. Do czasu wołania tego RAW było wszystko OK. Nic nie zmieniałem celowo (dopuszczam co najwyżej, że może omyłkowo jakiś skrót klawiaturowy z innego programu użyłem? - choć to dość wątpliwe).

Udało mi się złapać na zrzucie zmianę kolorów w trakcie renderowania. Pomarańczowe dachówki są OK (przez moment widzę taki kolor) i tak widzę przy podglądzie całego zdjęcia na monitorze. Ale po zrenderowaniu zmienia mi wszystko na kolory opisane jako BAD i tak się wyświetla po zapisaniu pliku wynikowego w sRGB. Capture One PRO stał się dla mnie ponownie praktycznie bezużyteczny :-(

Zrzut poniżej:
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
No ja chyba wroce do Affinity

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach