rysiekll  Dołączył: 10 Maj 2007
Od jakiegoś czasu chodzi za mną "uwolnienie" lampy. Teraz mam Metz'a 48 af i czasem brakuje mi właśnie tej możliwości jak również niekiedy mocy. Pomyślałem o sterowaniu bezprzewodowym. Dodatkowo ostatnio miałem okazję przyglądać się sesjom i jakaś iskierka mi się zapaliła. Chciałbym spróbować, w warunkach domowych, z oświetleniem innym niż zastanym. Moglibyście doradzić jaki zestaw byłby takim absolutnym minimum? Oczywiście zdaję sobie sprawę, że trzeba się będzie nieco pouczyć.

Zastanawiałem się nad zestawem budżetowym, czyli dwoma lampami Quadralite typu Up! 300 X lub Move 300X, oczywiście sterownikiem, statywami, softbox'em i parasolką, ale...
Skoro mam już sterownik, to może na początek, do zastosowań czysto amatorskich, rodzinnych, koleżeńskich, jak zwał tak zwał, nie muszę od razu 2 lamp studyjnych kupować, tylko na ten przykład jedną studyjną i jednego reportera?

Mam mętlik. Sprzedacie jakieś swoje doświadczenia z początków błyskania?
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
rysiekll, zapewne Michu w tym temacie więcej napisze, ale dobrze byłoby, gdybyś określił zastosowanie tych lamp. Jeśli to ma być tylko domowe studio, to jak najbardziej lampy Up! i Move dadzą radę. Jednak Quadralite ma też w ofercie Reportera 200 z którym możesz wyjść na zewnątrz. Ma też niezłe Strobossy 60, które dadzą Ci jeszcze więcej możliwości konfiguracyjnych.
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Ja używałem kilku lamp SB-24 + parasolki. Wydawać by się mogło że za słabe, itp. ale robiłem zdjęcia klasowe takim zestawem i często schodziłem z mocą lamp w dół (mają podział błysku). Lampy mają też tę zaletę że można zabrać je w plener, niezależne są od zasilania sieciowego.
 

rysiekll  Dołączył: 10 Maj 2007
Enzo, wykorzystanie nie tylko w domu, wiec lampa reporterska ma sens. Moim dylematem jest jak nie przegiąć kosztów kiedy jesteś amatorem ;-)

Zastanawiam się właśnie nad zakupem Strobossa 60 zamiast jednej lampy studyjnej. Dodatkowo zastąpiłby Metz'a 48. Tylko czy to ma sens?

[ Dodano: 2020-04-08, 09:39 ]
Cześć michal5150 ;-)
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
rysiekll, ja zaczynam budowę systemu od Strobossa 36. Jest małą i lekką lampą do tego z wbudowanym sterownikiem. Stroboss 60 będzie zakupiony w następnej kolejności, głównie jako lampa wyzwalana na statywie (jest sporym klocem).
W Pentaksie korzystałem z wyzwalaczy Yongnuo Metza 48 i Pentaksa 360. Działało, ale wbudowane wyzwalacze poręczniejsze.
 

rysiekll  Dołączył: 10 Maj 2007
Enzo, mam Metz'a 48 i czasem brakowało mocy (ciemne i ciężkie do ogarnięcia pomieszczenia, szczególnie z lampą na aparacie). Ta lampa zostanie, więc chyba zdecyduję się na zestaw "mieszany" ze Stroboss 60.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
rysiekll, zrobisz jak chcesz. Jednak za cenę używanego Metza kupisz nową 36-kę lub sterownik lamp Quadralite i zamkniesz temat zdalnego wyzwalania 60-tki.
 

rysiekll  Dołączył: 10 Maj 2007
Mam pytanie do użytkowników Navigator'ów. Czy macie możliwość ustawienia synchronizacji na drugą kurtynę?

[ Dodano: 2020-05-11, 12:40 ]
Przeglądając stronę quadralite i godox wychodzi na to, że dla naszego systemu nie ma wsparcia dla synchronizacji na drugą kurtynę :-|
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
rysiekll napisał/a:
wychodzi na to, że dla naszego systemu nie ma wsparcia dla synchronizacji na drugą kurtynę


Cactus daje tę możliwość. Tylko potrzeba to odpowiednio ustawić w menu.
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
rysiekll napisał/a:
Mam pytanie do użytkowników Navigator'ów. Czy macie możliwość ustawienia synchronizacji na drugą kurtynę?

Niestety nie, nie ma takiej możliwości.
W lutym zeszłego roku Idzi pisał o tym, że jest szansa na pojawienie się Strobossa 60 pod Pentaxa w kwietniu...
Czasem naprawdę bywa irytujące to macosze traktowanie. :-/
 
wroblik  Dołączył: 01 Kwi 2010
Cześć. Mam pytanko. Posiadam lampę Stroboss 36p i jeśli ją zapnę na sanki w aparacie K5II czy jest jakaś opcja, aby Metza 50 af-1 wyzwolić zdalnie? Fotocela - jakoś nie działa??? A może muszę jakiś odbiornik dokupić? Czy kupić od razu Strobossa 60?
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
wroblik, fotocela zadziała, ale wygodniej będzie z innym Strobossem-twoja 36-ka może nim sterować.
 

semaJ  Dołączył: 16 Lip 2011
Cześć,
Mam pewien kłopot, kupiłem ostatnio K-1 (przesiadłem się z K5), mam od lat lampę Metz 58 AF-1 i niestety nie bardzo chce współpracować z nową puszką. Nie mogę znaleźć aktualizacji do wgrania, ponoć była taka w 2016, ale Metz już nie wspiera tego systemu. Może ktoś ma taką aktualizację? Będę wdzięczny.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
 

semaJ  Dołączył: 16 Lip 2011
Bardzo dziękuję plwk :-)
 

semaJ  Dołączył: 16 Lip 2011
Wgrałem i niestety mam ten sam efekt w PTTL nie działa, tylko w PTTL HSS. Pewnie to kwestia ustawień, macie może pomysł gdzie robię błąd?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Czas musi być mniejszy niż 1/200 s.
 

semaJ  Dołączył: 16 Lip 2011
Pamiętam o tym, ale niestety działa. Robiłem próby z różnymi czasami.
 

semaJ  Dołączył: 16 Lip 2011
Nie działa :) miało być :)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Co masz ustawione w trybie synchronizacji błysku? Jaki tryb zdjęciowy masz ustawiony?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach