PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
balans bieli - szara karta, dekiel, coś innego?
tak jak w temacie, chciałbym poznać opinie doświadczonych Koleżanek i Kolegów
zakładając że chcę aby WB wyszło z puszki jak najlepsze i nie chcę ingerować w zdjęcie z poziomu programu graficznego - co polecacie?
kryterium jest takie: jakość za sensowną cenę

są np 'szare karty' Novoflexa w cenie ok 50-60PLN, ale też np dekle ExpoImaging ExpoDisc po prawie 200...
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
są jakies tanie zamienniki takich dekielków.
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
wiem, pytanie ile to warte
autorzy opinii do ExpoImaging ExpoDisc twierdza że niewiele, pytanie na ile te opinie są rzetelne
dlatego pytam Was, czego używacie i co sie sprawdzilo
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Czasem, przy kłopotliwych źródłach światła, używam taniego dekielka do balansu bieli, jaki na "aledrogo" można znaleźć za kilkanaście zł. Efekty lepsze niż użycie "białych" i szarych elementów pomieszczenia.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
mam podobnie jak plwk drobna korekta w programie jest łatwiejsza niż ustawianie tego od samego początku i szukanie :-)
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
raz z braku czasu, a dwa ze względu na stare przyzwyczajenia z ery analogowej mam cały czas z tyłu głowy, że trzeba starać się zrobić wszystko co trzeba zanim naciśnie się spust migawki :)
zapewne skończy się zakupem jakiegoś dekielka 'na wszelki wypadek'
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
PiotrK., i to jest słuszna koncepcja :)

ale trzeba sobie ułatwiać co się da i jak się da
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Swego czasu stwierdziłem, że pokrywka od Sudocremu bardzo dobrze sprawdza się w roli wzorca neutralnej szarości do ustawiania balansu bieli. :-)
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Mam szarą kartę robioną metodą chałupniczą i używam jej kiedy są trudne warunki. Kiedy nie ma udziwnień to koryguje w komputerze.
Może to placebo ale mam wrażenie, że po ustawieniu balansu bieli i ustawienie ostrości i ekspozycji działa lepiej.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach