Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Czy istnieje jakieś zestawienie szkieł Pentaksa z podaniem rodzaju napędu AF? Dużo jest narzekania na archaiczność, hałaśliwość i inne wady śrubokręta - ale tych cichych też już chyba trochę powstało?

[ Dodano: 2019-02-09, 22:31 ]
Dużo jest też zachwytu nad wbudowanymi silnikami u innych producentów. Jak popatrzeć na lepsze szkła, to faktycznie SWM, USM itp. - ale w tych najtańszych też słychać jakieś liche silniczki.
 

Kerebron  Dołączył: 10 Mar 2016
greentrek napisał/a:
Nie miałem w łapkach PLM, ale dla mnie DC jest bardzo szybki

PLM jest jeszcze szybszy. Pentax Lopez Motor. 8-)
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Ryszard napisał/a:
Czy istnieje jakieś zestawienie szkieł Pentaksa z podaniem rodzaju napędu AF? Dużo jest narzekania na archaiczność, hałaśliwość i inne wady śrubokręta - ale tych cichych też już chyba trochę powstało?


Bezpośredniej tabelki chyba nie ma, ale tu chyba znajdziesz co trzeba:
http://kmp.pentaxians.eu/lenses/
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ta tabelka nie jest kompletna (np. brak kita z PLM) i dane o sposobie napędu nie są ujednolicone.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
plwk napisał/a:
np. brak kita z PLM


z DC ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Fakt, PLM jest w 55-300, którego zresztą nie ma na polskiej stronie Ricoh.

U Bojdara nie ma w tabelkach zarówno HD PENTAX-DA 18-50mmF4-5.6 DC WR RE jak i HD PENTAX-DA 55-300mmF4.5-6.3ED PLM WR RE.
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Niezła baza obiektywów jest na pentaxforums:
https://www.pentaxforums.com/lensreviews/
Przy szukaniu rodzaju napędu nie należy się sugerować ikonkami z opisem rodzaju napędu af - do obiektywów z napędem DC czy PLM przypisano ikonkę AF SDM. Rodzaj napędu zawarty jest w nazwie obiektywu lub (w przypadku dwóch: DA 11-18, DA 560) trzeba zajrzeć do opisu.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Cytat
Bezpośredniej tabelki chyba nie ma, ale tu chyba znajdziesz co trzeba...
Ta tabelka nie jest kompletna...
U Bojdara nie ma w tabelkach...
Niezła baza obiektywów jest na pentaxforums...
No właśnie, źródła są całkiem obszerne, ale wydobycie z nich w zbiorczej postaci tej konkretnej informacji o rodzaju napędu AF nie jest możliwe. Trzeba ręcznego grzebania, trochę pracy mrówczanej, jak mawia kolega ;-)

Tutaj zaś muszę dokonać samokrytyki:
Cytat
Dużo jest też zachwytu nad wbudowanymi silnikami u innych producentów. Jak popatrzeć na lepsze szkła, to faktycznie SWM, USM itp. - ale w tych najtańszych też słychać jakieś liche silniczki.
Okazuje się, że nieprawdę napisałem. Zmylił mnie mój Tamron, teleobiektyw "po taniości". Mam wersję śrubokrętową - podpinam do K20D i AF jest całkiem szybki, a zatem nie zdąży pohałasować. Kolega ma toto w wersji do Nikona, z wbudowanym mikrosilnikiem... ojoj, jak to brzęczy... Głośno! A jak długo! Sony, dawno temu, jeszcze za czasów SLT, dawało podobne motorki. Olympus w 4/3 (nie mikro) również. Miałem, pamiętam. Prawda jest jednak taka, ze np. Canon, który latami olewał obiektywy pod APS, ma dzisiaj całą gromadkę szkieł EF-S z cichym napędem STM dostępnych w granicach 1000zł. Parę zoomów, parę stałek, przeciętnemu amatorowi wystarczy (porównuję do siebie, nie każdy musi pasować w tę sztancę). U Nikona nawet najprostsze "kitowce" mają cichy SWM, jedna-dwie niedrogie stałki też się znajdą. Sony, Fuji, Olek - chyba też trzymają poziom, no tak dokładnie aż nie sprawdzałem, wybaczcie.
(...)*

* Tutaj chciałem napisać coś w rodzaju mądrego podsumowania - ale nie będę się wygłupiał. Stopkę mam całą zmontowaną z zabytków. Mnie to brzęczenie nie odstrasza. I tyle w temacie.

[ Dodano: 2019-02-11, 21:51 ]
Ryszard napisał/a:
Dobra, poplotkujmy. Jakie właściwie miałoby być to, rzekomo zbawienne dla Pentaksa, bezlustro?
Ależ temat szybko zdechł. Czy posiadanie bezlustra w ofercie jest nieistotne - czy przeciwnie, tak oczywiste, że aż nie ma o czym pisać?
A może po prostu robicie zdjęcia i nie macie czasu na p***** ;-)

[ Dodano: 2019-02-11, 22:08 ]
Lubię wizjery optyczne. Duże, jasne, dobre wizjery. ME-Super według dzisiejszych standardów jest ergonomiczną porażką. Klisza jest porażką jakościową (przynajmniej moja, skanowana na płaszczaku). A ile przyjemności popatrzeć przez to okienko! :-P
K20D z lupką też daje radę. K-x, szczerze mówiąc, wypadek przy pracy - ale broni się dobrą matrycą i ceną 350zł ;-)
G9X ma świetny dotykowy ekran. Duża rozdzielczość, mnóstwo informacji, poziomica, siatka, histogram, podgląd naświetlenia na żywo itd. To wszystko można skopiować do EVF bezlusterkowca. Lustrzanki nie mają szans... Ostatnio przełączyłem LCD Canonka w tryb uproszczony, bo spod tych wszystkich wyświetlanych dobrodziejstw nie widziałem kadru a poziomica zbyt często mnie rozpraszała komunikatem "Za mało idealnie!!!".
Jak dla mnie Pentax nie musi startować w bezlustra. Niech robią SLR'y z najlepszymi wizjerami. Zgrabne APS do Limitedów i duże FF do poważnych tematów i równie poważnych szkieł. Niech te szkła projektują i produkują. I poprawią ten cholerny AF-C. Mnie do niczego niepotrzebny, ale skończą się wreszcie heheszki w warzywniaku ;-)

[ Dodano: 2019-02-11, 22:16 ]
Aha, żeby nie było: G9X to świetny aparat. Stałem się wielkim fanem 1-calowych kompaktów. Bardzo bym się ucieszył, gdyby Ricoh wypuścił "GR Mini" z takim sensorem i stałeczką f/1.7 i jeszcze do pary "GR Zoom" w zakresie 24-35. Czemu Nikon zatopił projekt DL?! Co za gamonie :roll:
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Ryszard napisał/a:
Bardzo bym się ucieszył, gdyby Ricoh wypuścił "GR Mini" z takim sensorem i stałeczką f/1.7 i jeszcze do pary "GR Zoom" w zakresie 24-35.

no ba... ale nie ma co się łudzić , nie zmieści tego wszystkiego w swoje bardzo małe wymiary, mógłby mieć już wtedy rozmiary np fujów EL. GR raczej będzie stałeczką ;-)
 
Robert  Dołączył: 19 Lis 2006
Pora zmienić nazwę wątku, na "marzenia, mrzonki".
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Robert, :mrgreen:
 
Wiktor  Dołączył: 25 Maj 2006
W zestawieniu na polskiej stronie brakuje mi 2 obiektywów 15-30/2.8 i 70-200/2.8 .
 

unbreakable  Dołączył: 16 Paź 2012
CP + bez szału:
https://www.cool3c.com/article/141301

- HD PENTAX-D FA * 85mm F1.4
- KP Niestandardowy - złote nadruki na body i drewniany uchwyt
- GR III DA 11-18mm

Wyszło nowe firmware do K1 i K1II:
http://www.ricoh-imaging....digital/k1.html ver.1.51
http://www.ricoh-imaging....ital/k-1-2.html ver.1.03
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jak to bez szału? Przecież 85/1.4 pokażą. Jedno z najbardziej wyczekiwanych szkieł w systemie... obok 400/2.8. :-P
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
Marek napisał/a:
Jak to bez szału? Przecież 85/1.4 pokażą.
Po 2 latach od wprowadzenia na roadmapę, pokażą makietę... :roll:
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
cube007, jak chcesz szybko i z nienacka, to nie ten system :-P
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
ale za to jak ładnie ten KP wygląda z tym obiektywem 20-40 :)
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
unbreakable napisał/a:
- KP Niestandardowy - złote nadruki na body i drewniany uchwyt
Niezła premiera: KP Custom ... :lol:
 

unbreakable  Dołączył: 16 Paź 2012
ZbyszekB no żeby to ode mnie zależało, wrzucili puszkę do mikrofali i podgrzali. To nie jest smaczny obiad, zamiast go dobrze odgrzać na kuchni i doprawić.

Ano Pentax nic nie robi w kwestii nowych puszek, żeby człowiek wydał coś kasy. Szkiełko wychodzi i co ?? już widzę kolejki i rezerwację.
 

foto  Dołączył: 03 Maj 2013
unbreakable, wydaje mi się, że jak wypuścili taki fajny obiektyw jak DA 11-18 to pewnie niedługo, myślę, że w tym roku roku pojawi się nowe APS-C a kto wie czy i nie odnowią FF i MF.
Zauważ, że ta firma mało mówi a produkty prezentuje.

[ Dodano: 2019-02-28, 11:30 ]
Rivelv napisał/a:
ale za to jak ładnie ten KP wygląda z tym obiektywem 20-40 :)


Bo DA 20-40 to ładny obiektyw :-P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach