Zdzisiek  Dołączył: 14.06.2018
[szkło] Jakie obiektywy do Pentax K1 Cytuj
Dzień dobry, witam wszystkich serdecznie.

Chciałbym Was prosić o poradę. Jestem użytkownikiem systemu Canon lecz czytałem wiele dobrych porównań Pentaxa K1 Mk.II vs. Canon 5D Mk.IV. W wielu z nich okazuje się, że body Pentaxa jest lepsze od body Canona. Brak filtra AA powoduje, że zdjęcia są bardziej ostre a matryca ma 6 MPx więcej niż w Canonie. Czytałem zdecydowanie pozytywne relacje na temat Pentaxa K1 Mk. II. No i cena - 4K taniej niż body Canona!
Mam do Was ogromną prośbę. Skoro body K1 jest tak dobre i wykonuje ostre zdjęcia, jakie polecili byście szkła do tego body? Czytałem, że Tamron robi w miarę dobre szkła z mocowaniem Pentaxa? Dowiedziałem się, że można kupić szkła serii Art od Sigmy z mocowaniem Canon lub Nikon i wysłać do serwisu gdzie odpłatnie wymienią mocowanie na Pentaxa? Czy to prawda, że mocowania Pentaxa i Canona są identyczne i różnią się tylko grubością czegoś tam? Że można obiektyw z mocowaniem Pentaxa podpiąć pod Canona ale odwrotnie to już nie?
Nie wiem czy Pentax robi jakieś dobre szkła? Przeglądając ofertę zauważyłem, że mało w ofercie Pentaxa jest szkieł jasnych - takich poniżej 2,8 a większość szkieł zaczyna się od 3,5 wzwyż.
Napaliłem się trochę na Pentaxa K1 Mk. II ale martwi mnie trochę sprawa dobrych obiektywów, bo po co super puszka jak kiepskie szkło zepsuje cały efekt...
Zajmuję się fotografią produktową, kulinarną i czasami robię też reportaże (wesele, osiemnastka, itp. oraz reportaże z eventów). Mam dobre szkło macro z mocowaniem Canona (Sigma A 70 mm f/2.8 DG Macro), z którego jestem bardzo zadowolony. Dlatego może bym wysłał je do serwisu aby zmienili mocowanie na Pentax. Potrzebowałbym coś szerokiego, coś w stylu Sigma A 24 mm f/1.4 DG HSM albo jakiś zoom w stylu Tamron SP AF 28-75 mm f/2.8 XR Di LD Aspherical (IF). No i oczywiście coś z tele, np. Tamron SP AF 70-200 mm f/2.8 Di LD (IF) MACRO. Co sądzicie o tych Tamronach?

Bardzo chętnie zapoznam się z Waszymi propozycjami i dziękuję za wszelkie porady dotyczące szkieł do K1.

plwk  Dołączył: 21.04.2006
Najlepszy zestaw zoomów to D FA 15-30/2.8, D FA 24-70/2.8 oraz D FA 70-200/2.8.

Cały przegląd znajdziesz tu https://www.pentaxforums....lity-guide.html

Penteusz  Dołączył: 28.03.2012
Zdzisiek napisał/a:
Dowiedziałem się, że można kupić szkła serii Art od Sigmy z mocowaniem Canon lub Nikon i wysłać do serwisu gdzie odpłatnie wymienią mocowanie na Pentaxa? Czy to prawda, że mocowania Pentaxa i Canona są identyczne i różnią się tylko grubością czegoś tam? Że można obiektyw z mocowaniem Pentaxa podpiąć pod Canona ale odwrotnie to już nie?

Ze strony, którą powyżej podał plwk (tłumaczenie translatora):
Niestety, obiektywy Canon EOS i Nikon F-mount nie mogą być niezawodnie dostosowane do lustrzanek cyfrowych Pentax. Takie działanie wymagałoby adaptera z 'elementem korygującym', który obniża jakość obrazu i zmienia pole widzenia.

greentrek  Dołączył: 14.08.2012
To tylko pół tłumaczenia. Oprócz samej niezgodności mechanicznej i optycznej [rejestr] są jeszcze zasadnicze różnice w protokołach komunikacji szkło-body. Słyszałem co prawda o jakichś hand-made przejściówkach do Canona specjalnie by móc podpiąć 31Ltd ale to w trybie czysto mechanicznym.
W Sigmach można sobie wymienić mocowanie, o ile producent taką możliwość przewidział. To znaczy jeśli dane szkło wychodzi na bagnety F, EF, A i SA to serwis może je wymienić np. z F na EF, ale na K już nie :-/

Enzo  Dołączył: 20.12.2006
Zdzisiek napisał/a:
No i cena - 4K taniej niż body Canona!

Sprawdź najpierw czy optyka do Canona nie jest jednak trochę tańsza. Np. Tamron dla Canona jest tańszy od rebrandowanego obiektywu do Pentaksa o ok. 1300 zł (tak - to ta sama konstrukcja). Poza tym w Canonie masz o wiele większy wybór szklarni, że o dostępności nie wspomnę. Pentax to jednak partyzantka, co dla wielu jest smutne, a dla nielicznych bywa podniecające.

Zdzisiek napisał/a:
czasami robię też reportaże (wesele, osiemnastka, itp. oraz reportaże z eventów)

Spotkaj się z kimś, kto ma K-1 i obadaj AF, a jeśli używasz - AF-C. Żebyś nie przeżył wielkiego rozczarowania po zakupie. No i system błyskowy - jeśli używałeś do tej pory E-TTL do sterowania lampami błyskowymi, to w Pentaksie możesz o tym zapomnieć. Tzn. da się, ale wymaga to o wiele więcej zachodu i akcesoriów.

Prorok  Dołączył: 28.01.2015
Enzo napisał/a:
Pentax to jednak partyzantka, co dla wielu jest smutne, a dla nielicznych bywa podniecające.

Bo Pentaxa kupuje się świadomie. W innym układzie można się mocno rozczarować.

Skocz do: