Soosa  Dołączył: 10 Kwi 2009
Podstawową bolączką aparatów bez wymiennej optyki jest to że urządzenia te nie oferują żadnej właściwie dodatkowej funkcjonalności ponad smartfony z podobnej kategorii cenowej. Smartfon dzisiaj ma praktycznie każda osoba, jest zawsze pod ręką i robi zdjęcia takie że praktycznie każda małpka poniżej 600 zł się chowa. Małpki z poziomu 600-1100 dopiero dorównują smartfonom z analogicznej półki cenowej - czyli to nadal tylko fanaberia. Dopiero małpki z pułapu 1000+ mogą pochwalić się czymś więcej, przy czym dalej posiadaczom flagowych smartfonów niczym właściwie nie zaimponują.
Po co posiadać dwa różne urządzenia, skoro smartfon doskonale zastępuje aparat?
Sam nie rozumiem co w takim razie się mieści w obudowie aparatu małpki, skoro smartfony robią niejednokrotnie lepsze zdjęcia? Sam wtopiłem tak pieniądze w - wydawałoby się że - średniaka od Panasonica. Miał być dla żony, ale posiadany przez nią ifon 6g orze ten aparat niemiłosiernie. Sam nie wiem czemu go trzymam, bo córki smartfon, jakiś podrzędny Meizu za 400 zł też robi zdjęcia nie gorszej jakości a wręcz bym przyznał że nawet robi je lepiej od dedykowanego do tego urządzenia. Jedyne czym aparaty bez wymiennej optyki mogą jeszcze się wykazać na tle smartfonów to szeroki zakres ogniskowych - ale wtedy nie mówimy raczej o małpkach.
To smutne - dedykowane urządzenie do zdjęć jest gorsze od kombajnu. Wracam więc do pytania - po co dopłacać do drugiego urządzenia jak właściwie nie ma różnicy???
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Soosa, można dyskutować nad stosunkiem jakości obrazka do ceny i rozważać "wartości dodane" kombajnów...

Mój kompakt, po pierwsze: nie dzwoni, gdy robię zdjęcia i po drugie, nie każe mi co tydzień czyścić pamięci ze śmieci, których nie zamawiałem. I wystarczy.
 

potraff  Dołączył: 22 Maj 2016
Od roku nie czyściłem telefonu. A zdjęć od groma.
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Soosa, ale zdjęcia porównujesz gdzie? Na ekranie telefonu, komputera czy papierze?
Co mnie się nie podoba w zdjęciach ze smartfonów to mega nachalna, destrukcyjna, druzgocząco rzucająca się w oczy cukierkowo kontrastowa obróbka.
Na ekranie telefonu? Piękne. Na ekranie komputera/telewizora, bez powiększania? Ładne. Po powiększeniu albo przyjrzeniu się detalom? Jak by to jakiś rzeźnik w lightroomie porozjeżdżał suwakami do granic możliwości.

Takie miałem kiedyś wnioski po analizie zdjęć z kilku topowym natenczas smartfonów.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jakie wnioski? Trzeba szukać smartfona, który udostępnia RAWy. ;-)
 
juzer  Dołączył: 10 Kwi 2016
szpajchel napisał/a:
...nowa aplikacja w telefonie mnie od tego odwiodła.

@szpajchel
Konkretnie jaka?
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
juzer, to Camera+2 (iOS).
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
plwk napisał/a:
Jakie wnioski?

Zrobić wydruk na formacie minimum 30x40 cm i sprawdzić czy to się da oglądać?
 
Soosa  Dołączył: 10 Kwi 2009
Generic napisał/a:
Soosa, ale zdjęcia porównujesz gdzie? Na ekranie telefonu, komputera czy papierze?
Co mnie się nie podoba w zdjęciach ze smartfonów to mega nachalna, destrukcyjna, druzgocząco rzucająca się w oczy cukierkowo kontrastowa obróbka.
Na ekranie telefonu? Piękne. Na ekranie komputera/telewizora, bez powiększania? Ładne. Po powiększeniu albo przyjrzeniu się detalom? Jak by to jakiś rzeźnik w lightroomie porozjeżdżał suwakami do granic możliwości..


Takie same mam odczucia jak patrzę na zdjęcia z tych pseudoaparatów które można kupić za 600 zł i mniej. I nie - nie narzekam na odbitki ze smartfona, na zdjęcia z małpki już tak. Po przyjrzeniu się detalom nie miałem problemu z decyzją by małpkę schować głęboko w szufladzie. Zdjęcia podobne jak nie lepsze, więc po co taszczyć dodatkowy klamot?

Cytat

Mój kompakt, po pierwsze: nie dzwoni, gdy robię zdjęcia i po drugie, nie każe mi co tydzień czyścić pamięci ze śmieci, których nie zamawiałem. I wystarczy.

Mój jak dzwoni w trakcie zdjęcia to nie przeszkadza mi to zrobić zdjęcia. Po drugie - czyszczę podobnie często jak kartę aparatu.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach