Fotolatryk  Dołączył: 16 Kwi 2018
Helios-44M-6 Łapanie ostrości w różnych punktach.
Przez kilka tygodni miałem pożyczony obiektyw Helios-44M-6 . Kilka razy zabrałem go na wycieczkę z moim pentaxem K-5. Jeśli idzie o zdjęcia krajobrazów to robił je chyba poprawnie ,ale w fotografii macro nie łapał ostrości w środku fotografowanych ujęć. Przykładem jest dołączona fotka na której ostrość fotografowanego mchu przebiega po skosie. Może ja coś robiłem nie tak ? Działa na nim przechwytywanie ostrości ,ale nie mam możliwości ustawienia F i czasu naświetlania.

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ostrość jest łapana w płaszczyźnie a nie w punkcie.
 

Fotolatryk  Dołączył: 16 Kwi 2018
Na fotce przebiega po przekątnej.
 

zuka68  Dołączył: 31 Maj 2010
Daro666 napisał/a:
Na fotce przebiega po przekątnej.


Bo tak przebiega płaszczyzna ostrości :)
 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
Zastanów się jak była ustawiona matryca w aparacie podczas robienia tego zdjęcia.
 

Fotolatryk  Dołączył: 16 Kwi 2018
Jeśli masz na myśli jak był ustawiony aparat to był ustawiony na statywie normalnie bez żadnych wychyłów na boki.Tak jakby postawić go na stole czy innej płaskiej powierzchni.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Nie o to chodzi. Wyobraź sobie płaszczyznę równoległą do matrycy aparatu, przechodzącą przez punkt ostrzenia. Tam będzie ostro.
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
Daro666 napisał/a:
Przykładem jest dołączona fotka na której ostrość fotografowanego mchu przebiega po skosie.
Jeśli płaszczyzna mchu (jeśli można to tak nazwać) przebiega "po skosie" względem płaszczyzny ostrości to czego się spodziewałeś? :shock:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach