pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
wyszło mi coś takiego, jak kogoś drażni, usunę

 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
na ciemnym tle wyglada lepiej :)
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
Trochę dyskusji jak widzę, więc opiszę dlaczego wysłałem to co widać ;-)

Wołane w Silkypix. Ponieważ po usunięciu CA zostały fiolety na oknach, usnąłem je w LR (defringe) - w Silkypix nie potrafiłem.

Dlaczego tak wołane? Exif w godzinie (i w dacie pewnie też) w ocenie nie pomógł, więc wg zawartości. Duże kontrasty w dziennym, ostrym Słońcu.

Dla mnie RAW w cieniach za ciemny. Czarny czy ciemny na zdjęciu nie oznaczał dla mnie, że ma nie być (prawie) nic widać w tych partiach. Zapewne było jeszcze jaśniej niż pokazałem, ale przy ograniczonej rozpiętości tonalnej na coś trzeba się było zdecydować.
Partie jasne. W RAW "przepalone" i... u mnie też trochę. Celowo jak najbardziej. Bo tak faktycznie dla oka mogło wyglądać w tych warunkach na takich fasadach. A gdy światła z najjaśniejszych partii bardziej ściągałem, kontrasty i odbiór całości nie wydawał mi się naturalny, natomiast jednoczesne przesunięcie całości wołania w kierunku "ciemnego" powodowało, że całe zdjęcie było dla mnie za ciemne (zwłaszcza dolna cześć), a mamy przecież jasny, słoneczny dzień.
Podgląd i RAW wydawał mi się za zimny, więc własne ustawienie WB.
Czy patrząc na inne wersje, zmieniłbym coś w swojej? Tym razem nie...

I na koniec. Zauważyłem, że gdzieś (w Silkypix w pierwotnej wersji było OK) po drodze uciekła mi saturacja z czerwonego światła sygnalizacji, ale nie chciało mi się tego poprawiać.

Aha. Bardzo podobna do mojej, za wyjątkiem zimniejszego WB, jest wersja 1. mr.ra66it.
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Cytat
A gdy światła z najjaśniejszych partii bardziej ściągałem, kontrasty i odbiór całości nie wydawał mi się naturalny


I nie będzie naturalny, dlatego polecam dodanie kontrastu, można też zwiększyć ekspozycję,z zmniejszyć suwak dark :)

[ Dodano: 2019-03-04, 23:18 ]
nie zaglądałem w exif ale to raczej zimowe niskie słońce ;) te długie cienie
 

Rafi  Dołączył: 25 Mar 2007
Pszczołowaty - a jak poniższą wersję odbierasz? Bardziej pod Ciebie? Nazwy plików (klikalne do pełnego rozmiaru) pokazują jak "wołane" [pełne AUTO w Silkypix] ;-)
[w dzień u mnie będzie zapewne inny odbiór - oświetlenia nie mam do wołania]


 
tomek_j  Dołączył: 04 Lis 2010
pszczołowaty napisał/a:
a mi jpg , można byłoby trosze odzyskać ze świateł. Nie wiem dlaczego ale nie podoba mi się to wyciąganie z cieni

To wątek techniczny, ale zgadzam się w pełni z pszczołowatym. W tej fotografii jak widać można bez problemu wyciągnąć szczegóły z cienia, ale pokazanie tych szczegółów nie jej służy - wszystko staje się zbyt oczywiste. Ja pozostawiłbym wersję z głębokimi cieniami, ale tez jest jeden problem - dwie cienkie ostre prawie pionowe smugi światła na metalowych konstrukcjach. Wprowadzają nie potrzebną dysharmonię ja bym je usunął w postprocesie.
Nie podoba mi się też kadr, ale jak mniemam w tej zabawie głównie chodzi o techniczne.
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Rafi, bardziej wyciągnąłbym ze świateł, zwiększył kontrast i dorzuciłbym troszkę saturacji ;) wbrew pozorom to nie jest łatwy plik, widzę u siebie teraz, jakbym troszkę go ocieplił byłoby lepiej
tomek_j, to już nie jestem sam , myślałem , że jestem inny ;)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach