Kevio  Dołączył: 15 Sie 2018
[obiektyw] MIR-1B i mydlenie na pełnym otwórze
Wylicytowałem tego MIR'a pod kątem jego modyfikacji ale póki co służy mi do "skanowania" książek. Do tej pory używałem f11 bo wtedy najlepiej wychodziły zdjęcia, ale coś mnie podkusiło sprawdzić jak się zachowuje na pełnej dziurze. Noi zonk. Taki oto efekt f2,8 vs f5,6. CZy to normalne dla tego obiektywu? To są cropy aby lepiej było widać o co chodzi.

f2,8
f5,6


Mam adapter z Chin i zauważyłem, że poza utrudnionym zakładaniem obiektywu zostają opiłki w komorze. Póki się bawię na K100D to jeszcze jeszcze, ale do K-5 nie ma mowy o takim czymś.
Czy ten problem nie występuje na oryginalnym adapterze? Za ile takie można kupić?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Oryginalny nie powoduje takich atrakcji. Kosztuje około 150.
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Może być tak że ta konkretna sztuka mydli w pełni otwarta . Na f 5.6 jest już przyzwoicie . To są cropy z centrum kadru ?
 

Kevio  Dołączył: 15 Sie 2018
Tak to są cropy mniej więcej w centrum. Dziwi mnie bo ktoś tutaj wrzucał sample i na f2,8 było całkiem dobrze. Czy kolimacja ma wpływ na mydlenie przy pełnej dziurze?
Swoją drogą ten obiektyw jest mega specyficzny. On dosłownie sam w sobie się odbija, nie mówiąc już o robieniu zdjęć pod światło. Patrząc od przodu widać napisy odbijające się wewnątrz soczewek. Chyba będę musiał zrobić testy moich wszystkich szkiełek M42 i zdecydować które zostawiam i dopasować do nich jak najdłuższe osłony.

Pytam o cenę bo udało mi się wylicytować za 140zł adapter ori + Pentax-M 1:2 50mm i konwerter x2 bez styków z przesyłką i do końca nie wiedziałem czy dobrze zrobiłem.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach