bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
Gruba to ona chyba nie jest, co?

Zależy, czy pisał ją zwolennik Gruba czy Lilo (taki żarcik)
 

GRZESIO  Dołączył: 05 Mar 2007
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Jarek Dabrowski, chyba tak, ale słabo pamiętam, bo jako LajKonik i tak używam Picasy :mrgreen:
 

salvadhor  Dołączył: 10 Sty 2007
A może zamiast narzekać na Gimpa, to go ... skonfigurujcie pod swoje potrzeby ?
Od skrótów klawiszowych, po wygląd okienka z narzędziami.
Mój Gimp obecnie to dwa okna - jedno z obrazem, drugie z narzędziami, które chowa się pod klawiszem <tab>.

Zwróćcie uwagę na ten mały fikuśny przycisk ze strzałką po prawej stronie doku z narzędziami - jest tam opcja 'dodaj zakładkę'. Wybieramy narzędzie, mamy je w zakładce - jak chcemy jako oddzielny dok w pasku z narzędziami, to przeciągamy. Prosto i skutecznie.

Co do stabilności Gimpa pod Windowsem, to nie wiem - nigdy nie używałem :)
I raczej, podążajcie za nowszą wersją Gimpa :

http://developer.gimp.org/NEWS
 

Sebastian  Dołączył: 19 Kwi 2006
Tej ksiazki tu chyba jeszcze nie bylo: http://gimp-savvy.com/BOOK/index.html

Pozdrawiam!
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
salvadhor napisał/a:
I raczej, podążajcie za nowszą wersją Gimpa :


I to jest słuszna koncepcja. Sam używam wersji 2.3.14 (niestety pod Windowsem - laptop z tym systemem jest jedną z przypadłości wyjazdu służbowego) i jestem bardzo zadowolony, do obróbki JPEGów starcza aż nadto.

Jedną z wielkich zalet GIMPa (w wydaniu linuksowym) jest genialnie proste definiowanie skrotów klawiszowych - po prostu wybieramy w opcję z paska menu nie klikając jej i wciskamy skrót klawiszowy, jaki chcemy tej opcji przypisać i gotowe.

Że interfejs nie taki fajny jak w Photoshopie? Pod prawym klawiszem myszki jest chyba wszystko co Gimp może zaoferować.

Że nie kosztuje 3k PLN i nie można go spiracić? Trudno :-)

Że nie obsługuje 16bit/kanał? Albo poczekać aż zacznie albo używać PS albo wesprzeć development GIMPa albo wyłączyć komputer i zacząć robić zdjęcia analogiem ;-) ;)

Pozdrawiam,
Kytutr
 

Ijon  Dołączył: 27 Paź 2006
Sebastian napisał/a:
Tej ksiazki tu chyba jeszcze nie bylo: http://gimp-savvy.com/BOOK/index.html
Nie było, fajna książka, ale opisuje Gimpa z 2000r., trochę się zmieniło w Gimpie od tego czasu :) Ale podstawy zostały takie same.
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
Ijon napisał/a:
opisuje Gimpa z 2000r., trochę się zmieniło w Gimpie od tego czasu


A pamiętasz Adobe Photoshop 2.5 LE na kilku dyskietkach 3.5'' u nas w Ekonomiku?



Więcej łobrozków tutaj: http://www.guidebookgallery.org/apps/photoshop/250
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Kytutr napisał/a:
Pod prawym klawiszem myszki jest chyba wszystko co Gimp może zaoferować.


No i to jest wlasnie chore.... ja prawie nie uzywam myszki w PS ;-)

Kytutr napisał/a:
i zacząć robić zdjęcia analogiem


No wlasnie robie.. :-)
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Konkretnie i na temat.
Wejdź na helion.pl i poszukaj...

"GIMP. Praktyczne projekty"

Podobno jest to najlepsza na rynku książka o gimpie.
Recenzje ma rewelacyjne.
Sam zastanawiam się czy sobie ją kupić (cena 69 zł:-(()
Można ściągnąć przykładowy roździał.
Myślę, że to jest to czego szukałeś...
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Kytutr napisał/a:

A pamiętasz Adobe Photoshop 2.5 LE na kilku dyskietkach 3.5'' u nas w Ekonomiku?

ale piękny widok, pod Windą3.1 wszystko działało błyskawicznie i nie wieszało się, to były złote lata informatyki :->
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
ale piękny widok, pod Windą3.1 wszystko działało błyskawicznie i nie wieszało się, to były złote lata informatyki

Ekhm, ekhm, nie no, tak, tak, jasne :evilsmile:
 

Myron  Dołączył: 21 Cze 2007
Osobiście "bawię się" GIMPem od wersji pierwszej (ładnych parę lat już minęło). Zmiany jakie przeszedł ten program na przestrzeni tego czasu są bardzo widoczne i może nie dorównuje on w 100% FotoSzopie, ale jest to mimo wszytko narzędzie o niesamowicie wielkich możliwościach. Jest kilka braków, jak np.:
- brak obsługi 16-bitowej palety kolorów, co czyni GIMPa niestety narzędziem nienadającym się do HDRów,
- brak prostego zapisu akcji (makr) znanych z PSa - jednak jeżeli ktoś zna odpowiedni język programowania (zdaje się Python, czy Perl), to każdą akcję bez problemu sobie napisze.
- brakuje mi również Pluginu a'la ImageReady w FotoSzopie - do cięcia i zapisywania grafiki na potrzeby WWW.
- ... może i jeszcze kilka drobnych braków można by było się jeszcze doszukać, ale są to już właściwie drobnostki.


Markus napisał/a:
Konkretnie i na temat.
Wejdź na helion.pl i poszukaj...

"GIMP. Praktyczne projekty"

Podobno jest to najlepsza na rynku książka o gimpie.
Recenzje ma rewelacyjne.
Sam zastanawiam się czy sobie ją kupić (cena 69 zł:-(()
Można ściągnąć przykładowy roździał.
Myślę, że to jest to czego szukałeś...


Osobiście bardzo gorąco polecam tą książkę dla zaczynających stawiać pierwsze kroki w GIMPie. Jest to zdecydowanie najlepszy podręcznik do tegoż programu. Mimo, iż znam GIMPa dość dobrze, to książkę kupiłem i znalazłem w niej kilka przydatnych trików, których wcześniej nie stosowałem. Zdecydowanie polecam!!
 
rysiekll  Dołączył: 10 Maj 2007
alkos napisał/a:
No i to jest wlasnie chore.... ja prawie nie uzywam myszki w PS ;-)

Ale przecież napisane stoi:
Cytat
Jedną z wielkich zalet GIMPa (w wydaniu linuksowym) jest genialnie proste definiowanie skrotów klawiszowych
.

A tak swoją drogą z doświadczenia wiem, że napisać dobry, ergonomiczny interfejs to łatwo nie jest, a jeszcze trudniej taki który nie zmusza ręki do wędrowania na drodze klawiatura - mysz i z powrotem ... niestety wiele jest programów które wręcz "wymagają" używania myszy, ale to właśnie różni je od tych porządnych :-P
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Myron napisał/a:
brak prostego zapisu akcji (makr) znanych z PSa - jednak jeżeli ktoś zna odpowiedni język programowania (zdaje się Python, czy Perl),


Czy to przypadkiem nie przysłowiowe działo na muchy? Równie dobrze można powiedzieć, że znając odpowiedni język programowania w ogóle nie potrzeba Gimpa ani PSa, bo samemu można coś sobie napisać... ;-)
 

Myron  Dołączył: 21 Cze 2007
alkos napisał/a:
Myron napisał/a:
brak prostego zapisu akcji (makr) znanych z PSa - jednak jeżeli ktoś zna odpowiedni język programowania (zdaje się Python, czy Perl),


Czy to przypadkiem nie przysłowiowe działo na muchy? Równie dobrze można powiedzieć, że znając odpowiedni język programowania w ogóle nie potrzeba Gimpa ani PSa, bo samemu można coś sobie napisać... ;-)


alkos, brak akcji w GIMPie jest bez wątpienia wadą programu i wśród wad właśnie to wymieniłem. Natomiast są użytkownicy GIMPa, którzy potrafią bez problemu napisać taki skrypt i nie widzą potrzeby nagrywania akcji (ja do nich nie należę). A dodam jeszcze, że napisanie skryptu jest znacznie prostsze niż pisanie programu. Skrypt taki można napisać w kilka minut, natomiast program pokroju GIMPa powstaje latami i to przez szereg osób.

Poza tym w sieci można znaleźć wiele akcji do GIMPa. Jeżeli ktoś nie zamierza "cudować", a przykładowo chce tylko zmienić rozmiar fotki, wyostrzyć a na koniec dodać ramkę, to na pewno taki skrypt uda się bez problemu znaleźć :!:
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
- brak obsługi 16-bitowej palety kolorów, co czyni GIMPa niestety narzędziem nienadającym się do HDRów,

Niestety nie tylko do HDR-ów. Lubię Gimpa, pomimo dupnego interfejsu (tak, dupnego, to nie jest dla mnie kwestia przyzwyczajenie, próbowałem rok i on jest po prostu zły - mówię o wersji pod windę), ale brak 16-bit na kanał dla mnie w ogóle go dyskwalifikuje do obróbki fotografii. Nawet czarno białych. Niestety.
 

gezeb  Dołączył: 26 Maj 2007
a takie coś jak oparty na Gimpie Cinepaint jest 16-bit nie próbowałem bo i potrzeby nie było
ale może ktoś się tym bawił?
 

Szumak  Dołączył: 18 Cze 2007
Używałem Gimpa zanim jeszcze pojawił się w wersjach stabilnych i zdecydowanie bardziej wolę go od PS choć na tym drugim musiałem pracować ze trzy lata. Gimp ma interfejs skrojony wg moich potrzeb... lub raczej moje potrzeby są na miarę Gimpa ;) a że przygotowywałem w nim zawsze grafikę na potrzeby prezentacji elektronicznych (głównie www) to brak 16-bitowej palety kolorów nie stanowiło dla mnie jakiejkolwiek "wady" i tak zawsze chodzi o minimalny rozmiar.

Myron napisał/a:

- brakuje mi również Pluginu a'la ImageReady w FotoSzopie - do cięcia i zapisywania grafiki na potrzeby WWW.>

"filtry"->"Sieć WWW" i tu dwie pozycje: "perl-o-tine" oraz "mapa obrazu" - troszkę trzeba poćwiczyć nim się osiągnie dobre rezultaty ale narzędzia użyteczne.

Cytat
Lubię Gimpa, pomimo dupnego interfejsu (tak, dupnego, to nie jest dla mnie kwestia przyzwyczajenie, próbowałem rok i on jest po prostu zły - mówię o wersji pod windę),


Tak, zgadzam się w pełni. Mi też cierpnie skóra jak pomyślę co Windows robi z Gimpem. W ogóle nie wyobrażam sobie jak go można używać w tym środowisku i pozostać zdrowym psychicznie :-? ;-) Ale faktem jest, że funkcjonalność i stabilność pod Windowsem mocno spada.

Cytat
Jedną z wielkich zalet GIMPa (w wydaniu linuksowym) jest genialnie proste definiowanie skrotów klawiszowych - po prostu wybieramy w opcję z paska menu nie klikając jej i wciskamy skrót klawiszowy, jaki chcemy tej opcji przypisać i gotowe.


A to zaleta użytej biblioteki widgetów (GTK) - gdyby PSa przepisać w GTK to dałoby się tak w nim zrobić w identyczny sposób :)

[ Dodano: 2007-07-06, 12:00 ]
Kilka ciekawych tutoriali:

www.tutorialized.com
www.gimpguru.org

Znalazłem kiedyś niezły serwis na temat obróbki cyfrowej zdjęć w Gimpie, jeśli uda mi się go odszukać to zapodam link.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach