Ka_Seciak  Dołączył: 28 Cze 2007
bEEF napisał/a:
90% osób nie używa Gimpa tylko z powodu durnego interfejsu. Poza tym niestety, dopóki nie będzie 16bit / kanał - Gimp pozostanie zabawką.

Jeśli Gimp uzyska CMYK - pomęczę się nawet z jego durnym interfacem...

Do Michu.
Tak się składa, że dużo rzeczy, które fotografuję, lądują potem w różnych ulotkach itp. Do składu niezbędny jest CMYK.

 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ka_Seciak, a po co Ci CMYK? Poza tym nie sądzę, by uzyskał, bowiem do tego celu konieczne jest wykupienia czegoś tam (licencja czy coś takiego) a to w sofcie freewerowym raczej nie jest wykonalne.
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
Pragnę odświeżyć wątek. Na tą okoliczność pytań kilka:

1. Dlaczego do HDR tak bardzo jest potrzebne 16 bitów na kanał? Popełniłem parę hdr-owych widoczków i ludzie jakoś nie nabawili się niestrawności

2. Czy przypadkiem "śmigacze" gimpowi słyszeli jakieś plotki albo coś o wprowadzeniu w końcu wersji 16bitowej gimpa?

3. Czy brak tych 16 bitów nie można jakoś ominąć przez np obróbkę niektórych fragmentów obrazu w jakiś niewielkich 16-bitowych programikach a później finalne nakładanie gimpie w postaci warstw (zdaje sobie sprawę że to delikatnie mówiąc niewygodne)

Wolę gimpa niż PSa, jest darmowy a niewiele mniej funkcjonalny. Cena około 3k to moim zdaniem gruba przesada :evil: zwłaszcza że czasem pogimpuję sobie czasem na kompie służbowym gdzie nie mogę PSa zainstalować.

A co do istoty wątku: wiele porad ściągnąłem z CS2 bo istota działania jego i gimpa jest bardzo podobna (...tu użyć maski takiej i takiej... pociągnąć pędzlem takim... warstwę utworzyć taką... itd)
 

vertiico  Dołączył: 08 Maj 2007
hamster napisał/a:
2. Czy przypadkiem "śmigacze" gimpowi słyszeli jakieś plotki albo coś o wprowadzeniu w końcu wersji 16bitowej gimpa?

od poczatku gimp byl 32 bitowy a teraz i 64 bitowy :mrgreen:

co do nowosci 2.4:
Support for file formats

* Support for Photoshop ABR brush format;
* Improved reading/writing EXIF in JPEG;
* Importing clipping paths in TIFF;
* Layer masks can be saved to PSD;
* 16/32 bit bitmaps and alpha-channel support in BMP;
* 24 bit and Vista icons can be opened and saved.

zrodlo: http://gimp.org/release-notes/gimp-2.4.html
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
vertiico napisał/a:
16/32 bit bitmaps and alpha-channel support in BMP
nie bardzo potrafię to zinterpretować bo brakuje mi wiedzy. Tzn że bitmapy będą mogły mieć 16 bitów na kanał? (a co oznaczają te 32 -łączna ilość obrazu bmp?) Jeśli tak to i tak kiepsko. PPL exportuje do tiffa 16-bitowego tylko.
 

vertiico  Dołączył: 08 Maj 2007
mi rowniez : )dlatego zostawilem w oryginale.
dla tych co chca czekac na gimpa z 16bit na kanal to poczekac musza na wersje 3.0, jak pomyslnie zostanie "polaczone" z GEGL. A to szybko nie nastapi.
 

bosmanzbryzy  Dołączył: 25 Cze 2006
GIMP - pytania
Potrzebuje kilku porad - jest tu ktos biegly w temacie?


udalo sie, dzieki za pomoc

 
robertdax  Dołączył: 03 Lip 2006
Na poczatek polecam:
http://www.maniooo.pl/tutoriale.php

niezla skarbnica wiedzy ;-)
 

Przemas  Dołączył: 11 Gru 2006
Ja bym dołożył jeszcze to <--- forum poświęcone gimpowi i sporo gotowych rozwiązań.
 

Borys  Dołączył: 10 Sty 2008
Re: GIMP - pytania
bosmanzbryzy napisał/a:
Potrzebuje kilku porad


Kilka porad (i to z obrazkami) znajdziesz w "Niezbędniku fotograficznym" - wydanie specjalne PC Format 8/2007, z płytką CD.
 

bosmanzbryzy  Dołączył: 25 Cze 2006
Panowie, dziekuje za tutoriale ale to co tam pisza to jest kolejny dan :-)
A ja mam naprawde proste (przypuszczam) pytania, bo jestem totalne zero z obrobki grafiki, bo normalnie sie tym Iza zajmuje. To co, moge do kogos na pw? Please

notabene mam pytania z zakresu ogolnej grafiki a nie obrobki zdjec

[ Dodano: 2008-01-19, 18:12 ]
No dobra napisze to moze Ktos cos zaproponuje.
pyt 1juz rozwiklalem problem nr 1 - mowilem, ze cwok jestem ;-)
pyt 2
Jak napisac cos na zadanej krzywej?
 

Przemas  Dołączył: 11 Gru 2006
Zaznaczam że nie używam do tego gimpa - zdecydowanie lepiej to w Inkscape się robi. I wygodniej zdecydowanie.
Robisz tak:
Wybierasz narzędzie TEXT i tworzysz tekst
wybierasz narzędzie ŚCIEŻKI i tworzysz jakąś krzywą
Z menu WARSTWY wybierasz opcję: tekst za ścieżką
i ustawia ci tekst na krzywej, niestety jest to narzędzie dosyć ubogie.
Jednak lepiej się sprawuje w Inkscape.
 

bosmanzbryzy  Dołączył: 25 Cze 2006
Przemas, dzieki, doszedlem juz do zadanych efektow chociaz nie najkrotsza droga :-D
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
No... tu temu wątku będzie dobrze 8-)

 

Przemas  Dołączył: 11 Gru 2006
zorzyk, o na pewno :) dzięki za przeniesienie w jedno miejsce :D
 
olaf  Dołączył: 12 Wrz 2006
 

Borys  Dołączył: 10 Sty 2008
A tu na papierze o GIMP-ie: Paweł Brągoszewski "Fotografia cyfrowa. Edycja zdjęć w Linuksie", wyd. Helion 2006. Oczywiście opis posługiwania się GIMP-em pod Linuksem, pasuje i do GIMP-a pod Windowsem ;)
 
cinekk1  Dołączył: 17 Lut 2008
Gimp 2.
Czy ten program ma możliwość otwierania i obróbki Rawów z K10? Nie mogę w nim otworzyć żadnego zdjęcia. Może coś trzeba pobrać? I jeszcze pytanie do RawTherapee. Ten program nie otwiera mi żadnego zdjęcia, czy może go źle zainstalowałem? Gimp mi odpowiada, w jpeg sobie zaczynam radzić, ale rawów nie widzi. To tak ma być?
 

aflinta  Dołączył: 01 Lip 2007
Gimp do otwierania RAW używa UFRAW, RawTherapee otwiera RAWy bez problemu, ale by widział JPEG to trzeba zaznaczyć opcję odpowiednią w konfiguracji.
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Pobierz może najnowszą wersję RT (o ile nie masz) 2.3. I zainstaluj jeszcze raz RAW-y powinno czytać bez problemu, zarówno .pef, jak i .dng

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach