Prorok  Dołączył: 28 Sty 2015
Ja szukałbym FA 50 1.7
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Łatwiej znaleźć F 50/1.7 a to optycznie to samo.
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Nie widzę zdjęć, ale i tak wtrącę swoje 3 grosze, zostaw DA 50 ;) Heliosy może i są fajne, ale to z czasem przechodzi, kiedy chcemy robić zdjęcia niekoniecznie kwiatkom i krajobrazom ;)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
DA 50/1.8 ma prawdopodobnie identyczną formułę optyczną jak F 50/1.7 i FA 50/1.7.
 
Anka936  Dołączyła: 23 Kwi 2015
pszczołowaty, niestety fotosik wymyślił, że przekroczyłam jakiś limit, mimo że od tamtego czasu nie wstawiłam tam żadnych nowych zdjęć... Więc wstawiam poniżej jeszcze raz.
Co do DA 50 - nie zamierzam się go pozbywać i nie widzę sensu zamiany jednej 50-tki na drugą. Uwielbiam ten obiektyw - jest malutki, lekki, super ostry i ma ładny bokeh, po prostu rozglądam się za czymś o dłuższej ogniskowej. Mam dwa Heliosy ale od dłuższego czasu leżą w szufladzie. Może do jakiegoś makro czy kwiatków ich kiedyś użyję ale do portretów psów się nie sprawdzają ( u mnie).













by Anna Przybyłek, on Flickr
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Anka936 napisał/a:
po prostu rozglądam się za czymś o dłuższej ogniskowej

Może F lub FA 100/2.8 macro. Jest jeden na aledrogo za 950.
 

skaarj  Dołączył: 18 Mar 2016
To nie jest prawda, że potwierdzenie ostrości jest tylko w środkowym punkcie.
Sprawdziłem właśnie na K-5 z jego legendarnym wspaniałym AF ;) Potwierdza na środkowym i po jednym na boki, na skrajnych faktycznie nie działa. Przynajmniej nie chciał mi w szybkim teście z Tamronem 70-200/2,8 zadziałać.

pz
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
skaarj napisał/a:
To nie jest prawda, że potwierdzenie ostrości jest tylko w środkowym punkcie.

Ale o co chodzi? Czy na pewno chciałeś to napisać w tym wątku?
 
Anka936  Dołączyła: 23 Kwi 2015
skaarj, chodzi o obiektywy manualne na M42 i z tego co wiem Pentax nie potwierdza ostrości w innych punktach niż środkowy ;)
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Anka936 napisał/a:
A czego mi brakuje? Mniejszej głębi ostrości.
Moim zdaniem te zdjęcia już mają bardzo małą GO. Jak Pentaksowe 55/1.4 nie podoła, albo jakieś 85/1.4, to pachnie mi tu przejściem z APS na FF... ;-)
 
Anka936  Dołączyła: 23 Kwi 2015
Ryszard, to prawda, GO jest dość mała ale gdy robię zdjęcie całej sylwetki psa to już tak dobrze nie wygląda. Niestety 85 1.4 czy 55 1.4 są poza moim budżetem :-P
Przejścia na FF też nie planuję w najbliższej i dalszej przyszłości.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Anka936 napisał/a:
ale gdy robię zdjęcie całej sylwetki psa to już tak dobrze nie wygląda
Masz na myśli taki efekt: http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=53325 ? Gdybym miał większego fotograficznego hyzia, to już bym kombinował nad 645N albo NII a tam strzelała jeszcze mocarniejsza armata ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wystarczy zwiększyć ogniskową i uzyska się takie odcięcie od tła.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
plwk, można kombinować odległościami, można ogniskową, ale ten efekt jest specyficzny dla większych formatów :->
Zrób komuś portret na 600mm i zobacz jak odstają uszy :-P

[ Dodano: 2019-04-08, 11:46 ]
Tutaj nie chodzi wyłącznie o odcięcie. To nie jest papierowa GO jak przy 35/1.4 albo 50/1.2 na FF. Tutaj GO jest konkretna, cała postać pięknie się mieści - a potem nagle trach! odjeżdża w rozmycie.

[ Dodano: 2019-04-08, 11:51 ]
Tutaj fajna linka a'propos perspektywy. Gość skończył na 210mm a już miał problemy :mrgreen:
http://www.phototrip.pl/p...t/perspekt.html
Swoją drogą, wielka szkoda, że autor zamilkł...
 

Penteusz  Dołączył: 28 Mar 2012
Anka936 napisał/a:
Niestety 85 1.4 czy 55 1.4 są poza moim budżetem


Jest jeszcze manualny Pentax 85/2.0. Nie kosztuje majątku (już nie pamiętam za ile go kupiłem), a od czasu do czasu na rynku wtórnym się pojawia. To bardzo dobry obiektyw. Zerknij:
https://is.gd/xVaV5c
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Na A-PSC trzeba by mieć przysłonę gdzieś na poziomie 1.2, przy ogniskowej około 40 i efekt byłby podobny.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
plwk, zahaczamy niebezpiecznie o temat "plastyki". Jestem bez szans w dyskusji z moderatorem, zaraz dostanę wstęgę i marny mój los ;-) ;-) ;-)
 
Anka936  Dołączyła: 23 Kwi 2015
Ale się tu dyskusja wywiązała :-D Piszcie piszcie, może się czegoś nauczę.
Penteusz, wszystkie manualne odpadają z powodu braku potwierdzenia ostrości w innych punktach niż środkowy.
Druga sprawa, że nawet gdyby to potwierdzenie było, to nie bardzo mi się widzi kręcić pierścieniem i jednocześnie machać smaczkami by pies patrzył w obiektyw :mrgreen:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Musisz się spotkać z "nami", pożyczyć od kogoś coś o ogniskowej 85 do 135 i przysłonie 2.8 i popróbować. Na PPD są jeszcze wolne miejsca :evilsmile:
 
Anka936  Dołączyła: 23 Kwi 2015
plwk, PPD? A co to? Bo się nie orientuję :oops:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach