Anka936  Dołączyła: 23 Kwi 2015
50mm 1.8 vs 70mm 2.4
Witam :)
Proszę Was o pomoc w wyborze obiektu portretowego do 1500zł ( oczywiście chodzi o używane).
Głównie fotografuję psy i przyrodę. Zależy mi na ładnym bokeh i koniecznie AF.
Pytanie jest trochę mylące, ponieważ mam już 50mm 1.8 a teraz zastanawiam się nad 70mm 2.4, jednak nie wiem czy obrazek z tych szkieł nie będzie porównywalny... Czy jest sens kupować 70-tkę czy lepiej pomyśleć o czymś innym? 77mm 1.8 i sigma 85mm są niestety poza moim zasięgiem finansowym.
Macie jakieś pomysły? :D
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
Anka936, pokaż jakieś zdjęcia psów i przyrody zrobione tym 50/1.8. Może okazać się, że masz szansę oszczędzić do 1500 złotych :-)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
70/2.4 wyklucza się ze sformułowaniem ładny bokeh.
 
Anka936  Dołączyła: 23 Kwi 2015
Poniżej wstawiam zdjęcia z 50mm, większość robiona na f 2.0
















 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
O! Fajne zdjęcia w wątku technicznym.
Co do dylematu - jest problem z Twoimi wymaganiami. 70/2,4 jak już wspomniał niezawodny Michu nie da ładnego rozmycia, jednak w przeciwieństwie do 77/1,8 jest bardzo szybki. Obawiam się, że w Pentaksie nie znajdziesz tego czego szukasz, bo nawet wspomniana Sigma będzie miała wadę w postaci losowego AF.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
A może *50-135 ? Ciut drożej, ale wygoda do takiego zastosowania.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Ze stałek może DA* 55 (ale to już trochę poza budżetem) albo F lub FA 50/1.7 (tu mamy z kolei połowę założonego budżetu). Z zoomów DA* 50-135 jest bardzo sympatyczny, a bokeh ma przedni. I tylny też. ;-)

A zdjęcia bardzo ładne. Rozumiem, że w tym Heliosie brakuje Tobie tylko AF?
 
Anka936  Dołączyła: 23 Kwi 2015
rychu, te ciut drożej to przy dobrych wiatrach 3 koła za używkę :P Przyznam, że szukam też raczej czegoś niedużego i w miarę lekkiego. Jednak gdybym miała brać coś w tym stylu to porwałabym się na tamrona 70-200 2.8 - i tysiak by został w kieszeni :D
bakulik, zdjęcia są z da50, nie z Heliosa. Przy manualu jest niewykonalne zrobić ostre zdjęcie, kadrując inaczej niż psie oko w centrum... A czego mi brakuje? Mniejszej głębi ostrości.
Cóż, widzę że jednak pozostanie mi 50-tka. Jak to miło, że Pentax dba o mój portfel 😁
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Anka936 napisał/a:
te ciut drożej to przy dobrych wiatrach 3 koła za używkę

Podobno, jak się rozejrzeć można dostać poniżej dwóch. Również, za podobne pieniądze można trafić Sigmę 50-150.
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Całkiem niezły jest Fa 135 f2.8 . Rozmycie dość ładne . Samo szkło gabarytowo niezbyt duże .
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Cytat
bakulik, zdjęcia są z da50, nie z Heliosa

Zasugerowałem się wpisem w stopce.
Anka936 napisał/a:
te ciut drożej to przy dobrych wiatrach 3 koła za używkę

Jak się dobrze rozejrzeć, to i za dwa tysiące można trafić. :->
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Anka936, mówisz Tamron? Jeśli nówka, to nie ma wyboru.
50-135 kupisz w granicach 2tys. może nawet mniej przy licytacji.
A tak na marginesie, to obiektywowi, którego używasz nic nie brakuje, tym bardziej jak wiesz co robisz, a widać, że wiesz.
Chyba zależy Ci na stałce, 50 już masz, chyba, że spróbujesz F,FA 50 1,4. Masz jeszcze FA43 i FA77, jednak poza budżetem.

[ Dodano: 2019-04-01, 20:42 ]
Anka936 napisał/a:
Jak to miło, że Pentax dba o mój portfel

To jest dobre, nawet bardzo dobre. Proponuję wrzucić do cytatów.
 
Anka936  Dołączyła: 23 Kwi 2015
rychu, ano była taka myśl z tym tamronem ale dla mnie bardzo ważne jest, by obiektyw był lekki i poręczny, czego raczej nie można powiedzieć o tamronie czy Sigmie 50-150 itp.
Jednak zostaję przy tej 50-tce.
Dziękuję Wam za wszystkie rady! Dzięki nim zostaje mi 1500zł w kieszeni 😁
Jak tu nie kochać Pentaxa? :-P
 

zuka68  Dołączył: 31 Maj 2010
Jeśli ważna jest GO to zerknij jeszcze na SMC FA 50/1,4. Używkę można dostać coś koło 850-900zł. Mam to szkiełko i kilka ciekawych fotem swoim psiakom zrobiłem :)
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Cytat
Jak tu nie kochać Pentaxa?

Widzę to inaczej:
Jak tu nie kochać nas
:mrgreen: :mrgreen:
 
KasiaMagda
[Usunięty]
Anka936 napisał/a:
Głównie fotografuję psy i przyrodę. Zależy mi na ładnym bokeh i koniecznie AF.


O, dzisiaj zajrzałam do wątku i odnajduję moje podobne dylematy. To samo fotografuję, swojego psa i przyrodę. Szukałam obiektywu dla siebie, zaczynałam od 50 i dzisiaj zgadzam się z tym, że jasna 50 jest chyba najlepszym rozwiązaniem - daje ładny bokeh, ma AF.

U mnie trochę gusta ewaluowały, przeprosiłam manualne obiektywy, uczę się ich używać, ustawienie ostrości, to trening i kwestia wprawy, no i mają to czego szukam - plastykę i bokeh., który mnie strasznie kręci :mrgreen: Im bardziej w to wchodzę, tym bardziej mnie to wciąga. Ostatnio wstawiłam w psim wątku zdjęcia psów w ruchu robione Heliosem, jak dla mnie efekt zadowalający, a nawet lepszy inż wychodził mi z AF.

Ode mnie taka rada, że trzeba pytać mądrzejszych, słuchać rad ale słuchać też siebie, szukać swojej drogi. Masz ciekawe zdjęcia, widzę wpływy Alicji Zmysłowskiej :-) - fajnie Ci, to wychodzi.

rychu napisał/a:
Widzę to inaczej:
Jak tu nie kochać nas

A, to prawda. Zawsze możesz liczyć tu, na fachową pomoc. :-)
 
Anka936  Dołączyła: 23 Kwi 2015
KasiaMagda, zaczynałam od heliosów właśnie i owszem - bokeh jest cudowny, natomiast ustawianie ostrości nie było u mnie kwestią wprawy. Pentax potwierdza ostrość tylko w środkowym punkcie a mi takie kadry nie odpowiadają. Jeśli zaś chodzi o ostrzenie " na oko" - u mnie całkowicie odpada, ponieważ wada wzroku uniemożliwia mi rozróżnienie ostrych i nieostrych punktów w wizjerze :-P
A! I oczywiście, że nie można nie kochać forumowiczów :mrgreen:
 

Penteusz  Dołączył: 28 Mar 2012
Anka936 napisał/a:
nie można nie kochać forumowiczów :mrgreen:


I forumowiczek :-D
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
No, sam "mniód" na tej stronie wątku. :-)
 
Anka936  Dołączyła: 23 Kwi 2015
Penteusz napisał/a:
Anka936 napisał/a:
nie można nie kochać forumowiczów :mrgreen:


I forumowiczek :-D

Toż to oczywista oczywistość :-D

powalos, nie inaczej :D

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach