arekzg  Dołączył: 30 Wrz 2015
Jakaranda napisał/a:
pacha i pachwina

Pachwina, to bynajmniej służy do psikania się pod pachą

A wracając, to akłaparki mnie rażą. Skąd to się wzięło? Z akłariów, akłeduktów, czy z akłenów?
 

Jakaranda  Dołączyła: 28 Maj 2013
arekzg napisał/a:

A wracając, to akłaparki mnie rażą. Skąd to się wzięło? Z akłariów, akłeduktów, czy z akłenów?

Z akłenów wodnych :mrgreen:
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
arekzg napisał/a:
akłaparki mnie rażą
arekzg, to co, promujemy basenaria? ;-)
 
arekzg  Dołączył: 30 Wrz 2015
Ryszard napisał/a:
to co, promujemy basenaria? ;-)

basenaria ze 4 basenami, to kłarted, a z 5, to kłinted?

Dzieciakiem jeszczem byłem, jak rajdy zaczęło wygrywać Ałdi Kładro. Miało normalną skrzynie. Nie Ałtomatycznom.

[ Dodano: 2019-09-11, 23:03 ]
Jakaranda napisał/a:

Z akłenów wodnych :mrgreen:

Tałtolok sie znalas! :-P
My to wiemy, ale nie powiemy, osobą niewiedzącą :cry:
 

Iza  Dołączyła: 01 Paź 2007
PiotrR, dzięki za plakat. A prostą regułę stopniowania przekazał mi mój dziadek - wg przedwojennej szkoły.
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Elegancki, odpowiedni, ryzykowny, niebezpieczny, nowoczesny, impulsywny - według posiadanego przeze mnie słownika mają stopień wyższy prosty.
Z drugiej strony wiele krótszych przymiotników ma stopień wyższy złożony - spoisty, stylowy, parszywy, uroczy, chamski.

Więc nie o długość chodzi.
Udało mi się znaleźć ogólną zasadę mówiącą, że stopień wyższy prosty mają przymiotniki jakościowe, a nie mają go przymiotniki relacyjne. Przymiotnik relacyjny: "przymiotnik utworzony od rzeczownika, wskazujący na jakąś właściwość określonego przedmiotu poprzez jego związek z innym przedmiotem, np. drewniany".

Co by się zgadzało, z tym jednak utrudnieniem, że wiele przymiotników, które dziś intuicyjnie traktujemy jako jakościowe, pierwotnie było relacyjnymi i zachowało brak prostego stopniowania - np. chamski, uroczy, stylowy, parszywy - w dzisiejszym rozumieniu opisują cechy jak najbardziej jakościowe i stopniowalne, jednak utworzone zostały od rzeczowników (cham, urok, styl, parch), w związku z czym stopniują się tak jak drewniany, morski czy domowy.

No i oczywiście od przytoczonej ogólnej zasady są też wyjątki.

 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
Parszywszy jest elegantszy :-)
 

koralik  Dołączyła: 16 Sty 2009
szpajchel, drewnieńszy :mrgreen:
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
koralik, Twój przymiotnik jest parszywszy :-P
 

Kerebron  Dołączył: 10 Mar 2016
"Moja racja jest mojsza niż twojsza. Moja racja jest najmojsza!" :-D
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
PiotrR napisał/a:
np. drewniany"

O przepraszam, a widziałeś niektórych ludzi w tańcu? W tych wypadkach tylko stopień wyższy przymiotnika "drewniany" adekwatnie opisuje rzeczywistość.
 

apemantus  Dołączył: 08 Maj 2013
PK napisał/a:
W tych wypadkach tylko stopień wyższy przymiotnika "drewniany" adekwatnie opisuje rzeczywistość.

To o mnie!
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Toteż na podobne okazje te przymiotniki się stopniują, ale prawidłowo na sposób złożony - czyli "bardziej drewniany" i tak dalej. Pewnie dlatego, że z samej swojej natury nie są one stopniowalne - bo coś albo jest drewniane/morskie itp., albo nie jest - z drugiej w pewnych zastosowaniach stopniowanie się przydaje, bo ja mogę być w tańcu bardziej drewniany od kogoś innego, a foka, choć na lądzie wydaje na świat młode, jest jednak zwierzęciem bardziej morskim niż lądowym.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
PiotrR napisał/a:
Co do "zestawu głośnikowego" i "kolumny" to się muszę nie zgodzić, ponieważ w języku potocznym "kolumna" jest prawidłowym określeniem tego, o czym obaj myślimy. Nie można wymagać, żeby w rejestrze potocznym funkcjonowały wszystkie określenia z rejestrów specjalistycznych - na tym polega funkcjonowanie w języku różnych rejestrów. Dlatego, dopóki rozmowa nie toczy się na poziomie technicznym, można powiedzieć "śmigło" o wirniku śmigłowca (o którym można też powiedzieć "helikopter"). Można o dowolnym elemencie urządzenia sterowego jachtu powiedzieć "ster", chociaż to pod wodą, to "płetwa sterowa", a to nad wodą to "rumpel" lub "koło sterowe". Można mówić o "kłach" słonia, choć każdy biolog powie, że to są ciosy, i można powiedzieć, że zwierzęta trawożerne większość dnia spędzają na jedzeniu, choć przyrodnik znów poprawi, że na żerowaniu. I tak będzie w przypadku wielu wyrazów. Choć tu językoznawca mógłby poprawić, że wcale nie rozmawiamy o "wyrazach" tylko o "leksemach".
Niby tak, ale dochodzimy do tego, że dla gawiedzi koło to to samo co okrąg, śruba to to samo co wkręt, śrubka to to samo nakrętka, a klucz = śrubokręt.

Mimo wszystko lepiej dla nas będzie, jeśli postaramy się to rozróżniać.
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
Ryszard napisał/a:
parszywszy

A ten przymiotnik z kolei w stopniu wyższym zyskał spotęgowany wyraz, w stosunku do odmiany poprawnej- dzięki obecności pasożytniczych insektów.
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Gwiazdor napisał/a:
Mimo wszystko lepiej dla nas będzie, jeśli postaramy się to rozróżniać.
Każdy może rozróżniać, co chce, umie i - najważniejsze - co jest mu potrzebne. Wiele zależy od sytuacji. Rozwiązując zadanie z matematyki, dobrze rozróżniać koło od okręgu. Ale w języku potocznym to odróżnienie już nie jest takie oczywiste ani potrzebne. Zresztą nie tylko w potocznym. Równoleżnik jest z definicji okręgiem powstałym na powierzchni kuli ziemskiej przez przecięcie jej płaszczyzną prostopadłą do jej osi. Dwa z takich równoleżników (czyli okręgów) nauka nazywa kołami podbiegunowymi (również kręgami polarnymi, ale ta pierwsza nazwa jest prawidłowa i częściej używana). A przecież są to okręgi... Co za matoł je tak nazwał?
W mowie potocznej nie istnieje potrzeba odróżniania okręgu od koła, więc się na ogół nie odróżnia. Ktoś prosi ludzi, żeby się wzięli za ręce i zrobili koło - zrobią okrąg i w 99% przypadków to będzie właśnie to, o co proszącemu chodziło. A jeśli ktoś z poproszonych powie, że przecież miało być koło, to najczęściej też wie, o co chodzi, tylko popisuje się znajomością pojęć geometrycznych.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach