Soosa  Dołączył: 10 Kwi 2009
Przesiadka z K-5 na? K-5II, K-SII czy K-3II?
Cześć,

Dla odmiany chcę zostać w systemie bez względu na to jak dużo lepiej zdjęcia robi konkurencja. Na dzień dzisiejszy wciąż uczę się fotografii, chciałbym wyłącznie poprawić celność AF względem tego co oferuje K-5. Poradźcie na co się przesiąść? Może ktoś ma porównanie i może wyszczególnić różnice użytkowe pomiędzy K-5II, K-SII i K-3II?
Z tego co zdążyłem zaobserwować, K-3II zdaje się być następcą serii K-5, ma np. dodatkowy wyświetlacz. Czy pod kątem ogólnej funkcjonalności (własnie przykładowa szybkość i celność AF) któryś z tych aparatów wyróżnia się na tle pozostałych? Zakładam że K-5II jako najstarszy z trójki jest potencjalnie najsłabszym wyborem, ale biorąc pod uwagę różne historie/problemy techniczne z nowszymi puszkami - to stwierdzenie też może być nieoczywiste.

Z posiadanych szkieł to Sigma 17-50 f2,8, (to przy nim boli mnie celność AF, jednocześnie mój ulubiony obiektyw w fotografii przy sztucznym świetle/we wnętrzach) Pentax 18-135 (tylko fotografia plenerowa, f5,6 robi swoje, nie narzekam aż tak na AF ale i ruch mniejszy) i manual Penax 50 f1,7 którego traktuję jako eksperyment bo trafiam z ostrością jedno na dziesięć zdjęć ;).
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Soosa, tak sobie czytam i myślę, że problem tkwi w szklarni, a nie w puszce. Zamień 50 M na F, a będziesz Pan zadowolony. Co do Sigmy, cóż, jeżeli kalibracja nie pomogła to może inny egzemplarz, albo Tamron, albo sprzedaj jakis narząd i weź Pan Pentaxa. Jesteś chyba pierwszy z podobnym problemem :evilsmile:

[edit]
Zapomniałem: może wystarczą okulary? :mrgreen:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Puszki od K-5II mają dodatkowy, precyzyjniejszy czujnik dla szkieł o jasności 2.8 i jaśniejszych. On zdecydowanie poprawił precyzję działania AF.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
rychu napisał/a:
Jesteś chyba pierwszy z podobnym problemem

Nie pierwszy, tylko jeden z wielu. Przerabiałem wiele puszek Pentaksa. Każdy (nie licząc DLa z jego wybitnie powolnym i mało czułym autofokusem) miał totalny brak powtarzalności celności. Trafiała się seria w punkt, potem BF, po chwili FF. Rzecz się działa tylko i wyłącznie ze szkłami firmowymi (FA i DA). Lekarstwem był zakup Pentaksa K-5II, który trafiał za każdym razem idealnie w punkt, co wynika - jak powyżej pisze Piotr - z dodania precyzyjnego czujnika.
Odpowiadając na pytanie Soosa, jeśli chcesz mieć bezproblemową celność, wystarczy zamiana na K-5II. Plusy - ma wszystko to samo, co Twoja Kapiątka, wiec nie będziesz musiał się przyzwyczajać. W K-3 dodano nową matrycę 24MPxl (gorszą na wysokich czułościach od K-5) i przeprojektowano trochę ergonomię.
 
Soosa  Dołączył: 10 Kwi 2009
@Rychu - ja noszę normalnie okulary i zakładam że jest to jeden z powodów dla których nie mogąc dokladnie ustawić korekty w wizjerze, nie jestem też w stanie prawidłowo ocenić czy obraz jest ostry czy nie (tzn. z reguły wydaje się że jest ostry, na komputerze jednak okazuje się że nie tam gdzie chciałem).
@plwk - właśnie z tego względu wypisałem typowane aparaty.
@michu, dzięki za konkrety - o takie uwagi mi właśnie chodziło.
Dodam jeszcze, że wypatrzyłem w akceptowalnej dla mnie cenie 2,4 kPLN K-SII z kitem18-50 - stąd w zestawieniu pojawił się właśnie ten aparat. Minusem jest to że nie zagospodaruję dodatkowych akumulatorków od K-5. Plusem jest cena oraz to że obiektyw kitowy razem z K-5 zwyczajnie udałoby mi się pewnie sprzedać. K-3II też jest dostępny jako nowy aparat jednak budżet powyżej 4 kPLN to sporo a używek na rynku zbyt wiele nie ma.

Pytanie bonusowe - słyszał ktoś by Pentax/Ricoch zajmował się sprzedażą refurbów?
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Cytat
Pytanie bonusowe - słyszał ktoś by Pentax/Ricoch zajmował się sprzedażą refurbów?
tak. W Stanach.

[ Dodano: 2019-11-19, 12:59 ]
Czasem coś w Anglii się trafi.

[ Dodano: 2019-11-19, 13:00 ]
Ale są to pojedyncze egzemplarze.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Soosa napisał/a:
wypatrzyłem w akceptowalnej dla mnie cenie 2,4 kPLN K-SII z kitem18-50


Przesiadki z K-5 na K-S2 raczej nie polecam, jeśli ma to być jedyny aparat, chociaż w połączeniu z 18-50 to super zgrabny zestaw. Nie ta ergonomia, nie ten AF...
 
Soosa  Dołączył: 10 Kwi 2009
Kuba Nowak :-B

Czyli K-SII lepiej nie bo to jednak zauważalnie segment niższy, przynajmniej o połowę.
Pozostaje K-3II który jest potencjalnie gorszy w zakresie wyższych ISO od drugiego K-5II. Czy są jakieś zauważalne korzyści K-3II nad K-5II poza większą rozdzielczością matrycy?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wbudowany GPS (za to brak lampy wbudowanej), jeśli ktoś potrzebuje.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Ja akurat używam teraz zamiennie K-3 i K-70. Oba sobie bardzo chwalę. Pierwszy za "profesjonalizm", a drugi za kompaktowość.
W K-3 przydaje mi się gęstsza matryca, bo robię np. kadrowanie z ptaszkami.
 
Soosa  Dołączył: 10 Kwi 2009
Lampę mam zewnętrzną - ta imitacja przy aparacie tylko irytuje aniżeli stanowi jaką wartość dodaną więc przeżyję.
 

Trurl1954  Dołączył: 19 Maj 2013
Kuba Nowak napisał/a:
Ja akurat używam teraz zamiennie K-3 i K-70. Oba sobie bardzo chwalę. Pierwszy za "profesjonalizm", a drugi za kompaktowość.
W K-3 przydaje mi się gęstsza matryca, bo robię np. kadrowanie z ptaszkami.


Co to znaczy "gęstrza matryca"?
K-3 i k-70 maja 24 mpx...
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
K-70 też można kadrować :)
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Trurl1954 napisał/a:
Co to znaczy "gęstrza matryca"? K-3 i k-70 maja 24 mpx...


Gęstsza niż w przedmiotowym K-5 :idea:
Za to w K-3 migawka jest cichsza niż w K-70...
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
Kuba Nowak napisał/a:
Za to w K-3 migawka jest cichsza niż w K-70...


nie wiem czy to migawka czy lustro - ale jest głośno w K70
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Rivelv napisał/a:
jest głośno w K70
No, wali jak K-x. K20D jest cichszy, ale też bez przesady. Od K-7 Pentax pokazuje, co to znaczy kultura pracy :->
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Ryszard napisał/a:
No, wali jak K-x.

Dzieci tego i tak nie zauważają... żona też, bo jest nauczycielką ;-)
A w ogóle najcichszy to jest MF, w każdym modelu.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Kuba Nowak napisał/a:
A w ogóle najcichszy to jest MF, w każdym modelu.

Dopóki nie naciśniesz spustu, wtedy włącza się hałasujący zespół lustra i migawki. :mrgreen:
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
No tak, nie pozostaje nic innego jak przejść na bezlusterkowce...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jednocyfrowe są ciche.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach