badworm  Dołączył: 21 Lut 2009
Czy ktoś ma doświadczenia jeśli chodzi o zakup używanego Lightrooma 6? Jest kilka ofert tego typu na Allegro, wedle opisów jedyną niedogodnością jest brak członkostwa na koncie Adobe i niemożność wymiany danych w chmurze, co mi zupełnie nie przeszkadza. Pudełkowy LR6 jest już chyba niedostępny...
 
Cramin  Dołączył: 17 Lis 2019
Musiałbyś przeczytać licencję czy Adobe zezwala na odsprzedaż oprogramowania. Microsoft dostał w EU karę za zapisy dotyczące odsprzedaży ich systemów. Podobnie jak zakup gier na Steamie i innych platformach gier, gdzie kupuje się możliwość gry ale prawa do gry już nie.
Może być problem z samą aktywacją bo nie jesteś w stanie się uwiarygodnić, numer przypisany jest do innego konta Adobe, możesz być n-tym posiadaczem tego numeru seryjnego.
Ps. pozdrawiam jako nowy właściciel K3 :-o
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Gdzieś - nie pomnę gdzie - czytałem w sprawie LR 6, że można go sprzedać likwidując przed tym swoje konto na Adobe i oczywiście usunąć z niego licencję. Obecnie LR 6 można instalować na dowolnej liczbie komputerów, ale używać jednocześnie tylko na dwóch. Tych, które są aktualnie zalogowane do konta. Chcąc pracować na "trzecim" musimy się wylogować na którymś z tych dwóch. Sprawdzałem. Działa. Co więcej jeden może być z okienkami a drugi z jabłuszkiem. Pzdr.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Mam taki LR6 kupiony na allegro. Sprzedawała firma zajmująca się odsprzedażą używanego oprogramowania. Podpierali się zmianami w prawie UE i wyrokami sądów, gdzie stwierdzono, że odsprzedaż jest legalna.
Jedyny minus, to że nie mogę podpiąć klucza LR6 do swojego konta adobe. Przy instalacji podajesz normalnie CD Key który dostajesz oraz dane do konta adobe. Działa. Pobierz sobie jednak jak najszybciej instalkę LR6 z adobe.com, bo nie wiadomo kiedy im przyjdzie do głowy ją usunąć.
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Uważajcie na Adobe o-)

Kupiliśmy swego czasu w firmie kolejnego Photoshopa CS6, kiedy jeszcze były, ale u schyłku. Nowa, zapakowana wersja BOX. Bez problemu się zainstalowała, zarejestrowała itd. Sprzedawca z Allegro, na fakturę, ale ten co miał atrakcyjną cenę a nie z listy resellerów Adobe. Ale uznaliśmy, że skoro to nieużywany BOX to co za różnica.
Jeszcze końcem ubiegłego roku przeinstalowywałem tą kopię i również aktywowała się bez problemu.
Jakiś miesiąc temu znowu potrzebna była reinstalacja bo dysk padł. No i raz, że znaleźć instalkę na necie nie było łatwo bo Adobe swoje "schowało" - i musiałem wykopać to pudełko.
A dwa, że po wpisaniu klucza się zainstalował. Ale później przy kolejnym uruchomieniu stwierdził, że trial się skończył i żeby klucz podać. I po podaniu kolejnym wywaliło, że oprogramowanie jest nielegalne, kup sobie legalne.
Aha...
No to zadzwoniłem pod polski numer Adobe - pani tam sprawdziła klucz i powiedziała, że został "zawieszony", ale nie jest na pewno nielegalny. Niestety ona nie ma technicznej możliwości jego odblokowania i muszę albo na stronie Adobe na angielskim chacie albo pod anglojęzycznym numerem telefonu im te informacje przedstawić i odblokują. Ok...
Chatuję sobie i chatuję a tam gość mi w kółko regułki podaje, ze Adobe walczy z piractwem i blokują nielegalne klucze i dlatego przestał działać. I żeby mu podać dane sprzedawcy. Które oczywiście zweryfikował, że to nie jest autoryzowany partner Adobe. No cóż, po KRSie patrząc firemka się i tak zamknęła parę lat temu.
No to tłumaczę, że to był nowy BOX i co za różnica od kogo kupiony. Skoro tyle lat było ok i 11 miesięcy wcześniej było ok to dlaczego przestało? Nic się nie dowiedziałem, tylko, że Adobe zaostrza walkę z piractwem i blokuje kolejne nielegalne klucze. I żebym dochodził zwrotu pieniędzy od sprzedawcy u którego kupiłem. No i oczywiście, że promocję mają i żebym sobie kupił subskrypcję na CC.

I co? I tak musieliśmy zrobić. Dokupić kolejny CC zamiast tego CS6.
Co ciekawe, to pani z polskiego numeru Adobe nawet mi wysłała screena z jakiejś strony na której ona sprawdzała klucz. No i cała lista atrybutów odnoszących się do niego oraz najważniejszy "Expiration Date Tue, 02 Apr 2019 10:00:00 GMT" i error "The serial number expired on 2019-04-02T10:00:00Z".
Ona te wszystkie dane zinterpretowała, że jest legalny ale "przeterminowany" i że mi odblokują. A ci co mają taką moc stwierdzili tylko, że skoro jest expired, to znaczy, że został wycofany bo był nielegalny i dziękujemy.

Jak ja to interpretuję? Adobe za pomocą jakiejś metody typuje klucze nie kupione bezpośrednio u nich i kolejno blokuje. Jak się trafi ktoś, kto ma papier na to, że kupił od autoryzowanego partnera (swoją drogą na stronie to mają chyba tylko aktualną listę, a parę lat wstecz mogło to inaczej wyglądać) to mu odblokują.
A jak się trafi ktoś, komu zginął paragon/faktura albo kupił od kogoś kogo nie mają na liście to ma pecha i niech sobie teraz płaci 1800zł rocznie.
 

badworm  Dołączył: 21 Lut 2009
bbartlomiej napisał/a:
Mam taki LR6 kupiony na allegro. Sprzedawała firma zajmująca się odsprzedażą używanego oprogramowania. Podpierali się zmianami w prawie UE i wyrokami sądów, gdzie stwierdzono, że odsprzedaż jest legalna.
Jedyny minus, to że nie mogę podpiąć klucza LR6 do swojego konta adobe. Przy instalacji podajesz normalnie CD Key który dostajesz oraz dane do konta adobe. Działa. Pobierz sobie jednak jak najszybciej instalkę LR6 z adobe.com, bo nie wiadomo kiedy im przyjdzie do głowy ją usunąć.

Dzięki za info! A możesz podać nazwę tego sprzedawcy? Jest kilka firm oferujących używanego Lightrooma 6 na Allegro.

Generic, Adobe też ma swoje za uszami i to, o czym piszesz, to kolejny temat. Z wersją abonamentową też są niezłe jaja, o czym Ewa Prus napisała u siebie na blogu: https://www.ewaipiotr.pl/...o-z-abonamentu/
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Proponuję, by posty na temat licencji Adobe wydzielić z tego wątku - mają one interesujący charakter i szkoda, by się zagubiły w meandrach poszukiwań wywoływarki.

Kilka lat temu kupowałem od użytkownika prywatnego używany pakiet Elements (Shop+Premiere) poprzez Allegro. Wówczas bardzo ważną rzeczą było dokonanie transferu licencji. Dokument można było pobrać ze strony Adobe (choć oczywiście jest głęboko zakopany), wypełnić i przesłać do Adobe. W naszym przypadku zadziałało doskonale i trwało coś około 1 dnia.
Ponieważ było to w 2014 roku, nie mam pojęcia, czy nadal obowiązuje. Warto sprawdzić i bezwzględnie nagabywać sprzedającego do tego kroku. Dokument nazywa się Transfer of license, tutaj zaś jest przedstawiona całą procedura:
https://helpx.adobe.com/pl/x-productkb/policy-pricing/transfer-product-license.html
 

badworm  Dołączył: 21 Lut 2009
Wedle informacji uzyskanych od sprzedawcy, nie ma obecnie wymogu przenoszenia licencji. Zapisy na stronie Adobe zdają się to potwierdzać:

Jeżeli sprzedasz lub przekażesz oprogramowanie firmy Adobe osobie indywidualnej lub firmie, możesz również przenieść odpowiednią licencję. Przekazanie licencji pozwala nowemu właścicielowi na zarejestrowanie oprogramowania w swoim imieniu.

Jeśli dobrze rozumiem, to mamy tutaj dobrowolność przeniesienia licencji i w związku z tym przy odsprzedaży żadna ze stron nie jest do tego zobligowana.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Ale dalej jest napisane, że przekazanie licencji pozwala na rejestrację oprogramowania. Wydaje mi się, że obecne oprogramowanie Adobe nie będzie działało bez rejestracji, co najwyżej w formie triala. Oczywiście na 100% nie jestem tego pewien, tym niemniej kupując nie ryzykowałbym .
 
soyer76  Dołączył: 22 Lis 2014
W tej chwili są dwie aukcje z fakturą bez VAT i jedna gdzie sprzedający wystawia fakturę VAT.
Ma to znaczenie z punktu widzenia Adobe lub legalności?
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
soyer76 napisał/a:
W tej chwili są dwie aukcje z fakturą bez VAT i jedna gdzie sprzedający wystawia fakturę VAT.
Ma to znaczenie z punktu widzenia Adobe lub legalności?

Jak opisałem wyżej - nie ma.
Nawet z fakturą, jak sprzedający nie jest na liście ich partnerów to jak im się zachce to zablokują i idź dochodź swego u tego co ci sprzedał.
 

badworm  Dołączył: 21 Lut 2009
Zastanawiam się na ile mogłoby pomóc w sytuacji opisanej przez Ciebie zablokowanie Lightroomowi łączności z internetem już po instalacji.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Michu, reinstalowałem mojego LR6 tydzień temu. Po instalacji podajesz serial, konto Adobe i się uruchamia normalnie. Jedynie nie mam go w "zakupionym oprogramowaniu" czy jakoś tak na koncie online. Polecam chomikować instalki ze strony Adobe, bo nie wiadomo kiedy znikną.

Na Allegro kupowałem od sprzedawcy GLOBAL_SOFT i ma obecnie w ofercie LR6, chyba nawet w tej samej cenie co kupowałem.
Cytat
Produkt sprzedawany zgodnie z art. 4 ust. 2 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/24/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie ochrony prawnej programów komputerowych (wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 3 lipca 2012 r. w sprawie C-128/11), wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 26 sierpnia 2015 r. sygn. akt KIO 1712/15, wyrok BGH w sprawie modelu licencyjnego Adobe z 11.12.2014 (I ZR 8/13, GRUR 2015, s. 772), art. 4 ust. 2 dyrektywy 2001/29/WE oraz art. 51 ust. 3 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

https://www.relicense.eu/...resentation.pdf

Informujemy, że zgodnie z obowiązującymi na terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego zasadami odsprzedaży licencji na programy wystarczające są następując warunki:

- pierwotne wprowadzenie oprogramowania do obrotu nastąpiło na obszarze Unii Europejskiej za zgodą osoby, której przysługują prawa autorskie (w postaci fizycznego nośnika danych lub przez udostępnienie w Internecie),

- udzielenie licencji na oprogramowanie nastąpiło jako świadczenie wzajemne w zamian - za wniesienie opłaty, umożliwiającej posiadaczowi praw osiągnięcie rekompensaty odpowiadającej wartości gospodarczej kopii oprogramowania,

- licencja przewiduje nieograniczone w czasie korzystanie z oprogramowania,

- pierwotny licencjobiorca usunął swoje kopie programu w czasie odsprzedaży.
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
badworm, nie wiem jak LR, ale Photoshop CS6 działał bez problemu do momentu ponownej instalacji. Dopiero wtedy się skomunikował z serwerem i okazało się, że się zrobił nielegalny.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach