toLL  Dołączył: 27 Cze 2007
K100D i Metz 36 C-2
Witam wszystkich forumowiczów. Wprawdzie jest to mój pierwszy post, ale czytam forum już od dłuższego czasu.

Pytanie jak w temacie. Było już parę wątków gdzie wspominano tę lampę, ale chciałbym uzyskać 100% odpowiedź. Czy Metz 36 C-2 będzie działał z kasetką (oczywiście zgodnie ze swoją funkcjonalnością czyli własną automatyką)? Żadnych "złych" napięć na stopce, które mogłyby zaszkodzić aparatowi?


Pozdrawiam
Rafał
 

MORKO  Dołączył: 25 Mar 2007
Wszystkie znaki na niebie i ziemi mówią, że Metz 36 C-2 będzie działał z K100D, nic się nie powinno spalić ani w lampie, ani w aparacie.
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
toLL, zerknij jeszcze tutaj dla wszelkiej pewności:
http://www.metz.de/photo_...dapter.143.html
klik na Archiv mit weiteren Blitzgeräten otwórz dokument pdf, na 12 i 13 stronie jest pentax, poszukaj w nagłówki tabelki swoją lampę i bądź pewny
 

toLL  Dołączył: 27 Cze 2007
no ale w tej tabelce są starsze lampy zamieszczone. Jest model 36 CT-2 ale czy to to samo co 36 C-2?

Na tej samej stronie w zalecanych dla kasetki lampach nie ma mojej:

mecablitz 76 MZ-5 digital
mecablitz 45 CL-4 digital
mecablitz 54 MZ-4 / 54 MZ-4i
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
wersja CT ma wymienne adaptery, a twoja nie, to chyba jedyna różnica. A nie masz czasem instrukcji obsługi, tam powinna być informacja o napięciu na stopce, albo sam zmierz, albo idź do pierwszego lepszego zakładu naprawy rtv i poproś o zmierzenie napięcia
 
ka_thy  Dołączyła: 06 Lut 2007
Grzegorz ładnie opisał swoje użytkowanie Metza z Kasetką
http://pentax.org.pl/view...ighlight=#76355
 

LukD  Dołączył: 25 Wrz 2006
piotr_luk napisał/a:
wersja CT ma wymienne adaptery, a twoja nie, to chyba jedyna różnica.

Oj chyba nie... Wyglądają zupełnie inaczej, CT to "stary dobry" Metz, a C-2 przypomnia Tumaxa z rodziny 880.

piotr_luk napisał/a:
A nie masz czasem instrukcji obsługi, tam powinna być informacja o napięciu na stopce

Nie wydaje mi się.

piotr_luk napisał/a:
albo sam zmierz, albo idź do pierwszego lepszego zakładu naprawy rtv i poproś o zmierzenie napięcia

To najprędzej. Ale z tego co pamiętam to Tumaxy/Soligory z tej rodziny miały około 5V.
Pozdr.
 

toLL  Dołączył: 27 Cze 2007
LukD napisał/a:
To najprędzej. Ale z tego co pamiętam to Tumaxy/Soligory z tej rodziny miały około 5V.
Pozdr.


Rzeczywiście wychodzi około 5V (sam sprawdzałem miernikiem). Czyli powinno być ok. Zresztą po przeczytaniu wypowiedzi Grzegorza który używa tej kombinacji, jestem już spokojny.

Dziękuję wszystkim za pomoc.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
toLL, możesz sprawdzić czy w trybach Av i M działa automatyka. Wg mnie powinna działać ale z wypowiedzi Grzegorza wynika, że cos jest nie tak.
Muszę kupić jakąś lampkę i zastanawiam się również nad tą.
 

toLL  Dołączył: 27 Cze 2007
Napisz co dokładnie mam sprawdzić.

Narazie zrobiłem tak: na aparacie ustawiłem Av i F11. Cyknąłem fotkę na każdym trybie A lampy (żółty, zielony, czerwony) nie zmieniając nic na aparacie. Lampa za każdym razem świeciła inaczej. Tak samo na M.

Czy to wystarczy?

Podesłałbym fotki ale jestem w hotelu i temat zdjęć raczej nieciekawy.... (hotel za tani...)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Nie o to mi chodzi. Dla ustawionego ISO (np. 200) przy ustawieniu kolejnych programów zmieniaj przesłonę na właściwą dla danego programu i rób fotkę. Jeśli jest wszystko OK to wszystkie te fotki powinny być naświetlone mniej więcej jednakowo.
 

toLL  Dołączył: 27 Cze 2007
plwk napisał/a:
Nie o to mi chodzi. Dla ustawionego ISO (np. 200) przy ustawieniu kolejnych programów zmieniaj przesłonę na właściwą dla danego programu i rób fotkę. Jeśli jest wszystko OK to wszystkie te fotki powinny być naświetlone mniej więcej jednakowo.


mówisz i masz. Tryb Av, ISO 800 - przy ISO 200 czerwony program wychodzi F2,8 czyli poza zakresem aparatu.

Żółty, F22: http://toll.nazwa.pl/k100d/IMGP0173.JPG
Zielony, F11: http://toll.nazwa.pl/k100d/IMGP0174.JPG
Czerwony, F5,6: http://toll.nazwa.pl/k100d/IMGP0175.JPG

Co Ty na to? Wg mnie chyba działa.

EDIT: argawen dzięki, nie doczytałem. Teraz chyba jest ok?

 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
toLL, Ło rany. Szybko wrzuć te fotki na zewnętrzny serwer. Zara ci admini to zmiotą.
Przeczytaj o zamieszczaniu zdjęć na forum.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Dzięki, właśnie o coś takiego mi chodziło.
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
LukD napisał/a:
piotr_luk napisał/a:
A nie masz czasem instrukcji obsługi, tam powinna być informacja o napięciu na stopce

Nie wydaje mi się.

Rozumiem, że masz instrukcję przed sobą, bo w mojej (ściągniętej na ta okazję z metz.de) stoi jak wół: Niederspannungzündung

LukD napisał/a:
C-2 przypomnia Tumaxa z rodziny 880.

chyba raczej tumax przypomina c-2 :shock:

[ Dodano: 2007-06-28, 22:36 ]
toLL, dogadasz się z tą lampą, LukD swego czasu dogadywał się (jeszcze za czasów minolty) nieźle z tumaxem, a to było chyba trudniejsze
 

LukD  Dołączył: 25 Wrz 2006
piotr_luk napisał/a:
LukD napisał/a:
(...)Nie wydaje mi się.

Rozumiem, że masz instrukcję przed sobą, bo w mojej (ściągniętej na ta okazję z metz.de) stoi jak wół: Niederspannungzündung

Skoro tak, to sorki, odwołuję :-)
piotr_luk napisał/a:
LukD napisał/a:
C-2 przypomnia Tumaxa z rodziny 880.

chyba raczej tumax przypomina c-2 :shock:

Historycznie z tymi lampami o "popularnym kształcie typu Cobra ;-) " to było tak (przynajmniej z mojego punktu widzenia):
Na początku był Soligor DG-340AZ, którego używałem z Minoltką na fotocelę i własną automatykę.
Potem wyszły lampy Tumax z rodziny 880 (zarówno na fotocelę, jak i dedykowane TTL) i tu już do Minoltki miałem TTL.
Potem na ebay'ach zaczęły się pojawiać znane kształty pod markami Cobra, Digital i coś tam jeszcze.
Na końcu zacząłen widywać Metze w tejże stylizacji.
Gdzieś w międzyczasie jeszcze Nissin wszedł w ten trend. Tylko nie całkowicie, chyba srebrne wstawki jakieś dodał.

Czy to wszystko tłucze jedna brygada skośnookich, czy ta stylizacja zyskała taką popularność - tego nie wiem. Domyślam się jedynie, że to pierwsze.
Dlatego też z mojego punktu widzenia to Metz przypomina Tumax'a.

toLL, własna automatyka jest całkiem gites - mój stary Star(blitz) też tak pracuje i nie narzekam. Tylko żona narzeka, bo w trybie P nie da rady ;-)

Pozdr.
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
LukD napisał/a:
Czy to wszystko tłucze jedna brygada skośnookich

Trudno się z tym niezgodzić :lol: , ale w innym wątku jest dyskusja na temat tumaxa, którego chyba używałeś z minoltą, mógłbyś coś tam skrobnąć o swoich doświadczeniach

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach