Gemini7  Dołączył: 16 Gru 2007
Pentax k 1 stuka
Witam. Mam pewien problem. Zakupiłem ostatnio k1 i zauważyłem, że w czasie poruszania aparatem na boki coś jakby przesuwa się w środku. Czy jest to normalne? Czy jest to może związanie z SR-em, albo poziomicą? Nigdzie nie mogłem znaleźć na ten temat informacji.
 

TM_Mich  Dołączył: 08 Wrz 2009
Słynny paluszek Filipinki ;)
 

Gemini7  Dołączył: 16 Gru 2007
TM_Mich, hej. Czyli jednak SR. Trochę mnie to zdziwiło, bo w k20d takiego zjawiska nie miałem, a też przecież rzuca matrycą. Czyli nie mam się tym przejmować?
 

foto  Dołączył: 03 Maj 2013
Też się wystraszyłem, jak zakupiłem. APS-C ma mniejszą matrycę i tego nie słychać. W K-5IIs może minimalnie. W FF już słychać ;-)
 

Gemini7  Dołączył: 16 Gru 2007
W ogóle to dzięki za odpowiedzi. Przyjrzałem się właśnie swojemu k20d i rzeczywiście też tam stuka, ale na tyle cicho, że przez tyle lat użytkowania go tego nie zauważyłem. W k1 jest to dosyć wyraźnie, ale rozumiem, że wielkość sensora i tego "gimbala" za tym stoi.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Zawsze było słychać. Wystarczy wrzucić w wyszukiwarkę "Pentax stuka". Historia sięga dekady wstecz. Wynika z tego, że Filipinka stuka paluszkiem albo paluszek stuka Filipinkę.
 

Gemini7  Dołączył: 16 Gru 2007
Ok dzięki. Szukałem w wyszukiwarce, ale widocznie źle jej użyłem. Jeszcze jedno mam pytanie i z ręką na sercu przeszukiwałem na różne sposoby, może nie umiem wystarczająco zdefiniować problemu, więc proszę o wyrozumiałość. Mianowicie na górnym boku rejestruje mi się czarny pasek, coś jakby ramka. Nigdy nie spotkałem się z tym w poprzednich korpusach Pentax'a. Myślałem, że to przez pixelshift, ale w normalnym trybie też jest ten ciemny brzeg widoczny. Może macie jakiś pomysł jak się tego pozbyć, może coś przeoczyłem w ustawieniach? Na dole podaję link z przykładowymi zdjęciem. Pozdrawiam.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Nie powinno tego być.
 

Gemini7  Dołączył: 16 Gru 2007
Też tak się mi wydaje, w każdym razie niepokoi mnie to, bo sprzęt jest nowy, nieużywany. To jest jedyny problem, jaki z nim mam właściwie.

[ Dodano: 2019-12-23, 17:41 ]
Ok udało mi się zindetyfikować błąd. Nie jest to wina aparatu, a jedynie programu do rawu. Gdy zrobiłem konwersję z pozycji korpusu i wysłałem przez wifi do komputera to zjawisko się nie powtarza. Przepraszam za kłopot i pozdrawiam.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach