Cramin  Dołączył: 17 Lis 2019
Styki dają komunikację pomiędzy body a obiektywem, można ustawiać przesłonę, działa automatyka i np. można strzelać lampą z pomiarem światła. Mieszek ma większy zakres niż pierścienie i jest on wygodniejszy przy zmianie odwzorowania. Tam miałeś czasy 1/6400s? Jak tak to czemu aż 1600ISO?
Jakie wartości przesłony? Czy otwarty na maks bo nie ma pierścienia przysłon? Na jakiej ogniskowej?

Co do odwzorowania to do 550zl ciężko znaleźć obiektyw 1:1. Z podanych Pentax-M 50mm czy 100mm są bardzo dobre i ostre, miałem oba. Nic im nie brakuje dlatego że nie są 1:1.
 
Prorok  Dołączył: 28 Sty 2015
Cramin, nie ma czegoś takiego jak "przesłona". Szanujcie troszkę nazewnictwo.
 
PiotrK.  Dołączył: 30 Maj 2017
Daro666, masz na ogólnie znanym portalu aukcyjnym którego nazwy nie wymieniamy (nie wiem dlaczemu ale się nie wychylam) w tej chwili Cosinę 100 3.5 macro z AF i stykami za 410PLN
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Daro666 napisał/a:
Zastanawia mnie jaka jest różnica między tanimi a droższymi markowymi pierścieniami pośrednimi pomijając styki

Jedynie jakość wykonania i dopasowanie. Niedawno kupiłem komplet Hama za 80zł - są kapitalne. Ale to do stacjonarnej zabawy, makro stricte mnie nie pociąga. Mieszek fajna sprawa, koniecznie na szynie umożliwiającej zmianę dystansu, ale w warunkach domowych. terenie nie wyobrażam sobie takiej zabawy.
 
Cramin  Dołączył: 17 Lis 2019
Pisane z telefonu, jedną przesłonę poprawiłem druga przysłona została.
Cosina jest bez soczewki dającej 1:1, ale styki i AF dodają obiektywowi więcej możliwości.
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Prorok napisał/a:
Cramin, nie ma czegoś takiego jak "przesłona". Szanujcie troszkę nazewnictwo.

Te wyrazy są zamienne
https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/przeslona-czy-przyslona;8369.html
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
kojut napisał/a:
Te wyrazy są zamienne

Wg podpiętego linku, w przyrządach optycznych przysłona.
 

duzyalf  Dołączył: 07 Lip 2017
Wtrącę swoje 3 grosze do tematu :-P
Sam zaczynałem swoją przygodę z makro z mieszkiem i sobie chwalę te rozwiązanie, bo tanio i całkiem dobrze. Totalnie nie zgodzę się z przedmówcą, że do terenu mieszek się nie nada. Nada się (dowód w moim wątku fotograficznym), jest to dobre narzędzie edukacyjne no i nie szkoda sprzedawać jak makro nas nie pociągnie. Podpiąć można chyba każdy obiektyw, ale sam zauważyłem, że lepiej pracuje się ze stałką. W moim przypadku był to Pentax M-135/3.5 i Pentax A-50/1.7. Mniejszy daje większą skalę odwzorowania i małą odległość ogniskowania, dlatego lepiej pracowało mi się na 135mm. Jak już wiadomo co z czym się je i czego się oczekuje od obiektywu makro, to wtedy wybór jest łatwiejszy. Od siebie polecam Kirona (i wszystkie jego klony) 105/2.8, to już górna półka i można dorwać za około 800zł.
 

cristof  Dołączył: 03 Sty 2011
Czy jest istotna różnica pomiędzy smc FA 50 mm macro 2,8 a wersją F (wiem, że są trochę droższe)?

Czy na forum można powiesić zapytanie o chęci kupna czegokolwiek, jest tu jakaś giełda, której nie widzę?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
cristof napisał/a:
Czy na forum można powiesić zapytanie o chęci kupna czegokolwiek, jest tu jakaś giełda, której nie widzę?

Nie można. Zostało to ujęte w regulaminie, który powinieneś przeczytać, przy okazji rejestracji na forum.
 

galex  Dołączył: 02 Cze 2006
Gwoli ścisłości - w 2011 (to wtedy rejestrował się cristof) giełda działała...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Czyli nie śledzi zmian na forum. Oj niedobrze. :mrgreen:
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Dobrze, że w ogóle zagląda, bo "społeczność" chyba się mocno kurczy...
 

cristof  Dołączył: 03 Sty 2011
Byłem w systemie - potem nie byłem - teraz nieco nostalgicznie będę znowu.
Szkoda, że grupa się kurczy a ożywiające funkcjonalności jak giełda usuwacie.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
cristof, pochwal się czasami jakimś zdjęciem, bo to forma zanikowa tutaj.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
cristof napisał/a:
ożywiające funkcjonalności jak giełda usuwacie

Ożywiające kontakty administracji z organami wymiaru sprawiedliwości. :-/
 

cristof  Dołączył: 03 Sty 2011
plwk napisał/a:
Ożywiające kontakty administracji z organami wymiaru sprawiedliwości. :-/
no tak, wspołczuję...

[ Dodano: 2020-05-12, 10:47 ]
Wracając do tematu :) brać SMC FA 50 mm macro 2,8 czy walczyć o SMC F 50 mm macro 2,8 ?
 
Prorok  Dołączył: 28 Sty 2015
Ja brałbym FA, F to chyba kosmiczne ceny, a podejrzewam, że w obrazku różnicy nie dostrzeżesz.
Nie wiem czy to nawet nie jest ta sama konstrukcja.

Może Grześ się pojawi i coś dopowie.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Wg Dimitrova, formuła optyczna taka sama. W serii "F" zapewne jest mniej plastiku i to chyba będzie jedyna różnica. A ponieważ jest opinia, że "F" są solidniejszej budowy to i cena rośnie niewspółmiernie. Brać FA i będzie ok.
 

mh2012  Dołączył: 05 Wrz 2012
Jak na mój gust FA 50 jest wystarczająco "pancerny" i solidny. Poza tym, że fajny obrazek daje.
Chociaż na żywo nie miałem okazji porównać do serii F (i dlatego się wypowiadam).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach