zloty_2000  Dołączył: 27 Wrz 2010
dybon napisał/a:
Potrzebowałem pralko-suszarki, i taką kupiłem.
Wszelkie inne sugestie były bezsensowne dla mnie bo właśnie pralko-suszarki szukałem..


Rozumiem Cię, że mając miejsce na jeden sprzęt na niego się zdecydowałeś by było Ci wygodniej. Cała dyskusja i sugestie miały pokazać różnice i problemy pojawiające się przy tych sprzętach.

dybon napisał/a:
Zdecydowały po pierwsze kryteria wymiarów, potem cena.
Co do energooszczędności...... Wszystko obija się o grosze.
1kWh to ok 0,30 zł, a 1l H2O ~0,01 zł.


Tak rozbija się o grosze w stosunku do pojedynczej jednostki, ale... Z życia wzięte. U mojej Mamy jak zaczęły się "modne" i dostępne LED'y zakupiłem cały pakiet żarówek i wywaliłem wszystkie tradycyjne żarniki. Efekt? Porównanie zużycia prądu rok do roku wyszło na -20%. Drugie - Mama miała duży plazmowy TV i był się zepsuł. Po wymianie na (rozmiarowo taki sam) TV w technologii LED przy następnym rachunku wyszło, że zaoszczędził on 10% energii (gdybym wiedział wcześniej, że tyle ten stary "żre" to bym go wywalił dawno).

Koniec-końców patrząc w rachunki za prąd mojej Mamy po zmianach okazało się, że w roku zostaje zaoszczędzone 250-300PLN na samym prądzie.

Jak wcześniej pisałem różnica zużycia to trochę ponad 3kWh na jeden pełny cykl na niekorzyść pralko-suszarki (pranie+suszenie) co daje około 1PLN na cykl. Zakładając rocznie 175 cykli to na samym prądzie jest różnica 175PLN.
Naprawdę czasem warto na początek sprawdzić zużycie, potem ceny sprzętu a na koniec zobaczyć, czy dopłata 200-300PLN do bardziej oszczędnego nie zwróci się nam już po roku czy dwóch.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
zloty_2000 napisał/a:
Jak wcześniej pisałem różnica zużycia to trochę ponad 3kWh na jeden pełny cykl na niekorzyść pralko-suszarki (pranie+suszenie)
Jak już pisałem faktyczne zmierzone u mnie zużycie energii na jeden cykl prania z suszeniem to poniżej 2kWh, więc oszczędność 3kWh z powodu wyższej sprawności urządzeń to bajka.

Wszystko bada się według jakichś wytycznych, ale nie zawsze dokładnie takie programy/ustawienia się stosuje w praktyce. Podobnie jak ze zużyciem paliwa w cyklu testowym, które w rzeczywistości okazywało się mocno różne. ;-)

[ Dodano: 2020-05-25, 22:39 ]
zloty_2000 napisał/a:
Po wymianie na (rozmiarowo taki sam) TV w technologii LED przy następnym rachunku wyszło, że zaoszczędził on 10% energii (gdybym wiedział wcześniej, że tyle ten stary "żre" to bym go wywalił dawno).
Tu wchodzimy w dosyć płynny zakres subiektywnej oceny, czy oba sprzęty są tak samo dobre/przyjemne/tej samej jakości. Wiele osób woli dopłacić za coś biorącego więcej prądu, ale działającego lepiej (np. wzmacniacze w klasie A :-P ).
Na szczęście w przypadku pralki i suszarki IMHO dosyć łatwo to ocenić.

dybon, miłego i bezawaryjnego użytkowania. :-B

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach