lukaszszcz  Dołączył: 03 Paź 2014
Tanie macro
Witam,

Czy udało by się wyrwać jakies tanie dedykowane macro, tak max do 200zł? gdzieś koło 100mm i 1:1 na manualu? I takie które będzie współpracowało dobrze z K5II

Coś konkretnie możecie polecić? Tylko OLX, allegro, chyab że ktoś tutaj ma na sprzedaż to priv :)

Ma być do akwarystyki, ale może i coś innego kiedyś.
 
allthatshewants  Dołączył: 05 Cze 2017
lukaszszcz, nie ;-)
Dedykowanego szkła z taką skalą odwzorowania nie znajdziesz. Ale w okolicy tej ceny powinieneś znaleźć pierścienie pośrednie przenoszące automatykę przesłony lub telekonwerter. W obu przypadkach musisz się jednak liczyć z utratą światła. Musisz znaleźć dodatkowe jego źródło. Najlepiej jakaś lampa pierścieniowa. Z ali?
Chyba, że jakieś pierścienie odwrotnego mocowania i helios...? To byłoby chyba najtańsze rozwiązanie. Ale czy optymalne? Nie wiem, nie mam porównania.
 

krzychu1979  Dołączył: 17 Wrz 2011
Niewiele powyżej budżetu można znaleźć Pentaxa-M 50/4, ale ma on skalę odwzorowania 1:2. Żadnej setki Macro że skalą 1:1 nie znajdziesz. Szczerze mówiąc porządne pierścienie pośrednie ze stykami ciężko będzie w tej cenie znaleźć.
Pomyśl nad 50/4, może na papierze nie wygląda to imponująco (światło, skala odwzorowania) ale jest ostry i na pewno przyjemniejsze w użytkowaniu niż protezy w stylu najtańszych pierścieni pośrednich czy odwrotnego mocowania. Nie wiem tylko jak się sprawdzi w akwarystyce ze względu na niewielką odległość przedniej soczewki od fotografowanego obiektu.
Jest jeszcze Cosina 100/3.5 za niewygórowane (jak na obiektyw macro) pieniądze, ale i tak musiałbyś niemal podwoić budżet.
Nie wiem jak z dostępnością i cenami tych obiektywów na polskim rynku, ale na ebayu nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem jakiejś okazji.

Edit: z ciekawości sprawdziłem ebay i :shock: pięćdziesiątka o której pisałem chyba ostatnio stała się kultowa albo (co bardziej prawdopodobne) sprzedający powariowali z cenami. Ja swoją zarówno kupiłem jak i sprzedałem gdzieś w okolicach 200-220 złotych w komplecie z pudełkiem i skórzanym twardym etui. Teraz za taki zestaw wołają sobie pięć razy tyle!!!
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Zastanawiam się, czy rzeczywiście potrzebny Ci jest obiektyw makro. Jeśli robisz zdjęcia rybom, roślinom itp., to "zwykły" obiektyw powinien wystarczyć. Chyba, że chcesz robić zdjęcia narybku i szczegóły typu łuski, oczy itp. Twoja sigma i "kit'owiec" mogą być rzeczywiście za ciemne, a 35-tka za szeroka, ale może wystarczy jasna, manualna 50-tka?
 

lukaszszcz  Dołączył: 03 Paź 2014
W pierścienie się raczej niechcę bawić. Może w ostatecznosci. A oprócz tego co w sygnaturze to mam jeszczę SMC Pentax DA 2.4 35mm AL. Światła to by mi raczej wystarczyło bo świeci lampa z akwa.

Duża będzie różnica między 1:2 a 1:4? Bo z 1:4 mam Sigmę 70-300 macro, ale nie jestem z niej w ogóle zadowolony. I boję się, że 1:2 to też nie będzie to.
A gdyby odpuścić 100mm i było by np ciut mniej?
I druga opcja to jaki byłby najtańszy wg pierwotnych założeń?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Nie wiem jakie masz oświetlenie w porównaniu do tego jakie występuje na ekspozycjach w ZOO. W Płocku robiłem w akwarium zdjęcia *istDL-em z "kitem".
 
allthatshewants  Dołączył: 05 Cze 2017
lukaszszcz, wydaje mi się, że Twoja sigma 70-300 ma jednak odwzorowanie 1:2, a nie do 4.
 

lukaszszcz  Dołączył: 03 Paź 2014
To w razie czego oświetlenie sobie zwięszę, gdyby coś jednak mało było

allthatshewants, masz rację, Sigma ma 1:2

To już nawet kitowy ma z etgo co widzę 1:2.94 to tym bardziej przynajmniej 1:1 :)

Już sam nie wiem.
 
allthatshewants  Dołączył: 05 Cze 2017
lukaszszcz,
Sigma jest dość ciemnym szkłem, spróbuj sobie dobrze doświetlić obiekt, ustabilizować aparat, użyj wbudowanego wyzwalacza by zminimalizować ryzyko drgań, albo kup pilot.
Próbuj, kup pierścienie, tc. Jeśli nie uznasz, że to przydatne po prostu sprzedasz. Na pewno w cenie 200 zł nie masz co liczyć na szkło ze skalą 1:1.
 

lukaszszcz  Dołączył: 03 Paź 2014
A jakie pierścienie byście polecili? I wtedy z którym z moich obiektywów go używać? np z 35mm 2.4?
 
allthatshewants  Dołączył: 05 Cze 2017
lukaszszcz, biorąc pod uwagę spadek światła przy pierścieniach, z tego co masz chyba da35 najlepiej się sprawdzi. Choć ma on bardzo wąski i słabo wykonany pierścień ustawiania ostrości. Może być Ci ciężko...
A co do samych pierścieni: najlepiej te z automatyką przysłony. Ale to może być ponad budżet. Szukaj nawet bez "styków". Tylko raczej nie plastikowych jakie obecnie widzę na "alle".

P.s. Może jednak rozważ sprzedaż sigmy, dorzuć parę groszy i weź normalne makro? ;-)
 

lukaszszcz  Dołączył: 03 Paź 2014
Idealnie dla mnie to chyba właśnie jakiś pentax 1:1 2.8 i do tego pierścienie :), ale prawie 2k za używke, nierealne

Sigma już jest na sprzedaż, ale ma ryse na brzegu szkła, nie wpływającą na jakość i może być ciężko żeby było to opłacalne.

Ja się nie znam na pierścieniachi w ogóle dlatego pytam o jakieś konkrety. Może być też ponad budżet to się zastanowię nad opłacalnością. Jak już kupie to raz a dobrze i na lata.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
lukaszszcz napisał/a:
Jak już kupie to raz a dobrze i na lata.

no kolego, to się z całą pewnością nie zmieścisz w zaplanowanym budżecie. Za obiektyw na lata, trzeba niestety wyłożyć sporą gotówkę. Najtaniej to chyba Tamron SP AF 90/2.8 Di MACRO ewentualnie Irix 150 mm f/2.8 MACRO 1:1. Ten drugi to obiektyw z manualnym ostrzeniem. Cena nowych to ok. 2000 zł. Chyba, ze poszukasz używek. Powodzenia życzę.
 
allthatshewants  Dołączył: 05 Cze 2017
Tamron 90 był (jest?) ostatnio na "alle" za c/a 720 zł. I to była mega okazja. Rzadko się takowe ceny spotyka. Choć nie pamiętam dokładnie stanu. Tak jak pisze powalos, jeśli faktycznie nie zainwestujesz, chyba będziesz mieć makro protezę i możesz nie być do końca zadowolony. Niestety, dobre makro kosztuje...
 

lukaszszcz  Dołączył: 03 Paź 2014
Żona mnie zabije jak tyle wydam :), za 2300 jest pentax, który jest mniejszy i lżejszy.

Ale teraz to na 99% pierścienie do kupienia. Tylko co konkretnie?
 
allthatshewants  Dołączył: 05 Cze 2017
lukaszszcz, raczej linku z konkretną ofertą nie dostaniesz ;-) napisane masz już wyżej czego szukać. Pierścienie występują (tylko?) w rozmiarach 17, 20 parę i 36 mm, z tego co pamiętam. Musisz pod ich kątem śledzić internet. Tylko cierpliwie ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jakiej wielkości te ryby, że szukasz 1:1?
 
allthatshewants  Dołączył: 05 Cze 2017
Ikra? :mrgreen:
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Jakoś sobie nie wyobrażam abyś z pierścieniami dał radę fotografować ruchliwe rybki . Przy pierścieniach też trzeba mocno domykać aby ryba załapała się w GO . W cenie założonej ( do 200 zł ) masz obiektywy z af np. Pentax smc F 35-70 lub F 28-80 które mają tryb pseudo - macro i minimalną odległość od obiektu 25-30 cm co przy maksymalnych ogniskowych już powinno wystarczyć . Z manualnych jest całkiem niezły SMC A 35-70/4 z min odległością 25 cm oraz bardzo dobry optycznie Tamron Adaptall (17A ) 35-70 F3.5 . Wpisz w google hasło RAYNOX DCR-250 . Na pierwszej stronie masz ciekawy artykuł z wykorzystaniem praktycznym tego konwertera na kitach Fuji . Kiedyś gdy fociłem swoje akwariowe rybki z powodzeniem wystarczał kompakt z małą matrycą . AF to jednak przydatna rzecz przy fotografii poruszających się obiektów .
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
lukaszszcz, poszukaj na ebay'u Tamronów 90mm, ale w starszych wersjach. To nie będzie 200zł, ale myślę, że warto rozważyć :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach