Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
Pixel Shift Resolution - wywoływanie RAW-ów
Zrobiłem serię zdjęć rożnych przedmiotów, wykorzystując tę funkcję.
Wiadomo, że aparat wykonuje kolejne 4 ujęcia i łączy ostatecznie w jedno.
I wszystko jest OK dopóki nie zabiorę się do wołania RAW -a.
Jako wywoływarki używam od lat ACR dołączonego do Photoshopa.
Ale ACR ignoruje tę funkcję. Jak napisano na stronie Adobe "Funkcja Dynamic Pixel Shift Resolution nie jest obecnie obsługiwana. Podczas otwierania zdjęć zrobionych w tym trybie wyświetla się tylko pierwsze ujęcie nieprzetworzonego pliku obrazu.".
Spróbowałem więc dołączonego do aparatu programu Digital Camera Utility.
Owszem, Pixel Shift Resolution jest obsługiwany, ale sam program to jakieś kalectwo jest. Prymitywne i straszliwie wolne. Z nieukrywaną irytacją śledzę posuwający się żółwim tempem pasek postępu po każdym ruchu suwaka. A tych z kolei jest tyle co kot napłakał. Nie mam Lightrooma, bo nigdy go nie potrzebowałem - poza tym już firma Adobe dość pieniędzy u mnie zarobiła, bo przecież calutką suitę onegdaj u nich zakupiłem.
Stąd też moje do Was pytanie: znacie jakąś ciekawą alternatywę programową, by swobodnie RAW-y z wymienioną funkcją wywoływać?
Dodam tylko już na marginesie, że wywołane zdjęcie zapisane w tiffie to "zaledwie" 207 mega 8-) . Aparat widoczny w stopce (nie, nie analog :-P .)

 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
RAWtherapee chyba to obsługuje.
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
Będę sprawdzał. Może jeszcze coś?

[ Dodano: 2020-06-26, 13:19 ]
plwk napisał/a:
RAWtherapee chyba to obsługuje.


Ściągnałem, zainstalowałem. On mi się nawet podoba! I wyglada na to, że faktycznie obsługuje - gdy wrzuciłem RAW-a z Pixel Shift to on m.in. mi wyświetla coś takiego"Pixel Shift/4 klatka/", czyli to zbiorcze i ostateczne :-)
Dzięki, :-B plwk
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Penteusz, a który ACR? To zostało dodane później – cyt.: „Lightroom 6.1.1/ Adobe CC 2015.1.1”, tutaj jest dokładna tabela: https://helpx.adobe.com/pl/camera-raw/kb/camera-raw-plug-supported-cameras.html

Używałem tego i wydawało mi się, że wszystko jest OK. Nie obsługiwany jest jedynie tryb Dynamic Pixel Shift.
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
Samp napisał/a:
Nie obsługiwany jest jedynie tryb Dynamic Pixel Shift.


Widać, że chyba nie czytałeś tego co napisałem. Chodzi właśnie tylko o tę funkcję (a właściwie jej brak w ACR), a podany przeze mnie cytat w otwierającym wątek poście pochodzi ze strony, którą zalinkowałeś.
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
OK. Można zmienić temat wątku z „Pixel Shift Resolution” na „Dynamic Pixel Shift Resolution”, skoro o to chodzi.
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
A w instrukcji, jak i w menu aparatu funkcja ta figuruje jako (dokładny cytat):
"Rozdz. z przes. pikseli"
Założyć nowy wątek? ;-)
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Dla chętnych dwa pliki w pełnym rozmiarze po wywołaniu w DCU i RT 5.8.

pixelshift.zip

Trzeba przyznać , że RT potrafi więcej wycisnąć z takiego rawa od firmowego softu...

Może ktoś wrzuci coś z pełnoklatkowego K-1? Chętnie porównałbym ilość detali z większej matrycy w stosunku do tego co oferuje APS-C ?
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
No i dodatkowo zadanie dla osób z sokolim wzrokiem znajdź zająca na zdjęciu które wyżej wrzuciłem ;-)
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Markus, po wejściu na podanego linka przenosi mnie, ale nijak nic nie da się ściągnąć. Po kliknięciu na download przenosi dalej na jakieś inne bzdety
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Dziwne, mi to otwiera nowe okno i pokazuje możliwość zapisu pliku zip.
Może spróbuj w innej przeglądarce?
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
W Firefox pierwszy link z zippyshare się otwierał w przeglądarce systemowej Windows 10 faktycznie jakieś bzdety...
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Opera i zippyshare bez problemu ściągnąłem.
Mam wrażenie, że nie tyle wyciąga więcej co inaczej wyostrza, pentaxowy DCU jest w tym słaby. Jeśli mnie pamięć nie myli (ostarnio używam głównie DXO) jest opcja microcontrast, która wyostrza dużo lepiej.

Szarak biegnie w cieniu, tuż nad czarnym, zaoranym polem. 8-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach