kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
Troche potestowalem i zglupialem. Z 28-ka Pentaxa najwyrazniej widac ta roznice na klinie. Troche rowniez to widac ze 135-tka. A na przyklad 28-ka od tamrona jest prawie idealna. 50-tka od Industara przechodzi na drugi zakres i przeostrza.

Mam jeszcze drugie analogowe body - Ricoh XR-P zakupiony na forum. Mysle, ze MX moze leciutko bardziej sie "rozjezdza" na klinie przy nieskonczonosci. Ostatecznie uznalem, ze z MX wszystko gra. Moze kiedys spotkam fotografa jakiegos to poprosze zeby sprawdzil na swoim sprzecie i powiedzial co mysli.

Mam takie dwa pytanka:
1. asklop, napisales o justowaniu. 28-ka od Pentaxa rzeczywiscie ma jakies problemy. Moze 135-tka tez. Czy to tylko problemy z leciutkim niedoostrzaniem na nieskonczonosc (co mnie za bardzo nie rusza, poniewaz i tak niesk. zmiesci sie w glebii ostrosci)? Czy moze tez oznacza to problemy z optyka i wiaze sie tez ogolnie gorszymi osiagami szkla (rozdzielczosc, kontrast etc.)?

2. Porownujac MX z Ricoh zauwazylem, ze Ricoh ma o wiele jasniejsza matowke. Czy to normalne ze MX ma tak ciemna matowke (moj MX ma taka z klinem poziomym)? Czytalem w instrukcji, ze sie je wymienia, wiec moze ta moja to taka "entry level" :-P . Jak to wyglada u Was? Wymienial ktos z Was matowke w MX na jasniejsza?

Pozdrawiam
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
kierdel napisał/a:
napisales o justowaniu. 28-ka od Pentaxa rzeczywiscie ma jakies problemy. Moze 135-tka tez. Czy to tylko problemy z leciutkim niedoostrzaniem na nieskonczonosc (co mnie za bardzo nie rusza, poniewaz i tak niesk. zmiesci sie w glebii ostrosci)? Czy moze tez oznacza to problemy z optyka i wiaze sie tez ogolnie gorszymi osiagami szkla (rozdzielczosc, kontrast etc.)?


moim zdaniem nie masz sie czym przejmowac. raczej na pewno nie oznacza to gorszych osiagow obiektywu, a po prostu nie ostrzy na nieskonczonosc albo przelatuje ja. Justowanie w serwisie zajmuje 15-30 minut i kosztuje 50 zl. Sam to przerabialem z 16/2,8 od Zenita. No moim zdaniem nie warto sie tym przejmowac.

co do MX to leciwy korpus w porownaniu do Ricoha i dlatego jest ta roznica w jasnosci.
 

DDspeed  Dołączył: 03 Wrz 2007
kierdel napisał/a:
Wymienial ktos z Was matowke w MX na jasniejsza?


Pasują matówki od LXa, podobno jaśniejsze, ale musisz wziąć pod uwagę, że pomiar światła jest robiony na matówce i jej zmiana na jaśniejszą spowoduje jego niepoprawne działanie.
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
DDspeed napisał/a:
musisz wziąć pod uwagę, że pomiar światła jest robiony na matówce i jej zmiana na jaśniejszą spowoduje jego niepoprawne działanie.

Rozumiem. Zatem daje spokoj z wymianami matowek. Teraz musze zapolowac na akcesoria (nie mam pokrowca ani paska)

Chcialbym wyprobowac tez winder. Ale jest tez cos takiego jak "motor drive". To teraz glupie pytanie: Wiecie jaka jest roznica miedzy "winder" a "motor drive"?
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Z tym nieostrzeniem na nieskończoność to jeszcze oprócz matówki winowajcą może być zły kąt ustawienia lustra.
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
kierdel napisał/a:
Chcialbym wyprobowac tez winder. Ale jest tez cos takiego jak "motor drive". To teraz glupie pytanie: Wiecie jaka jest roznica miedzy "winder" a "motor drive"?

Winder jest maly i ciagnie 2 kl/s, motor duzy, ale zapiernicza 5 kl/s. Polecam katalogi MX-a, np. ponizszy (haslo Pentax):
http://www.pentax-manuals.com/literature/mx.pdf
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
Fajny link, dzieki! Wyglada na to, ze matowka w moim MX to ta z oznaczeniem: SC-1.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Cytat
Pasują matówki od LXa, podobno jaśniejsze, ale musisz wziąć pod uwagę, że pomiar światła jest robiony na matówce i jej zmiana na jaśniejszą spowoduje jego niepoprawne działanie.
Nie podobno, tylko naprawde. Jesli chodzi o pomiar, ta roznica w jasnosci jest jednak pomijalna. Jasnosc to tylko wrazenie. Wynika ono z tego, ze matowki do LX'a sa mniej "ziarniste" i bardziej kontrastowe - stad ten efekt. Niestety ciemne i szerokie szkla "winietuja" na matowce. Na przyklad z 28/3.5 mialem winiete na matowce, a z 50'ka mialem jak w LX'ie.
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
kierdel napisał/a:
DDspeed napisał/a:
musisz wziąć pod uwagę, że pomiar światła jest robiony na matówce i jej zmiana na jaśniejszą spowoduje jego niepoprawne działanie.

Rozumiem. Zatem daje spokoj z wymianami matowek. Teraz musze zapolowac na akcesoria (nie mam pokrowca ani paska)


Nie ma sie co przejmowac, roznica pomijalna ale dla spokoju zawsze mozesz korekte na slale ustawic - np uzywajac filmu iso400 ustawiasz iso 320 i luzik...

Co do windera, paska i pokrowca - cos bym tam znalazl jakby co:-) Mysle, ze matowke takze:-)

Pzdr
Spinner
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
piotrecius napisał/a:
Z tym nieostrzeniem na nieskończoność to jeszcze oprócz matówki winowajcą może być zły kąt ustawienia lustra.

O to to. Ustawiam na niesk, gorna polowka rastra jest krystaliczna, a na dolnej leciutko faluje.

W zasadzie jest to rzecz pomijalna (widoczna na b duzych odleglosciach i ciezko dostrzegalna). Pewnie zaprawiony w bojach fotograf nawet by tego zjawiska nie przepuscil do swiadomosci, a taki nieopierzony foto-amator jak ja to sie do wszystkiego potrafi przyczepic :-)

Spinner, Co do akcesoriow - dziekuje za informacje, zapukam do ciebie na PW.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Odgrzebię temat. Teraz pora na coś większego:
http://www.pentaxforums.c...entax-67-a.html

;)
 

ravw  Dołączył: 08 Lip 2013
model aparatu MX do sklejenia
 

k33l  Dołączył: 20 Lut 2010
I pojawią się na allegro całkiem dobrze utrzymane MX :D
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
 

Rychubil  Dołączył: 01 Sie 2012
Moje mini Pentaxy
Wracając do tematu, to też mam swojego małego MXa i nie tylko więc dodaję kilka fotek moich mini gadżetów.
http://www.fotosik.pl/u/rychubil/album/1655691
W obu przypadkach obiektywy są odczepiane od korpusów, których szerokość wynosi 43 mm oraz 45 mm.
Zdjęcia niestety robione były bez użycia statywu, dlatego często brakuje większej głębi ostrości.
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
A ja swoje dwa + szklarnię właśnie planuję sprzedać: jeden czarny, jeden srebrny. Trochę szkoda :-) Bo to kapitalny aparat jest...
 

pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
A ja właśnie zakupiłem jednego ;-) z dataścianka... ;-)

MX to taki korpusik, że jak ktos raz go weźmie do reki, to już niekoniecznie chce się go pozbyć... a jesli nawet taki szalony pomysł wpadnie do głowy to mus go jak najszybciej odzyskać / odkupić ;-)
 

Rychubil  Dołączył: 01 Sie 2012
pawgra napisał/a:
A ja właśnie zakupiłem jednego ;-) z dataścianka... ;-)

MX to taki korpusik, że jak ktos raz go weźmie do reki, to już niekoniecznie chce się go pozbyć... a jesli nawet taki szalony pomysł wpadnie do głowy to mus go jak najszybciej odzyskać / odkupić ;-)

No i coś w tym jest. MX ma klimat, tak jak Olek OM1, którego miałem już dwa razy (z powodów finansowych musiałem sprzedać) i będę chciał go kiedyś raz jeszcze kupić, bo chodził bezszmerowo niczym bezlusterkowiec.
Teraz kupiłem naleśnika 40mm do MXa i wygląda bardzo kompaktowo ale mam ochotę na jakiś dobry kompakt ze stałą ogniskową i manualnymi ustawieniami.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Rychubil napisał/a:
Teraz kupiłem naleśnika 40mm do MXa i wygląda bardzo kompaktowo
Mój podstawowy zestaw górski. Mały, lekki, wszystkomający.


MX ma niestety to do siebie, że jak gdzieś widzę ogłoszenie o sprzedaży, to momentalnie chcę go kupić. Nie to, żeby mi jeden nie wystarczał...

... mam trzy i nadal choruję na chęć posiadania następnych :evilsmile:
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Cytat
MX ma niestety to do siebie, że jak gdzieś widzę ogłoszenie o sprzedaży, to momentalnie chcę go kupić.
Wiem co czujesz. Mam 2. O mały włos nie kupiłem trzeciego od Dady :-P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach