aka  Dołączył: 22 Gru 2016
Pentax Z-1 potwierdzenie ostrości
Dawno mnie tu nie było więc witam ponownie wszystkich! Podpinam do Z-1 manualny obiektyw Cosiny ze światłem 4.5-5.6 i potwierdzenie ostrości nie działa. Wg instrukcji do 5.6 powinien działać - jak jest w praktyce, jakie macie doświadczenie? Z jaśniejszymi obiektywami potwierdzenie działa (do 3.8 sprawdzone). Wg światłomierza światło obiektywu raczej odpowiada deklarowanemu - gdzie tkwi diabeł?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
aka, a ta Cosina ma pozycję "A" ? Musiałbym sprawdzić czy działa to potwierdzenie z obiektywami bez tej pozycji ale nie mam w tej chwili baterii. Pamiętam tylko,że przy manualnych obiektywach należało dość wolno kręcić pierścieniem ostrości.
 
aka  Dołączył: 22 Gru 2016
Nie ma. To jest obiektyw bez styków (http://allphotolenses.com/lenses/item/c_3716.html). Potwierdzenie działa z Pentaksemi M i A - sprawdziłem. Podejrzewam, że instrukcyjne f=5.6 na wyrost napisane zostało. Z Cosiną nie działa nawet przy f=4.5. Na potwierdzenie słuszności mojego podejrzenia potrzebne jest sprawdzenie na innym korpusie z ciemnym obiektywem, a taka para pewnie nie występuje w przyrodzie zbyt często. Ciekawe, że z Pentaksem F w trybie manualnym przy f=4.5 potwierdzenie działa.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
aka, teraz wszystko jasne. Od strony bagnetu obiektyw musi zwierać styki. Musisz podłożyć kawałek folii alu lub zedrzeć zaczernienie bagnetu Cosiny na wysokości styków.
 
aka  Dołączył: 22 Gru 2016
powalos, no i działa! Myślałem do dziś, że te styki i piny to działają mechaniczne.... Ta Cosina ma bagnet i przyległości plastykowe, ale starannie wykonane. Nakleję docelowo folię na fragment przykrywający styki. Dzięki za pomoc - pozdrawiam.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Cieszę się i powodzenia w użytkowaniu Z-1. To rewelacyjny aparat. Też miałem, ale zostawiłem sobie Z1p.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach