Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
[K-3] Przekrzywiona płaszczyzna matrycy?
No w końcu dotarło do mnie, że to nie moje obiektywy są nieostre, lub że AF jest aż tak słaby. Wydaje mi się, że matryca w moim K-3 jest przekrzywiona względem swojej naturalnej płaszczyzny, co powoduje, że jedna część zdjęcia jest nieostra. Spotkaliście się z czymś takim?

Tutaj przykład, to są dwa wycinki z jednego zdjęcia:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jestem stary, mój wzrok jest słaby, nie widzę o co chodzi.
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
plwk napisał/a:
Jestem stary, mój wzrok jest słaby, nie widzę o co chodzi.

Czubki drzew i góry w tle: po lewej ostre, po prawej nie.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jak wygląda cały kadr?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Marku, też obejrzałem w powiększeniu i nic złego nie widzę. No może to z prawej jest ciut mniej ostre. najlepiej byłoby gdybyś pokazał całą klatkę i wtedy może by się coś...
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
To jest panorama, czy fragment kadru?
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
plwk napisał/a:
To jest panorama, czy fragment kadru?
Fragment kadru. Obiektyw przymknięty do f/8.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Na czym ustawiałeś ostrość?
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
Na tej linii drzew. Zaznaczam, że ze wszystkimi obiektywami jakie mam rezultaty są podobne.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Aparat nigdy nie spadł? Bagnet jest dobrze dokręcony, nic się nie poluzowało?
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Gdyby to było na jednym szkle to przestawiona os optyczna, ale jeśli wszystkie to możesz mieć rację, że matryca jest minimalnie odchylona.
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
plwk napisał/a:
Aparat nigdy nie spadł? Bagnet jest dobrze dokręcony, nic się nie poluzowało?
Aparat pewnie spadł i to nie raz, ale z takich "rozsądnych" wysokości. Bagnet przed robieniem tego zdjęcia specjalnie dokręciłem, żeby nie było, że był luźny.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
Tylko tak sobie myślę, że skoro matryca jest sztywna i prosta to efekt nieostrości powinien być widoczny też z lewej strony, chyba że pionowa os wokół której jest przestawiona matryca nie przechodzi przez środek, a jest bliżej lewej strony kadru. Wtedy lewa miescilaby się w polu, a prawa od pewnego momentu już nie.
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
M.K, też o tym myślałem.
Spróbuję jeszcze zrobić zdjęcia z wyłączoną stabilizacją. Może to jest jakiś trop.
 

M.K  Dołączył: 26 Sie 2007
To jest na pewno trop. Stabilizacja może być z jednej strony nadgorliwa i ciągnie całość.
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Miałem takie cuda z tamronem 17-50 ale przy używaniu bocznych punktóf AF . Przy centralnym było o.k. Spróbuj zrobić podobny kadr w trybie LV
 

TM_Mich  Dołączył: 08 Wrz 2009
Miałem taki problem w K-10. Po wysłaniu do serwisu okazało się, że uszkodzeniu uległ jeden z elektromagnesów odpowiedzialnych za stabilizację matrycy. Koszt naprawy przewyższał koszt aparatu.
 

foto  Dołączył: 03 Maj 2013
A przypadkiem matrycy nie przestawiłeś w K-5 i K-1 można ją przesuwać
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
TM_Mich napisał/a:
Miałem taki problem w K-10. Po wysłaniu do serwisu okazało się, że uszkodzeniu uległ jeden z elektromagnesów odpowiedzialnych za stabilizację matrycy. Koszt naprawy przewyższał koszt aparatu.
No to rzeczywiście mogę mieć smuteczek. Stabilizacja matrycy to bardzo przydatna rzecz, bo często robię zdjęcia jak jest ciemniej.

foto napisał/a:
A przypadkiem matrycy nie przestawiłeś w K-5 i K-1 można ją przesuwać
Sprawdzę, ale wydaje mi się, że nic nie ruszałem.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach