Mirek  Dołączył: 12 Cze 2006
Dlaczego Pentax??
Witam.
Ostatnio chodze po różnych forach fotograficznych i zbieram informacje nt lustrzanek - chce sobie sprawić drugą lustrzankę w życiu (pierwszy był Zenit, zamieniony swego czasu na cyfrowego kompakta). Cena zakupu z obiektywem "kitowym" - do 3000 zł. W podanej cenie na różnych forach doradzają Canona 350D, Nikona 50D, Minoltę D5. Olympus jest wymieniany rzadziej, a o Pentaksach się nie wspomina. Na tym forum miłośników Pentaxa jest moc i może wyjaśnicie mi jakie przewagi te aparaty mają nad innymi, a co im brakuje. Postem tym nie chcę wzniecać wojen systemowych. Chcę informacji od użytkowników. Cenowo Pentax jest OK (odpowiednik istDS pod marką Samsung można kupic poniżej 3000 zł.), więc może mnie przekonacie.
Pozdrawiam
Mirek[/center]
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Re: Dlaczego Pentax??
Mirek napisał/a:

[...]
może wyjaśnicie mi jakie przewagi te aparaty mają nad innymi, a co im brakuje.


Pamietaj, ze ile ludzi - tyle opinii, a wybrac bedziesz musial sam.

Moje 3 grosze (plusy i minusy *ist DSa, ktorego mam i nawet czasami uzywam):
Plusy:
+ Wizjer. Ja lubie widziec, co fotografuje. Jak w sklepie zajrzalem w 350D, lub D50, to sie zalamalem. Minolta 5d jest OK, porownywalna do Pentaksa.
+ Wspolpraca z manualnymi, starszymi szklami. Teraz np. mam Vivitara Series 1 105/2.4, (skala makro 1:1) - wszystko mi z nim dziala, tak jak trzeba (KA) - pokaz mi system, gdzie za $70 kupie prawdziwe szklo makro i nie bedzie to jakis rzeznik na m42 wyrwany z Zenita.
+ Wspolpraca z lampami w starym TTLu (DL, i jego Samsungowy odpowiednik tego nie maja, tylko DS) - zaden inny system tego nie ma.

+/- plus/minus - wielkosc. Jest maly, ale poreczny. Wszystko dzieki bardzo dobrze wyprofilowanemu, wygodnemu gripowi. C 350D jest podobnej wielkosci, a mam wrazenie, ze mi zaraz z reki wypadnie. N D50 ma tez za plytki uchwyt. A minus dlatego, bo jednak, jak pomacalem C 20D, albo N D200, to jednak poczulem, ze moze byc duzo lepiej :-) . No ale to troche inna polka.

Minusy:
- Slaby AF.
- Brak dedykowanego gripa z battery packiem.
- Brak systemowego szkla AF 85/1.8. Zobaczymy po ile bedzie nalesnik DA 70/2.4....
- Jesli chcemy uzywac PTTLa z lampami, to mamy bardzo ograniczny wybor modeli.

Jak sie zdecydujesz na Pentaksa, to poczekaj na K100D - bedzie mial stabilizacje matrycy, czyli to co juz ma Minolta 5D.
 

jacekzom  Dołączył: 20 Kwi 2006
Za Jarkiem, wizjery w D50, i 350D to jakis zart w porownaniu do Ds. Ten kto wybral 350D, napewno nigdy nie patrzyl w Pentaxa. Poza tym jest jeszcze jedno...jak to by bylo gdyby wszyscy pstrykali Canonami lub Nikonami, lub jezdzili tylko Corollami, Focusami, czy Golfami. Nie ma marek/modeli jedynie slusznych. Dlatego ja mam Pentaxy... i jezdze Multipla.
Co AF...dla mnie dziala normalnie, czyli dobrze.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
jacekzom, a jam amm pentaxy i citroeny - obecnie XANTIA :-P
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
Nie tak dawno przechodziłem podobne rozważania
- Canon, Nikon - wszytsko fajnie dopóki nie zaczniemy porównywać cen szkieł. Aby kupić jakieś względne szkło do Canona (oprócz plastikowego ale niezlego 50/1,8) to ceny idą w tysiące. A lustro kupuje się również po to aby zmieniać szkła. Canon i Nikon dają na starcie tani korpus z tanim kitem (nie wiem jak nikonowy ale canonowy to się rzeczywiście do niczego nie nadaje) - ale potem sobie liczą sporo za szkła. Również Sigmy i inne Tamrony są relatywnie droższe.
- Olympus - mnie zniechęcił crop x2. Trudniej o szkła - praktycznie brak oferty firm niezależnych. Nie wiedziałem wtedy że Leica będzie coś wypuszczać - ale to chyba niewiele zmienia.
- Minolta - no to była rzeczywiście konkurencja która kusiła stabilizacją i możliwością sterowania zdalnej lampy lampą wbudowaną. Ale wtedy przejął ich Sony i nie było wiadomo co dalej. Teraz trochę się wyjaśniło i dochodzi perspektywa szkieł CarlZeiss.

Ale koniec końców wygrał Pentax - gabarytami, wygodą, tanimi starymi szkłami, tanimi nowymi szkłami, tanimi lampami

[ Dodano: 2006-06-12, 18:53 ]
Oczywiście mówię o amatorskich zastosowaniach za przystępną kasę, Przy innych kryteriach może być inaczej.

[ Dodano: 2006-06-12, 18:58 ]
Szkoda tylko że wykastrowali symulator przysłon - można by bić pokłony przed pentaxem
 

MKw  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ja sobie pozwole na wymienienie jeszcze jednej zalety o ktorej malo kto mowi a ja uwzam ja za bardzo istotna ;-)
Mialem juz pare urzadzen na dedykowane akumulatory i mimo tego ze sa nadal sprawne z braku zasilania moge sobie nimi tramwaje zatrzymywac. Dlatego zasilanie z paluszkow w Pentaxach bardzo mi pasi :-P
Pozatym niech ktos wymieni choc jedna marke do ktorej mozna kupic nowy obiektyw z gwarancja i wcale nie najgorszy za 199 pln ???
 

JN  Dołączył: 24 Kwi 2006
Cytat
Pozatym niech ktos wymieni choc jedna marke do ktorej mozna kupic nowy obiektyw z gwarancja i wcale nie najgorszy za 199 pln ???


Fotobasia rlz;p

Ja kupując patrzyłem tylko na to!! Albo przede wszystkim na ceny szkieł, bo widziałem, ze mnie skusi na dokupywanie i jakiś "rozwój"... i tu Pentax jest super... bo jak ktoś nie ma kay, to może kupić tanie, kiepskie szkło z bagnetem K... i tez robić... a z czasem wymienić na ładne stałki... i generalnie szkieł jest dużo... i nawet jakieś burżojki-reporterki sie znajdą... polecam i zachęcam do Pentaxa... mimo, żem laik...
 
Mirek  Dołączył: 12 Cze 2006
Witam
Dzięki za zainteresowanie tematem. Jeszcze go podrążę.

Jarek Dabrowski napisał:
"Minusy: - Slaby AF."

Na czym ta słabość polega? Kiedys w Foto-Video było porównanie pięciu lustrzanek. O Pentax'ie napisano że wyostrzył bez problemu na szarą kartkę. Mam w tej chwili kompakta i ostrzenie w ciemnieszych warunkach jest mordęgą (czasem niemożliwe do uzyskania). W związku z tym wydaje mi się, że ostrzenie każdej lustrzanki to będzie rakieta.

Canin napisał:
"- Minolta - no to była rzeczywiście konkurencja która kusiła stabilizacją i możliwością sterowania zdalnej lampy lampą wbudowaną. Ale wtedy przejął ich Sony i nie było wiadomo co dalej. Teraz trochę się wyjaśniło i dochodzi perspektywa szkieł CarlZeiss"

Z Sonym-Minoltą się wyjaśniło, ale znając ceny Sony to wydaje mi się, że długo nie spadną do wyznaczonej granicy.

Wiem, że jakośc fotek nie zależy od aparatu, tylko od kombinacji fotorafujący-obiektyw-aparat. Czy odejmując pierwsze ogniwo można zdjęciom z Pentaxów coś zarzucić? Może aparat jest tak wymagający, że początkujący użytkownik będzie miał problem sobie z nim poradzić?

Pozdrawiam
Mirek
 

jacekzom  Dołączył: 20 Kwi 2006
Mirek, ale z Ciebie filozof.... Pomacaj sprzet, kup co Ci najbardziej pasi, i zacznij robic zdjecia.
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
Mirek napisał/a:
Na czym ta słabość (AF) polega?

Pentax ma AF na tzw śrubokręt (silnik jest w korpusie i kręci obiektywem przez taki włąsnie śrubokręt w bagnecie. Inne marki często również mają silnik w korpusie do tańszych obiektywów (Nikon), lub całkiem z niego zrezygnowano (Canon). Silnik w obiektywie jest zwykle lepiej zestrojony z obiektywem - no i można (za większe pieniądze) kupić obiektyw z silnikiem USM który ostrzy szybciej, delikatniej, ciszej.
A do Pentaxa chyba nie ma obiektywów z silnikiem w szkle, tym bardziej USM (może te na zamówienie). Co do precyzji AFa to nie mam mu nic do zarzucenia, a z kompaktem szybkości to nie ma co porównywać. Tak czy inaczej - nie kupuje się aparatu z katalogu - i tak musisz iść pobawić się różnymi - zobaczysz różnicę (przy okazji zobaczysz jak żle się trzyma 350 :)
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
fafniak - witaj w rodzinie pentaxa i citroena, ja mam co prawda saxa, ale bardziej zgrywa się z gabarytami DL-a :)

Mnie do zakupu pentaxa skłoniła głównie możliwość doczepiania starych stałek, również m42. Na początku chciałem robić tylko z M42, bo miałem kilka starych, ale niestety w terenie sie to nie sprawdza, z uwagi na upierdliwość wykręcania przejściówki,, i od razu po 2 tyg musiałem przedmuchać matrycę
Dokupiłem więc za małe pieniądze 50-tkę i zooma SMC A i kita
co do autofocusa - rzeczywiście przy słabym oświetleniu gubi się czasami, ale po to jest świetny wizjer żeby momentalnie wyostrzyć ręcznie, poza tym jakoś żadko używam af
poza tym dla mnie jest najładniej wykonany - mały, proste, klasyczne wzornictwo
 

Ramon  Dołączył: 11 Maj 2006
"W związku z tym wydaje mi się, że ostrzenie każdej lustrzanki to będzie rakieta." Są zauważalne różnice -byłem w sklepie, ciemno nie było a Minolta 5d która wcale zła nie jest chodziła wyraźnie słabiej. Oczywiście w typowej sytuacji różnicy w zasadzie nie ma ale ot poprostu skierowałem obiektyw na swoją dłoń oddalając ją i przybliżając -AF canona był zdecydowanie lepszy. Jak jest w pentaxie -nie wiem :( wniosek -trzeba sprawdzić.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
FraZa, - saxo to fantastyczna mala rakieta :mrgreen: - jezdzilem :-)

Co do sensownosci zakupu pentaxa.....to jezeli ma to byc zarobkowe i reporterka to albo poczekaj na K10D(?) albo kupuj canona
Jezeli foty rodzinne/plenerowe/artystyczne - bierz pentaxa tu AF nie bedzie tak przeszkadzal a dostaniesz mniej plastikowe foty niz z CMOS-a
 
marucha  Dołączył: 22 Kwi 2006
Witam

Może ja też wtrącę się do dyskusji :mrgreen:
Po mniej-więcej 12 latach przerwy w foceniu, zaczęło mnie to męczyć. Zastanawiałem się nad róznymi aparatami (firmami). Po przewertowniu wieeeeelu stron, forów itd. itp. wybór padł na Pentax'a.
Dlaczego?
1. wizjer,
2. pomiar punktowy (fakt, przełączanie rodzaju pomiaru mogłoby być "bardziej" po ręką, ale nie jest tak źle),
3. podgląd GO,
4. współpraca z m42 (łącznie z potwierdzeniem ostrości), co prawda na razie nie korzystam ;-) , ale dobrze mieć taką możliwość,
5. zasilanie - w awaryjnej sytuacji kupujesz alkaiczne AA i focisz (ponad 100 fotek zrobisz - przetestowane),
6. dobrze siedzi w łapie
i wieeeeele innych zalet 8-)

Tak na marginesie - zobaczcie jak ludzie walczą o potwierdzenie ostrości z m42 dla Canon'a:
http://www.allegro.pl/ite...z_ostrosci.html

I to by było na tyle, choć nie wszystkie zalety wymieniłem :-)

Pozdrawiam
Marucha

PS
Fafniak i FraZa a ja jeżdżę trochę rozklekotanym C15 :mrgreen: - nikt go nie ruszy 8-)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
marucha napisał/a:
Tak na marginesie - zobaczcie jak ludzie walczą o potwierdzenie ostrości z m42 dla Canon'a:
http://www.allegro.pl/ite...z_ostrosci.html

hihihihi :mrgreen:
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
Czujecie analogię? Citroen DS - Pentax DS!
Ds to samochód moich marzeń, najpiękniejsze auto
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Canin napisał/a:
A do Pentaxa chyba nie ma obiektywów z silnikiem w szkle, tym bardziej USM (może te na zamówienie)

Sylwiusz od czasu do czasu wspomina coś, że istnieje szansa, że na jesieni pojawią się szkiełka pentaksa z USM....iii wie jeszcze pare rzeczy tylko nie chce sie przyznać :mrgreen:
 
marucha  Dołączył: 22 Kwi 2006
Witam ponownie

FraZa napisał/a:
Czujecie analogię? Citroen DS - Pentax DS!
Ds to samochód moich marzeń, najpiękniejsze auto


Tja - szczerze mówiąc za cenę Citroena DS w dobrym stanie miałbym pewnie furę szkieł...
Fakt, coś jest w tym modelu..., chociaż wolę Mustanga z 1965 :mrgreen:
Czyż nie jest piękny - http://www.andrev8.com.br...65_Fastback.jpg

Pozdrawiam
Marucha
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
też fajny, ale to inna klasa, ds ma niepowtarzalne wzornictwo
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
FraZa napisał/a:
Czujecie analogię? Citroen DS - Pentax DS!
Ds to samochód moich marzeń, najpiękniejsze auto


:-D W '69 rodzinka z Francji woziła nas Citroenem DS 19.... Szczytem pokazu była wycieczka na trasie Nowa Ruda - Słupiec, tam jest taka piekna górka z póltora kilometra długości, nachylenie nieco ponad 10%. Od start na dole przy jeździe pod górę przekroczył 180 km/h :mrgreen: Strasznie mi sie to wtedy podobało :roll: A to zawieszenie - marzenie...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach