Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
skanowanie negatywow - kolor
czy w szopie jest jakis dobry plugin/akcja metoda na usuniecie maski z kolorowych negatywow?
Po raz kolejny przekonuje sie ze skanowanie jako slajd daje duuuzo wiecej informacji niz jako negatyw.....
Malo tego po zastosowaniu alkosowego patentu z ta krzywa......jest swietnie tylko balans bieli kuleje dosc mocno....

Nie stac mnie w tej chwili na vuescana...

skanuje w tej chwili na silverfascie jako slajd w 16bitach.....

[ Dodano: 2007-07-02, 12:40 ]
ew. powiedcie mi ze we vuescanie nie bede mail takich problemow.....
i


https://www.hamrick.com/reg.html
czy ta strona jest bezpieczna.....
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:
ew. powiedcie mi ze we vuescanie nie bede mail takich problemow.....


Bedziesz. ZAWSZE z kolorem bedziesz.


(silverfast ma najlepszy silnik do odwracania maski...)
(a co do vuescana, sprawdz tego co lezy na klubowym ftp, taki w jednym pliku... ;-) )
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
alkos napisał/a:
(silverfast ma najlepszy silnik do odwracania maski...)
- nie kazdy film....a czesto zbyt kontrastowo traktuje niektore klatki......
malo tego w mojej wersji mam wyalaczona opcje 16bit color.... :evil:
za to mam 48bit HDR.....ale jakos niebradzo moge rozgryzc to...
 

Korba  Dołączył: 30 Lis 2006
alkos napisał/a:

Bedziesz. ZAWSZE z kolorem bedziesz.

Otóż to. 5 lat uczyłem się skanowania na moich negatywach. Wielokrotnie mi się wydawało, ze już umiem i wiem jak, a przy kolejnym filmie - kicha. No ale może ty jesteś zdolniejszy ;-) (to by mnie nie zdziwiło).
 
amas  Dołączył: 22 Wrz 2006
Fafniak napisał/a:
za to mam 48bit HDR.....ale jakos niebradzo moge rozgryzc to...


To taki raw-skan - po 16-bitów na R, G i B, razem z maską itd. Wychodzi cholernie wielki plik. Bawiłem sie tym trochę i nawet udało mi się ręcznie zdjąć maskę i odwrócić. Sporo czasu zabiera taka obróbka i póki co stwierdziłem, że Silverfast robi to lepiej :)
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
e co wy z tymi problemami?:))

ja robię na dwa sposoby -albo do DNG surowo i odwracam w photoshopie, i albo autolevels już ładnie bardzo robi, albo krzywymi się bawię - najpierw pick black point a potem gray pointem balans bieli + channel mixer do lekkich poprawek .

a drugi sposób - ze zdjęta maską DNG i w ACR suwakami do WB też można wszystko wyciągnąć - ma to ten plus , że jak już sobie dokładnie zrobisz jak chciałeś a masz sporo klatek w tym samym oświetleniu to tylko ustawiasz to samo i więcej zabawy nie ma WB.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
guerilla, ale DNG to chyba masz z vuescana....?
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:
guerilla, ale DNG to chyba masz z vuescana....?


no w sumie tak.. :-P
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
n wiec ja niemam tego softy...malo tego nei moge tej cholery odinstalowac w wersji trialowej - zdnego softu deinstalacyjnego :evil:
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
A mozecie mi powiedziec dlaczego silverfast zawiesza mi kazdy program z ktorym probuje go uzyc? I to zarowno poprzez TWAIN jak i przez wtyczke w PS'ie. Skaner Plustek OpticFilm 7200.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
moze cie nielubi ?
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Fafniak napisał/a:
moze cie nielubi ?


Bardziej nie lubil sterownikow od Lexmarka ;)
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:
n wiec ja niemam tego softy...malo tego nei moge tej cholery odinstalowac w wersji trialowej - zdnego softu deinstalacyjnego :evil:


bo go sie kasuje po prostu a potem czyścisz rejestr i jest ok
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
guerilla napisał/a:
bo go sie kasuje po prostu a potem czyścisz rejestr i jest ok
- tyle to ja wiem... ale jak mozna wypsuscic soft w ten spsob ?
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:
guerilla napisał/a:
bo go sie kasuje po prostu a potem czyścisz rejestr i jest ok
- tyle to ja wiem... ale jak mozna wypsuscic soft w ten spsob ?


to jest na zasadzie - instalujesz i już nigdy nie chcesz skasować:)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
strasznie stary ten watek... :-P
jak ten silverfast robi odwracanie negatywow...?
Czy cokolwiek pomoze jezeli zeskanuje osobno film - negatyw dam go jako warstwe w PS i jakos automagicznie .....
 
amas  Dołączył: 22 Wrz 2006
Zeskanuj samą maskę, potem zdjęcie (jak slajd), odejmij maskę, odwróć kolory. Powinno coś wyjść, próbowałem ;)
Jak się już maskę zeskanuje, można sobie skonfigurować profil negatywu i potem Silverfast juz sam będzie mógł to zrobić, co oszczędzi sporo czasu.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
amas, brzmi nieźle, ale możesz kretynowi wyjaśnić jak się to robi? To odejmowanie maski oraz odwracanie kolorów. Tak po ludzku jakoś, żebym był w stanie to pojąć. Może w wersji komiksowej (znaczy z obrazkami)?
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
myślę, że chodzi o wrzucenie zeskanowanej maski ma warstwę wyżej w PS i jakiś tam tryb mieszania włączyć (warstw). a potem - invert po po prostu
 
amas  Dołączył: 22 Wrz 2006
Pewnie tak (nie wiem, bo nie używam PS). Ja skanuje negatyw jako slajd (w 48bitach), zwykle się troche perforacji załapie, z której odczytuje RGB maski i odejmuje to ze skanu. Potem wystarczy zrobić inwersję kolorów i mamy surowiec do dalszej obróbki.
Ponieważ wiąże się to z ogromnymi plikami, musze wyprobować jeszcze zdefiniowanie własnego profilu negatywu w Silverfascie, coby on to automatycznie robił.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach