bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Bronica SQ - wymiana matówki
Hej, czy wiecie może, czy grubość matówki wpływa na poprawność ustawiania ostrości z klinem?
Chcę wymienić matówkę w swojej Bronice SQ-B, oryginału nie mogę dorwać w ogóle (pomijając nawet ich stan i cenę). Są fajne, jasne zamienniki na ebayu, ale nikt nie jest w stanie mi potwierdzić, że jej dokładne wymiary (w tym grubość) są identyczne. Czy gdyby grubość była różna miałoby to wpływ na ustawianie ostrości? Sam już nie wiem, spód matówki jest w tym samym miejscu przecież.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
bbartlomiej, do regulacji położenia matówki służą odpowiednie podkładki. Założysz, ustawisz ostrość na matówce i porównasz z ostrością ustawioną na matówce umiejscowionej w komorze filmu. Może to być też dobra kalka techniczna. To tak pokrótce. Podobnie robi się w lustrzankach małoobrazkowych i cyfrowych. W tych ostatnich jest łatwiej, bo po "pstryku" od razu mamy obraz i możemy wszystko ocenić. W niektóry konstrukcjach były odpowiednie śrubki regulujące położenie matówki we wizjerze.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
bbartlomiej napisał/a:
Czy gdyby grubość była różna miałoby to wpływ na ustawianie ostrości? Sam już nie wiem, spód matówki jest w tym samym miejscu przecież.

To się zgadza jeśli baza jest od spodu matówki.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
powalos, czyli tzn, że nie ważne jest położenie dolnej płaszczyzny matówki tylko położenie klinu w niej? Bo inaczej to niezależnie od grubości matówki, jej dolna płaszczyzna jest w tej samej odległości, tylko górna płaszczyzna może być bliżej/dalej i ewn. zatopiony w niej klin.

plwk, co to znaczy baza matówki?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
bbartlomiej, z tego co wiem, to nie zawsze płaska strona matówki jest "na dole".
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
powalos napisał/a:
nie zawsze płaska strona matówki jest "na dole".

Dokładnie. Wymieniłem matówkę w YM124G na raster z klinem. Oryginalna matówka była w parze ze szkłem, na którym naniesiona była siatka. Nowa matówka (raster) nie jest płaska. Szkło musiałem usunąć, co przełożyło się na położenie matówki, co przeniosło się na płaszczyznę ostrości, którą trzeba wyregulować podkładkami.
Szkła mi nie szkoda, gdyż w trakcie czyszczenia zmazała się farba naniesiona jako linie siatki, no i jaśniej w wizjerze.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
A macie w takim razie jakieś podpowiedzi jak to potem "wykalibrować"?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
bbartlomiej, najprościej tak jak pisałem wyżej. Wiesz dobrze byłoby zapytać na www.korex.net.pl
Jest tam kilkoro użytkowników " Bronek" i będą wiedzieli więcej o wymianie matówek.
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
powalos, dzięki. Popytam tam, na razie przeszukując korex.net.pl znalazłem producenta matówek z USA, który robi je w bardzo dobrej cenie z wysyłką. :-B
Dzięki za metodę, chyba rozumiem, ale na pewno zrobię to z kalką techniczną, bo nie wiem jak miałbym tam umieścić matówkę :-(
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Dla potomnych: zamawiam matówkę od https://rickoleson-brightscreen.com/. Pan po wymianie maili potwierdził, że jego matówka nie powinna potrzebować żadnego dystansowania, bo leży na płasko na ramie body. W tym wypadku grubość nie powinna mieć znaczenia. Wynikałoby z tego, że spód powinien być płaski. Dam znać jak przyjdzie i przestrzelam kilka filmów.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach