dale  Dołączył: 27 Lut 2009
Pentax k-x i Metz Mecablitz 48 AF-1 - problem z ogniskową
Na wstępie, witajcie po długiej nieobecności :)
Wróciłem do pentaka i od razu wyskoczył mały problem, mianowicie, postanowiłem uzupełnić zestaw o lampę błyskową. Wpadła mi w ręce nówka Metz Mecablitz 48 AF-1, w dobrej cenie. Z tego co wyczytałem, potrafi ona dostosować się do ogniskowej zoomu aparatu. Niestety mi automatycznego przejścia w tryb pTTL, na wyświetlaczu lampy jest stale ustawiona wartość minimalna dla zoomu - 18 mm. Obiektyw - standard kitowy. Sprawdzałem też z Sigmą 28-200 - ale wartość się nie zmienia :(.
W ramach próby rozwiązania, zrobiłem update firmwaru lampy - nie pomogło...
Nie robiłem update-u firmwaru aparatu...
Pomóżcie, co jest nie tak? Czemu ta funkcja nie działa?
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Nie masz osobnego ustawienia Auto dla zooma? PTTL to jedno, ale trzeba też zdecydować, czy lampa ma dobierać ogniskową automatycznie, czy manualnie. Rzuć okiem na instrukcję: https://www.instrukcjaobs...instrukcja?p=76
 

MixerB  Dołączył: 16 Sty 2010
Sprawdziłem przed chwilą zestaw K-x z "kitem" i 48 AF-1.
Nie obserwuję problemów z "zoomowaniem" palnika lampy podążającym za zmianami ogniskowej obiektywu.
Sprawdź rozpraszacz schowany nad palnikiem (płytka z mnóstwem piramidek, która zasłania palnik po pełnym wysunięciu i opadnięciu).
Jeśli nie jest on wsunięty do końca (wystaje choćby 2mm poza obudowę) to może powodować opisywany objaw "18mm na wyświetlaczu".

M.
 
dale  Dołączył: 27 Lut 2009
Panowie, bardzo dziękuję za pomoc. Instrukcję czytałem kilka razy zanim zawróciłem Wam głowę, ale na pewno link się przyda innym użytkownikom, którzy kupili lampę bez niej (używaną).
Problem się rozwiązał po dociśnięciu dyfuzora :)
To teraz muszę poczytać o zdalnym wyzwalaniu błysku (czego mi brakuje ze sprzętu - zgaduję że nadajnika :) ), bo chciałem poeksperymentować ze zdjęciami w akwarium.
Dzięki jeszcze raz :)
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
dale napisał/a:
czego mi brakuje ze sprzętu - zgaduję że nadajnika

W Pentaksie masz wyzwalanie błyskiem - w domowych zastosowaniach wystarczające. Radio jest oczywiście wygodniejsze i tu możesz poszukać tanich 605-ek od Yongnuo (z dedykacją do Nikona, lub Canona).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach