Bomber  Dołączył: 24 Sty 2007
Fotografowanie szkła (kufli,szklanek...), pomocy
witam

zostałem poproszony o zrobienie dobrych zdjec szkliwa, które mają ładnie wyeksponowac szkło i zachecic do kupna potencjalnych klientów.
Wiem, ze fotografowanie szkła jest trudne ale nie mam wyboru.
Dajcie jakies rady jak je obfocic, jak oświetlic, jakie swiatło najlepsze,
jaka ogniskowa i przysłona ? - dysponuje obiektywami ze stopki.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Bomber,
1 - plyn czyszczacy + szmatka nie zostawiajaca pylkow
2 - reczniki papierowe
3 - osoba od czyszczenia + jak najwieksza gruszka do zdmuchiwania pylkow


Musisz podjac decyzje czy tlo ma byc jednolite czy ..... jakies inne (chocby kolorowa plansza (kartony kolorowe oswietlone lampa ze spotem)

swiatlo kontrowe wydobedzie ci strukture/ksztalt ale i wszelkiego rodzaju pylki brudy itp
wypelniajace siwatlo - to musisz dobrac......

dobrze miec punktowe swiatla do "wydobycia" jakis "niuansow" produktu....

realnie ze 4-5 lampek na poczatek.....

przepisu nie dostaniesz bo to temat szeroki jak rzeka....
przeslony? ogniskowa? to tylko zalezy co chcesz uzyskac
 
Jurek  Dołączył: 09 Cze 2007
Zadając takie pytania zupełnie nie rozumiesz tego tematu. Twoje szkła nie bardzo do tego nadają się, potrzebne są ostro rysujące, ew. może być standard 50 mm.
Polecam książkę Janiny Mierzeckiej "Fotografia zabytków i dzieł sztuki" jest w niej dużo o fotografowaniu szkła i porcelany. Można ją kupić w antykwariatach lub czasami na alledrogo.
 

zenza  Dołączył: 22 Kwi 2006
Bomber- spoko na jaką ma być to skalę i czy za friko, czy za kesz. Bo jak masz na tym zarabiać, to możesz pozwolić sobie na zakup lepszego oświetlenia. Jak nie to wystarczą jakieś dwie, trzy lampki trochę kartonu różnego koloru na tło. Niestety co do obiektywów, to nie masz za ciekawych w stopce do tego celu musisz nabyć coś w miarę taniego manualnego, w tego typu zdjęciach niepotrzebny AF. Odeślę Cię na Cyberfoto, do takiego mini poradnika tworzonego przez użytkowników.
http://www.cyberfoto.pl/s...atlo-odbite.htm

Myślę, że jak na początek będzie ok!:)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
zenza, sorki - ale tego typu produkcja nie nadaje sie do zrobienia katalogu .....

Bomber napisał/a:
zostałem poproszony o zrobienie dobrych zdjec szkliwa, które mają ładnie wyeksponowac szkło i zachecic do kupna potencjalnych klientów.


tu trzeba miec najpierw pomysl......a swoja droga nie wiemy nadal co to za typ szkla....(kieliszki szklanki butelki) kto ma byc klientem (kllient detaliczny / firmy / restauracje?) jest kupe pytan..... i nie da sie wedlug mnie zrobic uniwersalnego katalogu dla firm i klienta detalicznego....
 

zenza  Dołączył: 22 Kwi 2006
Fafniak- właśnie - nie wiemy co to za szkło, jaki typ zdjęć i do czego, Netu , katalogu itd., ale chyba nic nie stoi na przeszkodzie, aby sobie Bomber pokombinował domowym sposobem, to też jakieś doświadczenie. Chciał jakiejś rady, to mu podsunąłem taka jaką akurat miałem pod ręką. :-o Zresztą jak wpisze w Google "fotografowanie szkła" uzyska jeszcze więcej przykładów" :-P
Bomber -sprecyzuj oczekiwania klienta. ;-)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
zenza, - sorki moze sie zbyt pospieszylem......ale zakladam ze ma to byc katalog.....a czy internetowy czy drukowany.....to zupelnie nieistotne....
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
No juz sporo wiesz, bo moi przedmowcy powiedzieli duzo. Ja tylko dodam ze zdjecia ktore widzisz, robilem kitem z DS-em. Swiatlo punktowe, czarno-grafitowe tlo. Moze nie jestsuper, ale dla mnie wystarczy. Jesli ten styl odpowiada Ci, to napisz konkretnie jakie szklo ma byc zrobione, moze cos doradze.
 
Bomber  Dołączył: 24 Sty 2007
dzieki za rady, cos wymysle. planuje pobawic sie z lustrem, poukladac szkliwo na sustrze i jakos fajnie oswietlic.
Są to kufle na piwo, kieliszki i kubki, sesja bedzie płatna :P
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Bomber napisał/a:
Są to kufle na piwo, kieliszki i kubki, sesja bedzie płatna :P


Jesli sie pewnie w tym nie czujesz, to lepiej jako wynagrodzenie wez sprzet ktory wykorzystasz podczas sesji, jakas lampka z softboxem czy cus.
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
Z lustrem to juz wyzsza szkola jazdy. Czy to ma byc sesja do katalogu, plakatu-reklamy producenta szkla, bo moim zdaniem, inaczej przedstawiamy szklo do roznych form gotowego produktu fotograficznego. Rozumiesz?
 
Jurek  Dołączył: 09 Cze 2007
Jak możesz brać pieniądze za pracę, której nie potrafisz wykonać, nie masz o niej pojęcia !
nie masz odpowiedniego sprzętu.
Zrób to w ramach ćwiczenia,gratis. Twoim zyskiem będzie doświadczenie, które przy tym nabędziesz.
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
Jurek, skąd twoje święte oburzenie? To, że Bobmer jeszcze nie umie lub nie wie, że umie lub boi się, nie znaczy, że skaszani tę sesję. Co nam do tego? Niech klient płaci jak chce, komu chce i za co chce, a Bobmer niech bierze skoro legalnie dają. Mam nadzieję, że nie okłamał klienta - a nawet jeśli, to konsekwencje poniesie sam.
 
Jurek  Dołączył: 09 Cze 2007
To jest oburzenie ale nie takie święte !
Tak mnie nauczono: nie umiesz, nie bierz się za to. Chcesz się nauczyć to idź do szkoły lub na dobre kursa. Niestety to kosztuje sporo kasy i czasu. Młodzi chcą wszystko na skróty, uczyć się za kasę klienta lub z kilku postów na forum fotograficznym.
A w ogóle to po co się uczyć, przecież wystarczy mieć aparat cyfrowy :-D
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Jurek, nie zgadzam się. Szkoły i kursa nauczą teorii i podstaw, czaaasem pozwalają łyknąć praktyki (takiej sprzed 10-ciu lat). Prawdziwej praktyki nauczysz się dopiero, jak weźmiesz pierwsze zlecenie.

Po skończeniu 5-cio letnich studiów, z wpisem "grafik komputerowy" w papierach, przy pierwszym zleceniu okazało się, że nie mam pojęcia o tym, jak wygląda taka praca. Dostałem ostro po dupie, parę nocy nie przespałem, ale się nauczyłem. Klient był zadowolony (nawet bardzo) i potem współpraca trwała parę lat.

Po studiach, a co dopiero po jakimś "kursie".

A etyka zawodowa wręcz zakazuje pracy za darmo. Dokładnie oswrotnie niż proponujesz. Robienie szajsu, tyle że za darmo, psuje rynek. Jak robisz szajs, to za kasę, tak jak inni - i giniesz, bo nikt Cię nie chce. Albo dajesz radę i nie giniesz :-) Jak nie czujesz się na siłach - w ogóle się za to nie bierzesz. Zrobić coś za friko "za doświadczenie" jest złym pomysłem. No chyba, że dobremu kumplowi "za piwo", albo traktujesz to jako zabawę czy sztukę.

Ale dostać zlecenie od kogoś i powiedzieć mu "wieeee pan, ja to panu za darmo zrobię, bo ja cienki jestem" - to jest totalnie niepoważne i wręcz nie fair.

Także, Bomber - daj z siebie wszystko, jak klient będzie zadowolony, to poleci Cię innym i jedziesz ;-)
 
Bomber  Dołączył: 24 Sty 2007
sprawa wyglada tak, ze tam gdzie teraz pracuje wiadomo ze sie rozmawia i pochwalilem sie paroma zdjeciami i spodobały sie szefowi. Fakt, fotografowanie makro lub przyrody jest calkiem inne niz focenie szkla i wlasnie o tym drugim rodzaju fotografii nie mam pojecia. Szef powiedzial mi zebym mu porobil zdjecia kufli, kieliszków, kubków, które potem umiesci na strone internetową jako oferte.
Jak mam za takie cos pieniądze wziąc to czemu mam nie spróbowac ? spróbowac zawsze mozna, w najgorszym przypadku nic z tego nie wyjdzie i mowi sie trudno.

Osoba ktora chce zebym to sfotografował nie ma pojecia o fotografii wiec mysle ze jak sie postaram to mu wystarczy efekt koncowy.

Po cholere Jurek mam isc na kursy fotografii tego typu jak moj przypadek jest jednorazowy i napewno mnie nie kreci ten typ fotografii. Robisz po prostu problem albo chcesz gnębic osobe, która sie uczy fotografii i okresliła swoj kierunek a trafiła mu sie fucha.
 

Cobretti  Dołączył: 06 Lut 2007
Jurek, moje mądrości życiowe (z tą różnicą, że mnie nie uczono, sam sie uczyłem): nie umiesz, bierz sie za to, po jakimś czasie się naumiesz, a może nawet będziesz w tym bardzo dobry po latach:-) Inna: szkół i kursów unikaj, fachowa wiedza jest w nich zbyt płytka i przedawniona.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Bomber, ustal o co facetowi dokladnie chodi....czy normalne packshoty czy cos bardziej kreacyjnego......
zwykle foty przy niewielkich ilosciach zdjec docelowo to jakies 30-50zl za sztuke
cos bardziej kreacyjnego.....od 100 zl do.........(tu wstaw liczbe jaka chcesz :D )
okresl pola eksloatacji zdjec....i na jak dlugo...(to sie oplaca)

[ Dodano: 2007-07-13, 13:19 ]
Cobretti napisał/a:
Inna: szkół i kursów unikaj, fachowa wiedza jest w nich zbyt płytka i przedawniona.
- :shock: - wiesz ona daje podstawe.......
troszke ciezko bedzie rozmawiac o mozliwosci zaistania elemnetow impresjonistycznych w filmie eksppresjonistycznym bez solidnej podstawy teoretycznej......a i realizacja takiego materialu bedzie lekko nieprawdopodobna.... :-P
 

rysiekll  Dołączył: 10 Maj 2007
Cobretti napisał/a:
Inna: szkół i kursów unikaj, fachowa wiedza jest w nich zbyt płytka i przedawniona.

To jednak tak nie do końca ...
W swoim życiu musiałem podobną tezę mocno zweryfikować i w efekcie końcowym odrzucić.
 
Jurek  Dołączył: 09 Cze 2007
Każdy kurs, który da nawet minimalne podstawy wiedzy fotograficznej jest lepszy od zupełnego jej braku. Sam nie jestem zwolennikiem kursów i kilkumiesięcznych "szkoleń" z fotografii, często jest to tylko naciąganie młodych, naiwnych ludzi. Szkło jest trudnym tematem do fotografowania tak jak wszystko co blikuje.
Niedawno przyszedł do mnie młody człowiek, początkujący fotoamator z pytaniem jaki "numerek" ma ustawić na obiektywie bo właśnie otrzymał zlecenie na wykonanie zdjęć mebli do katalogu. Zlecenie załatwił wujek, który wiedział że on jest w posiadaniu aparatu cyfrowego a przecież mając cyfrówkę nie jest potrzebna wiedza fotograficzna !!!

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach