Rafał K  Dołączył: 25 Cze 2007
[Rafał K] moja galeria.
parę fotek początkującego amatora do obejrzenia w wolnej chwili i braku lepszego zajęcia.

http://picasaweb.google.p...n/LudzieIChwile

http://picasaweb.google.p...kTkiSandomierza

http://picasaweb.google.pl/rafalkrason/Dzieci

pozdrawiam.
 

outi  Dołączył: 03 Lip 2007
ładnie ładnie, ale tutaj: http://picasaweb.google.p...150279740988770 przesunął bym bardziej w lewo :) i chyba trochę za dużo centralnych kadrów, poza tym podoba mi się :)
btw, Sandomierz jest ciekawy, można dużo postrzelać :) jakoś na początku sierpnia się tam zjawię.
To moje chyba sprzed 2 lat, robione rybim okiem od Cezarego Łutowicza :) http://fc01.deviantart.co...um_profanum.jpg :)

a tak przy okazji jak tam zakotwiczone niebo?
 

zy  Dołączył: 29 Lis 2006
kilka calkiem ciekawych. unikalbym raczej zdjeci w rodzaju http://picasaweb.google.p...148200976817170
ktore nie wiadomo co przedstawia, a moim zdaniem nic
 

Rafał K  Dołączył: 25 Cze 2007
outi napisał/a:


a tak przy okazji jak tam zakotwiczone niebo?


niebo ma się dobrze, nie odpływa, kotwica działa znakomicie.

[ Dodano: 2007-07-17, 15:46 ]
zy napisał/a:
unikalbym raczej zdjeci w rodzaju http://picasaweb.google.p...148200976817170
ktore nie wiadomo co przedstawia, a moim zdaniem nic


dzięki za ocenę. zdjęcia, do którego się odniosłeś nie chce specjalnie bronić - tytułem "co autor miał na myśli" wyjaśniam tylko, że chodziło mi o pokazanie klimaciku sandomierskiej knajpy w niedzielne popołudnie. widac nie wyszlo...
pozdrawiam.
 

Rafał K  Dołączył: 25 Cze 2007
[Rafal K] portret high key?
jak w temacie. wszelkie uwagi mile widziane.



pozdrawiam.
 

Cobretti  Dołączył: 06 Lut 2007
to raczej nie jest high key, tu nie ma bieli, sa same szarosci... troche to czarne w tle rozprasza, i moze ciut za malo powietrza nad i pod glowa, ewentualnie trzeba bylo ciachnac dol i gore na mocniejsze zblizenie
 

screwdriver  Dołączył: 22 Mar 2007
Rafał K, Jak dla mnie nieco zbyt mało kontrastowe i zbyt szare jest to zdjęcie by było "high key". Ale ja się nie znam :-P
 

zy  Dołączył: 29 Lis 2006
nie wiem co znaczy high key ale musze sie zgodzic z przedmowcami: zdjecie szaro szare
pobaw sie troche krzywymi
 

Rafał K  Dołączył: 25 Cze 2007
macie racje.
może tak lepiej:

 

olgierd  Dołączył: 06 Cze 2007
Mnie się wydaje, że w hajkej nie da się nieblądynki pstryknąć! taką to w lołkej prędzej - chyba?
 

zy  Dołączył: 29 Lis 2006
mnie sie podoba tak, jesli mozna (tylko poziomy, bo nie mam zadnego pozadnego narzedzia z krzywymi w tym momencie) ale nie wiem jaki efekt chciales uzyskac


 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Może tak krok dalej?
 

D.M.M.  Dołączył: 20 Cze 2007
Normalny czarno-biały obraz fotograficzny składa się z około 30 półtonów, nazywanych walorami, od białego poprzez prawie biały, jasno szary, szary i tak dalej aż do prawie czarnego i czarnego. Obraz, który zostanie świadomie zbudowany z waloru białego i tylko kilku najjaśniejszych walorów szarości zwie się z angielska high-key. Zdjęcie w tej technice c e c h u j e (musiałem tak rozstrzelić gdyż ten wyraz chyba jest na jakiejś czarnej liście ;-) )bardzo delikatny, subtelny rysunek, pozbawiony półtonów, podkreślony dla wzmocnienia sugestywności małym zupełnie czarnym akcentem (drobne i nieduże punkty zupełnie czarne).
Aby otrzymać takie zdjęcie, musimy właściwie wybrać motyw, który nie może mieć dużych czarnych pól. W procesie zdjęciowym należy zwrócić uwagę na następujące czynniki. Jeżeli występuje tło zdjęcia, to powinno być jaśniejsze od motywu i bez cieni. Oświetlenie powinno być bardzo miękkie, aby na motywie i tle nie pojawiały się ostre i mocne cienie. W związku z tym należy unikać bezpośredniego oświetlenia słonecznego. Ewentualnie cienie należy rozjaśnić białym ekranem. Do zdjęć stosujemy materiał negatywowy średniej i małej kontrastowości. Wywołujemy w wywoływaczu drobnoziarnistym wyrównawczym, aż do uzyskania negatywu średniej gęstości o łagodnych kontrastach i bogatych półtonach.
W technice high key najistotniejszą rolę spełnia proces pozytywowy. Powiększenia wykonujemy na papierach normalnych lub twardych. Jasną tonację zdjęcia może zapewnić kilka sposobów wywoływania:

1. Wywoływanie w wodzie.
Z chwilą ukazania się pierwszych tonów obrazu stosujemy wywoływanie w wodzie, aż do osiągnięcia pożądanej tonacji. Jeżeli jej nie mamy, zdjęcie ponownie zanurzamy na kilka sekund do wywoływacza. Operację powtarzamy aż do uzyskania właściwego efektu.

2. Wywoływanie w 10(nawet 15)-krotnie rozcieńczonym wywoływaczu. Wywołujemy aż do uzyskania właściwej tonacji. W celu szybszej pracy wywoływacza możemy go podgrzać do temp. 25 stopni Celsujsza.

3. Wywoływanie w wyrównawczym wywoływaczu negatywowym.

4. Wywoływanie dwukąpielowe, najpierw w wywoływaczu normalnym, a następnie w bardzo rozcieńczonym. Wywoływanie rozpoczynamy w wywoływaczu stężonym wywołując papier do momentu otrzymania pierwszych widocznych śladów obrazu. Następnie przekładamy papier do drugiej kuwety z wywoływaczem rozcieńczonym. Metoda ta posiada dwie zalety: skraca całkowity czas wywoływania oraz zmniejsza niebezpieczeństwo powstania zadymienia.

Ciemne punkty obrazu zwiększające odczucie jasnej tonacji retuszujemy pędzelkiem
zamoczonym w stężonym wywoływaczu. W tej technice ma duże zastosowanie osłabiacz nadmanganianowy lub Farmera. Tamponem waty zamoczonym w osłabiaczu możemy wzmocnić światła, rozjaśnić niektóre partie obrazu oraz zupełnie wybielić tło. Zadymienie usuwamy osłabiaczem rozcieńczonym czterokrotnie.

źródła:
R. Burzyński - Portret fotograficzny
R. Burzyński - Być fotoamatorem
A. Kotecki - Pracownia fotograficzna
W. Dederko - Sztuka fotografowania
T. Klimecki - Technika powiększania w fotografii
ponad to internet
 

olgierd  Dołączył: 06 Cze 2007
D.M.M. napisał/a:

źródła:
R. Burzyński - Portret fotograficzny
R. Burzyński - Być fotoamatorem
A. Kotecki - Pracownia fotograficzna
W. Dederko - Sztuka fotografowania
T. Klimecki - Technika powiększania w fotografii
ponad to internet

No przecież mówiłem, że tylko blondyna się nadaje ;-)
 

Rafał K  Dołączył: 25 Cze 2007
zy napisał/a:
mnie sie podoba tak, jesli mozna (tylko poziomy, bo nie mam zadnego pozadnego narzedzia z krzywymi w tym momencie) ale nie wiem jaki efekt chciales uzyskac



Zy, tak mniej więcej wyglądał orginał zdjęcia przed obróbką, po której chciałem osiągnąc efekt "promieniującej światłem twarzy". fajnie, że w jakiejś formie fotka cię zainteresowała.

[ Dodano: 2007-07-27, 15:19 ]
Michu napisał/a:
Może tak krok dalej?


Michu, podoba mi się.

D.M.M, teraz wszystko jasne.

pozdrawiam
 

zy  Dołączył: 29 Lis 2006
tamto to byla wersja normalna, a tak na szybko moze cos takiego:





brakowalo mi jakiegos foto-czelendzu :-)
 

Rafał K  Dołączył: 25 Cze 2007
Zy, luks to wyszło - zwłaszcza "hairdo", która nie wygląda jak przyprószona siwizną (na mojej fotce), ale tak jakby emanowała światłem. ten zgrzyt skutecznie wyeliminowałeś. fajny też kontrast na grzywce - Michu pojechał po oczach.
pozdrawiam.
 

zy  Dołączył: 29 Lis 2006
dzieki :-)
 
samber  Dołączył: 28 Cze 2007
nie lubię zdjęć obrobionych na kompie - tak z definicji, bo to jest grafika a nie fotografia.
najbardziej spodobało mi się to co z tej fotki zrobił Michu. tzn. widzę w tym opracowaniu co chciał pokazać - oczy. ładnie opowiedziane oczy przy wyraźnym zachowaniu charakteru rysów twarzy. brawo :-B
orginał też fany, ale dla mnie jak na portret zbyt rozpraszający wzrok.
 

malyglod  Dołączył: 11 Lip 2007
samber napisał/a:
nie lubię zdjęć obrobionych na kompie - tak z definicji, bo to jest grafika a nie fotografia.

Oj, poruszasz bardzo delikatny temat i wielu (w tym chyba i ja) chciałoby się z Tobą pokłócić co do słuszności tej kwestii ;-)

Co do samego zdjęcia, to poproszę uprzejmie o udostępnienie RAW'a, którym chętnie się pobawię. Bo z dżejpega w pierwszym poście już niewiele da się wycisnąć. A tak, to dobrowolnie manewrujemy ekspozycją przy wywoływaniu i mamy pełną kontrolę nad przyszłym efektem. Bo wydaje mi się, że te propozycje podane przez Micha i Zy są za bardzo rozmyte i za mało kontrastowe, a to o zapanowanie nad kontrastem głównie w kluczach się rozchodzi. Chyba, że umieściliście je jedynie w charakterze poglądowym, to luz ;-)

olgierd napisał/a:
No przecież mówiłem, że tylko blondyna się nadaje ;-)

Byzyura.

Ale całkiem niewykluczone, że nie wyczułem ironii ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach